Haber Detayı
13 Eylül 2017 - Çarşamba 07:49 Bu haber 5783 kez okundu
 
GÜNDEM Haberi

• Enerji Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü, yaptığı denetim neticesi, 11(on bir)firmaya ait ocaklarda, faaliyeti durdurma kararı verdi.
• Faaliyeti durdurulan özel sektör şirketleri arasında: Demir Madencilik, Akkurt Madencilik, GELİK Madencilik,  ÖZDİL DURDU Madencilik, OFKAR Madencilik, HOPA Madencilik,  HATTAT Enerji, EMSA Enerji, SFH Madencilik, DERİNSU Madencilik bulunuyor.
• Özel sektör temsilcileri bu cezalandırma ile kendilerine tanınan teşvik kullanma haklarının ortadan kaldırılacağını savundu.
• Özel Sektör temsilcileri, Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zafer Benli’ye durumu aktarıp yardım istedi.
• Gözlemciler, SOMA kazası sonrası bakanlık yetkililerinin ‘yer altı ocaklarında işletme güvenliği açısından tehlikeli durumların varlığı nedeniyle’ ince eleyip sık dokuduklarını belirtip, haklı olduklarını belirtti.
• Zonguldak ve Havalisinde Devlet ve Özel Sektör Ocaklarında; çalışan sayısı ile kömür üretimi 2014’ten bu yana sürekli düşüyor.                  

HABER: Adnan KÜÇÜKVAR          

         
Türkiye Taşkömürü Kurumu(TTK)  faaliyet alanında taşkömürü, kuvars kumu ve boksit gibi maden işletme ruhsatı ile Redevans (kira) karşılığı kömür çıkartan, Özel Sektör İşletmeleri sahalarında yapılan denetimler neticesi, faaliyet durdurma kararı çıktı.
Enerji ve Tabibi Kaynaklar Bakanlığı, Maden İşleri Genel Müdürlüğü(MİGEM) tetkik heyetince yapılan denetimler neticesi Akkurt Madencilik ve Demir Madencilik firmalarına ait sahalarda çalışan taşeron ocaklarında hazırlık panolarının bulunmadığı tesbpit edilmiştir. Gelik Madencilik sahasındaki 56 nolu ocağın ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca kapatıldığı belirlendi.
Yapılan tetkikler neticesinde ayrıca: Aslantürk  Madencilik 1, 5, 6, 8 nolu  ocaklar; Özdil Durdu Madencilik 5 no lu saha, 6 nolu ocak; Ofkar Madencilik, Hopa, Hattat Enerji Amasra - B sahası, Emsa Enerji Azdavay Söğütözü, SFH Madencilik 19 nolu saha, Derinsu Madencilik 17 nolu saha gibi adı geçen yer altı ocaklarında işletme güvenliği açısından tehlikeli durumların varlığı nedeniyle, üretim faaliyetleri durdurulmuş ve konu ile ilgili Zonguldak Valiliğine bilgi verilmiştir..
Faaliyetleri durdurulan ocaklardan hiçbir şekilde kömür sevkiyatı yapılamayacak. Projelerine aykırı durumların giderilmesine yönelik faaliyetler (işletme güvenliğine hazırlık, havalandırma, su atımı, tamir- tarama)sürdürülecek.

BİRARAYA GELDİLER
Özel Sektör İşletmeleri, sahalarında faaliyet gösteren taşeron firmaların hazırlık panosu olmayış nedeniyle faaliyetlerinin durdurulmasını, kendilerine tanınan bir takım hakların geri alınması olarak yorumladılar.
2014 SOMA kazası öncesi Zonguldak ve havalisinde özel ocaklar da 7 bin kişi çalıştığını ancak; şimdi bin 500 kişi çalıştığını belirten Özel işletme sahipleri, kapatılan ocaklarla birlikte kendilerine verilen teşvik uygulamasının sona ereceğini ileri sürdüler. ‘Hükümet, ocaklarda çalışan işçi ve çıkartılan ton/kömür başına teşvik olarak bin lira veriyordu. Bu para ile en azından TTK’ nın redevansını karşılıyorduk. Bu uygulama kömür üretimini negatif etkileyecek. 2014 öncesi çıkartılan kömür miktarı 1 milyon tonu aşmıştı, bu gün ise 250 bin ton çıkartılamıyor.
Çates ve Eren Enerji kömür yokluğundan ünitelerini durduruyor. 2014’ta lavuarlanmış torba kömürün tonu 400 liraydı, bu gün 500-550 lira’ dediler. Özel Sektör İşletmeleri bu gelişme karşısında Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odasında bir araya geldiler ve Zonguldak’ta bulunan Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zafer Benli’ye konu ile ilgili bilgi verdiler. Ancak; bu güne kadar hiçbir gelişme olmadığı öğrenildi. 
     
Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı