google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
28 Aralık 2017 - Perşembe 07:35 Bu haber 5625 kez okundu
 
GÜNDEM Haberi

CHP- TURPÇU- AKIN- DELEGE

CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu, parti iç meselesi olan ‘seçim sistemi’ ile ilgili açıklamalarda bulundu İNANIŞ’a. Aslında, açıklamadan çok özeleştiri idi bu. Ve Sosyal Demokrat bir bakıştan öte, ‘devrimci’ bir bakıştı.
Söyledikleri normal ve ‘demokratça’ bir yaklaşım… Sadece CHP’yi değil, tüm partileri ilgilendiriyor.

Gücün üyeden geçmesini istiyor. İlçe başkanlarını, milletvekillerini partinin üyeleri belirlesin diyor. Partiyi eline geçirenlerin belirlediği delegeler değil. Milletvekillerini ildeki tüm üyeler sıralasın diyor.
Yani, genel merkezi taca atıyor Turpçu. Bu sistem AKP ve MHP’de de aynı. Genel Merkez sultası böyle başlıyor zaten. Genel Başkan, kendini seçecekleri belirliyor. Sonra da illerdeki yandaşlarına ‘işte sandık, işte demokrasi’ diyor.
‘CHP Cumhuriyetle yaşıt’ deniyor ya? Cumhuriyetten bu yana, hak ve özgürlükler manasında çıta epey yükselti ülkede. Ancak, siyasi partiler açısından değişen pek olmadı.
Hele CHP’de sıkıntılar daha büyük. ‘Bölge partisi’ olmaktan kaynaklanan sorunlarda var. Mesela, ‘Partiyi milletvekili çıkartmayan iller yönetiyor’ eleştirisi boşuna değil. Her il’in milletvekili toplam sayısının iki katı genel kurultay delegesi var. Zonguldak’ın beş milletvekili var. Genel Kurul delege sayısı 10. Milletvekili çıksın çıkmasın, her ilin milletvekili sayısının iki katı genel kurultay delegesi var. Böyle olunca, CHP 81 vilayetin 46’sından 132 milletvekili çıkartmış. 550 - 132= 418 vekil kalıyor dışarda. Başka bir açıdan bakılırsa, CHP’de milletvekili çıkartmayan illerin üst kurul delegeleri parti meclisini seçiyor. Milletvekili çıkartmayan illerin seçtikleri parti meclisi de CHP’yi idare ediyor. Ağırlık, doğu ve Güneydoğu illerine ait...
Sayın Turpçu’nun dediğinden gidersek, bu konuda da bir ayarlama yapılmalı. Milletvekili çıkaran illerin takdir ve hakları zayi oluyor.
Şimdi, bir taraftan da düşünüyorum. Turpçu, tabana ‘duygusal mı’ Yaklaşıyor? Çünkü, seçimlerden önce, bana göre ‘güya’ bir önseçim yapmışlardı. Önseçimden çıkan sonuçlara uyulmamıştı. Neden o zaman böyle düşünmemişti? ‘Ey menfaat sen nelere kadirsin!’ bakışım, doğru değil mi?
Neyse, Sayın Turpçu’nun ‘baştan sona delege sistemi kaldırılmalıdır’ tespitine katılıyorum.
Gelelim kongreye. Merkez ilçe de kendisinin ve Harun Akın’ın destekledikleri taraflar kaybetti. Dünyanın sonu değil bu. Harun Akın, kongrede ‘risk’ almadı, kürsüde konuşmadı, kaybetti. Sayın Turpçu risk aldı, kaybetti. Politikada yedikleri kazıkların bileşkelerine bakılırsa, Zonguldak’ta en tecrübeli iki isimler şu anda. Ereğli Milletvekilinin ‘kongre’ derdi yok. ‘Parti Sultası’nın adamı olarak; ‘güvendiği dağlara kar yağmazsa’, yine ‘eşantiyondan’ listede olacak. Ancak, ‘doğmamış çocuğa don biçmek’ şimdiden yanlış. Kongre salonunda ‘hır’ çıkartmak ve tuttuğu tarafın kazanması, ‘listede garanti’ diye görülmemeli. Yani; Turpçu ve Akın, bu derede yüzerler diyorum.
Sonuç: Sayın Turpçu, bizim Öznur’a ‘Adnan Küçükvar bu aralar aleyhimde yazmıyor, hayırdır?’ demiş
Kaybetmişe vurmak, ne zamandır ‘adet’ oldu Sayın Turpçu? Hayat devam ediyor)))).


800 KİŞİLİK YURDUN YOLU YOK!..

Yer Kozlu Güney Mahallesi Muhabbet Sokak.
İncivez Camii yanından yukarı çıkan sokak. Aslında, yapılan yurt ile ‘muhabbet sokak’ tarihe karıştı. Daha doğrusu inşaat alanına karıştı, nasıl karıştıysa…
Bilindiği gibi muhabbet sokağın olduğu yere Abdullah Sabri Efendi Yurdu yapıldı. 800-900 kişilik bu yurt mahalleye de canlılık getirdi. Ancak, bu yurt ile DSİ’nin bulunduğu mıntıkaya giden yol delik.
Kozlu Belediyesi’nin bu konuda acilen çare bulması gerekiyor. En azından, asfalt yapılamıyorsa da parke döşenmesiyle yaya gidiş- gelişlere kolaylık sağlanabilir. 
Kozlu Belediye Başkanı Kerim Yılmaz, on dakikalık bir gezi ile durumu yakından görebilir. 

GICIR GICIR OLMUŞ HE Mİ?
Zonguldak Milletvekili Hüseyin Özbakır dün şehir stadını gezmiş. 
Yanında Gençlik Spor İl Müdürü Hakan Yüksel ve AKP Zonguldak İl Başkanı Zeki Tosun ile Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çağlayan vardı.

Hani bizim, ‘rezalet’ başlığı attığımız, kapalı tribün altında soyunma odaları ve duvarların yağan yağmurla rezil olduğu yere gitti.
Kapalı tribün üzeri örtülmeden, salonların sıvaları, boyaları yapılıp, alel acele girildi ya içlerine… Maçlar oynatıldı ya? Milyonlarca lira zarar meydana geldi ya?
Milletvekili Özbakır, bu rezalete baka baka ‘gıcır gıcır olmuş’ demiş.
Eyy gidi Tayyip Reis ey… Sen yedi düvelle uğraş, milli mücadele ver. Etrafındakiler, ‘tüyü bitmedik yetim hakkı’nı göre göre ‘gıcır gıcır olmuş’ desinler.
Ben bu manzarayı gördükten sonra, AK Parti de ÖZBAKIR’IN OLDUĞU LİSTEYE OY VERİRSEM ŞART OLSUN.
Benim anlamadığım iş, yanında bulunan İl Başkanı Tosun ve merkez ilçe başkanı Çağlayan nasıl susmuşlar? Sayın başkanlar, haksızlık karşısında susan dilsiz şeytan değil mi?
Stat da kapalı tribün altında, yağışlar nedeniyle meydana gelen rezaleti hadi Milletvekili görmezden geldi. Siz bilmiyor musunuz?
Peki, İl Müdür Vekili Yüksel… Durumu neden anlatmıyorsun? Asaleten atanmak için mi? Hadi bakalım, kolay gelsin!
İlginç, çok ilginç…

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı