Haber Detayı
05 Aralık 2017 - Salı 19:00 Bu haber 1390 kez okundu
 
GÜNDEM Haberi

15 YIL SU PARASI ÖDEYEN KERİZ Mİ?

‘Kaçak su’ kullanmak sanki bir maharetmiş gibi…
‘Tüyü bitmemiş yetim hakkına tecavüz’ ediyor, yakalanınca da ’cezadan’ kurtulmak için debeleniyorlar…
İşin ‘makara’ kısmı bu. Kaçak sudan yakalanalar var ya? Hepsi ‘aslan sosyal demokrat’. Lafa geldi mi ‘attığında mangalda kül’ değil, ‘köz’ bırakmayanlar. Mikrofon görmesinler ‘adalet istiyoruz’ diye cırlar; iki tane dinleyici görmesinler ‘Demokrasi/özgürlük nerde?’ diye ağlarlar.
Yahu; ‘adalet’, ‘hak’ , ‘hukuk’ keyfinin, zevkinin ceremesini birinin sırtına yüklemek marifet mi?
Hadi, Milletvekili Sayın Turpçu’yu ‘sosyal demokratlık’ konusunda ‘pas’ geçelim. ‘Sınıf atladı’ diyelim. İl Başkanı Sayın Ahmet Altun, sen kravatlı takımdansın, aç kitabın(!) ortasını, sosyal demokratlığın tarif ve tatbikini bir anlat. Öyle ‘sözlü’ olmaz bana göre. Yazılı olsun. Twitter, face, Instagram’dan anlat.
İstersen ‘önce’ ben konu/sorunu anlatayım.
İskansız binalara kaçak su bağlanması konusunda, vaki şikayetleri değerlendiren Zonguldak Belediyesi su servis elemanları, bazı konut ve iş yerlerinde ‘kaçak su’ yakalayıp tutanak tuttular. Bunların bazılarına daire başı 1.500 lira, bazılarına da işyeri muamelesinden 9 bin lira artı, geçmişe dönük tarife uygulandı. ‘Adı lazım’ değil ‘bazıları’ ödediler cezalarını. 
Yaptıklarının ‘ayıp’ olduğunu kabul etmişler. Bu da bir ‘erdem’ elbette…
Ancak, bazıları… Mesela iki tanesi, hem de Belediye Meclis Üyesi ‘ödemediler’.
Biri Zeki Çolak… Meclis kürsüsünü Başkan Akdemir’le kullanıyor. İncivez de teras katı kapatıp beş daire oluşturup kiraya vermiş. ‘Piyastos’ olunca daire başı 1.500 liradan 7 bin 500 lira ‘konut’ üzerinden ceza yemişler.
Diğeri Cavit Zülfikar... Belediye Meclis Üyesi. Belediye Kültür Merkezi’nde lokal müsteciri. 15 yıldır kullanıyor bu adresi. 2016’da beş tane su saati takıldı gözüküyor burada. Aradık üçünü bulduk. Biri lokal de biri kazan dairesinde biri BKM’de. İkisi kayıp. Kayıp olmasa ne yazar? Mevcut bulunanlara ‘su tahakkuku’ yapılmamış. Lokale kesilen ceza 9 Milyar + 15 yıl geriye dönük su tahakkuku.
Rivayet o ki, belediye yerine bir derneğe bağış olarak yatırılmış paralar. Su, elektrik, kira parası, hangisi belli mi ki?
Cezalar ödenmemiş durumda. Edindiğimiz bilgilere göre, ‘hukuk’ servisine de gönderil(me)miş. 
 ‘Usulsüz su kullanımı’ diye bir ‘madde’ uydurup, bin 500 lira ile olay geçiştirilmeye çalışılıyor(muş).
Olabilir mi böyle bir şey. İlginç olan, bu güne kadar BKM’de böyle ‘karambol’ bir uygulama nasıl görülmemiş? İkincisi, ceza neden tahsil edilmemiş?
Bu BKM’de inceleme altına alınmalı. Kim oturuyor orada. Kiracı olarak kim oturuyor. Kim kimin yerinde oturuyor, ‘kira’ işleri nasıl ‘allem-küllem’ ediliyor?
Neyse…
Şimdi, gerçek Sosyal Demokratlara(15 yıldır su parası ödeyen) soruyorum. ‘Ne biçim lastik bu?’
Aslında 9 milyar tutanak cezası ödense. Geriye dönük 15 yıl aforoz edilse, belki anlarım.
15 yıldır Belediye’ye su parası ödeyenler keriz mi?

CHP’DE  ADAY SAYISI 4 OLDU!
CHP, Zonguldak’ta ayın on yedisinde yapacağı kongre ile ilgili iyi çalışıyor.
Beyaz ve Mavi listeler ayakta kalmak için birbirilerine her türlü ‘obstriksiyon’u yapıyorlar. 
Mavi Liste’den ayrılan Belediye Başkanı Akdemir taraftarı Halil Furat; Deniz Yavuz Yılmaz, Tarık Coşkun ile birleşip, adaylarının Fikret Zaman olduğunu açıkladılar. Cevat Laçin’den son dakikada ‘söz geçiremeyiz, İsteklerimizi yapmaz’ diye ayrıldıkları belirtiliyor.
Son dakikada yarı yolda bırakılan Cevat Laçin’in ise Cuma günü ‘guruplar üstü aday’ olarak ortaya çıkacağı belirlendi. Laçin taraftarları ise, Halil Furat’ın, il başkanı iken Tarık Coşgun’u görevden aldığını belirterek ‘il başkanı olabilmek için, her yolu deniyor’ dediler.
Diğer taraftan seçimin favorisi olarak gösterilen mavi listenin adayı Hürmet Kartal’ın Perşembe günü ‘adaylığını’ açıklaması bekleniyor.
Beyaz Liste’nin lideri olan mevcut İlçe başkanı Ebru Uzun’un ise bu güne kadar yeniden aday olduğunu açıklamayışı, eleştiri ve tartışmalara neden oldu.
Ebru Uzun adaylıktan çekilmezse, ya da adaylığını açıklarsa, şimdilik merkez ilçe için dört aday var.
CHP Merkez ilçe kongresinde, 862 delege oy kullanacak. Gözlemciler, 150 oy alan adayın seçimi kazanabileceğini ileri sürüyorlar.

İSKÂNSIZ SU VE SERVİSE TALİMAT​
Zonguldak Belediyesi Su abone servisine bir savcı, su aboneliği için geldi. Personel ‘Savcı’ olduğunu öğrenince etrafını sardı. Konu ‘malum’. Yasak olmasına rağmen, ‘iskânsız binalara su aboneliği’ meclisten geçti ya?
3194 sayılı İmar Kanunu geçici 11. Maddesi diyor ki; 26.7.2008 tarihinden sonra yapı ruhsatı almış, buna göre yapılmış olup, yapı kullanma izni verilmeyen yapılar; su, kanalizasyon ve alt yapı hizmetlerinden YARARLANDIRILAMAZLAR” .                                                                                                                                                                                     
Buna göre, iskânsız binaya su abonesi yapan ‘görevli’ sorumlu olacak.
Belediye, gerekçesiz, iskansız binalara su aboneliği yanında, su fiyatını da 3.5 lira yapmıştı.
Ancak, “kanunsuz’ bu iş hukuk konusu olur” korkusuyla, Akdemir ve arkadaşları ‘Vergi ve SGK borçluları hariç’ diye ‘bir parantez açar geçeriz yasayı’ diye taktik hazırlıyorlar. 
Hukukçular ise. ‘3194 açık, arkadan dolanmayla geçilmez’ diyorlar.
Velhasıl-ı Kelam; Savcı’ya durum anlatılmış. Savcı çıkarmış akıllı telefonu, ilgili yasayı okumuş. Sonra telefon edip, birkaç yerden uygulama sormuş. Sonra dönmüş etrafında toplanan personele ‘hayır iskÂnsız binalara su aboneliği yapan suçlu duruma düşer’ demiş.
Belediye’nin aldığı bu ‘kanun gücünde karar(!)’ yeni yılın ilk mesaisinde uygulanacak. 
Personel, sorumluluk almak istemiyor. Hukuk Bürosundan yazılı görüş alacak. 
Ya da Su işlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Hikmet Cebeci’den yazılı talimat...
Suç değilse, Hukuk Bürosu da, Hikmet Cebeci ve Belediye Başkanı Akdemir’de yazılı talimat verir bence…

İYİ PARTİLİLER BİRBİRİNİ KAYBETTİ

İYİ Parti Genel Merkez yöneticileri ya da partili üst düzey yetkilileri, ‘Dünya Madencilik Günü’ dolayısıyla Zonguldak’a çıkartma yaptı. Ancak, ‘toy’ yeni yöneticileri nedeniyle, 629 adımlık şehir de hem birbirlerini kaybettiler hem de kendilerini tanıtıp, seslerini duyuramadılar.
Bir defa Zonguldak’a geliş nedenlerini anlatamadılar bile. Onun için, darmadağınık dolaştıkları için, “İYİ Parti’ye teşkilat binası aramaya geldiler” diye makara yapıldı akşama kadar. Öyle ya, Zonguldak kömürünün önemi, madencinin sorunları, kömür piyasasının durumu ve bu konuda önerileri hiç gündeme getirilmedi. ‘Sağ olsun’ bizim gazeteci arkadaşlarda, ‘refakatçi’ olmuşlar, şehirdeki ‘nafile’ turlara… 
Yemek yenecek lokantaya misafirlerden birini görmeye gittim. Daha ziyade DSP’li diye bilinen birçok ‘kulağı kesik’ eski kurnaz partici gördüm. İşe yaramaz ‘nafile turlara’ katılmamışlar.
İktidar partisi olmasa, birkaç hatıra fotoğrafı çektirip gideceklerdi. Bakanlık izin vermeyince ocağa giremediler ve biraz gündeme girdiler.
Bir de, şehre gelen misafirler, 629 adımlık Şehir de, ‘otopark’ aramaktan, depolarındaki benzini tükettiler. 
İl Başkanı atanmasından sonra İYİ Parti ilk sınavı geçemedi. Yönetimler, eski kulağı kesik tayfalarından kurulursa, ‘AKP bile destek verse’ Zonguldak’ta nal toplarlar.

GÖKÇEBEY ‘SORUN’VAR​
“Şükür Allah’a; yolsuzluğumuz yok, usulsüzlüğümüz yok, FETÖ bağlantımız yok, başarısızlığımız yok, çalışmamazlığımız yok. Veremeyeceğimiz hiçbir hesabımız yok”
Gökçebey Belediyesi AKP’li başkanı Vedat Öztürk böyle diyor, istifa ile ilgili yaptığı ‘mini’ mitingde.
Sonra da, ‘gelecek seçimlerde görüşürüz’ manasında ‘tekerlemeler’ gönderiyor, hem Zonguldak, hem de Ankara’ya.
Yahu, ‘madem hiçbir olumsuzluk yok’ neden istifa etti? Demokratik kurallar, işletilmiş. Sana ‘istifa etmen’ ve ‘istifa etmemen’ seçeneklerinden birini seçme hakkı tanınmış.
İstifa etmeseydin ve ‘görevden alınmanı’ isteyip, ‘hukuki’ yolu deneseydin yani?
‘Kendine güvenen adam’ böyle yapar.
Değil mi?
Zonguldak Belediyesi’nde Başkan Yardımcısı Şenol Şanal’a böyle bir ’özgürlük’ bile sunulmamıştı, Sosyal Demokrat Belediye Başkanı Akdemir tarafından ve ‘görevden alınmıştı’.
Bu Gökçebey ilginç ilçe… Hatırladınız mı, Kaymakam’a kumpas kurulmuş ve gözaltına aldırılmıştı…
Bu Gökçebey’e detaylı bakmak lazım.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı