Haber Detayı
09 Ocak 2018 - Salı 07:46 Bu haber 1598 kez okundu
 
GÜNDEM Haberi

TUVALET YAZILARI VE BELEDİYE


Laf tuvaletten açılınca, ‘bir söyle bin ah işit’ oldu ortalık.
Aslında, WC/Tuvalet deyince akla  ‘acil ihtiyaç’ gelir. Acil ihtiyacın, yaşlısı genci olmaz. Sıkıştın mı, ‘dünyanın sonu’ zannedersin…’Kul sıkışmayınca hızır yetişmez’ derler ya? Gecenin 22.00’si olduğunu ve Zonguldak merkezinde olduğunuzu düşünün hele! Sıkıştınız… Hadi bakalım…Hızır yetişsin bakalım.
Allah aşkına… Zonguldak Belediyesi’nin giriş katındaki tuvaletler koku yapıyor diye, personeline bile kapalı. Efendim, tuvalet çatıları akıyormuş. Personel üst katlara yarışıyor.
Zonguldak merkezi için durum daha vahim. Şehir merkezindeki tuvaletler akşam 18.00’da kilit vuruyor kapısına. ‘İnceden bir kulak kabarttık’. Su fiyatlarından dem vuruldu. ‘Geçmiş zaman olur ki!’ diye başlayan bir hafıza yoklaması yaptık. Zeki Çakan dönemi… Aslında Zonguldak Belediyesi’nin maroken koltuklarında oturan iki tane ‘Başkan Yardımcısı’ bu konuda  ‘belediyenin hafızası durumunda…
Zeki Çakan dönemi, tuvaletler pırıl pırıl ama bedava idi.
Bu gün tuvaletler bir liraya çalışıyor. Suyun tonu ise ‘işyeri’ kategorisinden yani 8 liradan alınıyor.
Şimdiii. Bu tuvaletler konusu önemli. Tuvaletler ele alınmalı. Şehir merkezinde Ulu Cami, yeni Cami altı ile Köprü altındaki tuvaletler denetlenmeli ve desteklenmelidir. Dünyanın sonu mu kardeşim. İmara aykırı yapılar için ‘kanun gücünde kararname(!) ile su fiyatı belirliyorsunuz ya? Tuvaletler içinde ‘çekin aşağı’ su fiyatlarını. Tuvalet işletmecilerinden pırıl pırıl ve gece 24.00’e kadar açık olan tuvalet isteyin. İnsanların umudu camilerdi. Şumdu, camilerde ‘hor kullanıldığı’ için, tuvaletlerini tkapatıyorlar.
Acılık Camii’nde durumu anlatmıştık… Sadece Pazartesi günleri ‘tuvaletlerini’ kapatmadıkları iuçin milyonlarca lire zarara uğruyorlar. Yanı başlarına kurulan ‘sosyete pazarı’na gidenler, aldıkları don- fanila gibi iç giyimleri tuvalette deniyor, eskisini de tuvaletin ‘lumbarına’ atıp gidiyorlar. Her hafta Acılık Camii tuvaletleri arızalı..
Neyse, Tuvalet deyince, ‘’kenef yazıları’ndan bahsetmemek olmaz. Ancak, bu günkü konuyu sulandırmayalım.
Şehrin ‘TUVALET’ ihtiyacı konusunda, Valilik kriz komitesinin toplanmasına gerek yok değil mi?
Zonguldak Belediyesi Başkanı Muharrem Akdemir ‘İş bitti, sıra tuvalete mi geldi’ dememeli.
Sayın Akdemir, hani ne oldu, 2017 değerlendirmesi?
Bu tuvalet işini de lütfen, not edin.
‘Tuvalet yazıları’ hiç te hoşunuza gidecek cinsten değil yani?

CHP İL KONGRESİNDEN GÜLÜCÜKLER


Hani ‘koyun can derdinde, kasap mal derdinde’ diye bir laf var ya?
CHP il kongresinde ilginç sahneler oluştu.
İl Başkan Adayı Halil Furat’a sordum ‘hayırdır, bir oturduğun yerde beş dakika oturamıyorsun?’ diye..
‘Abiler var ya! Kardeşim, protokol diye bir şey var. Herkesin bir yeri var. On saniye ayağa kalkıyorsun, biri yerine oturuyor!’ diye dert yandı.
Haklı.
Bir başka manzara ‘güzel’ ve ‘hoş’ bir manzara.
Zonguldak Belediye Meclis üyesi Llale Karakulak, kürsüde ‘milli Mücadele veren’ konuşmacıya inat, durumu tespit etmek için, cep telefonu ile ‘selfi’ için uğraşıyor.
500 delege, bir dünya seçilme kaygusuna düşmüş aday, ‘merak’ içinde düşünceli…
Tam da ‘kasap koyun derdinde, koyun can derdinde’ sözüne uymuyor mu?

LOJMANLARIN SATIŞLARI BAŞLIYOR

AK Parti Hükümetinin iktidara geldiği günkü ‘icraat programında’ yer almıştı lojmanlar.
Hatta İl Başkanı Hamdi Uçar’ birkaç kezüzerine basarak ‘lojmanlar satılacak’ diye açıklama yapmıştı. 
Nihayet gündeme geldi bu konu. Kurumların lojmanları satış hazırlıkları başladı.
TTK hemen akla gelen kurumlardan.
Kim yaydıysa, ‘kurumun lojmanları metrekaresi bin liradan satılacak’ diye yaymış. Şimdiden ‘algı’ operasyonu yapılıyor.
Ne kadar güzel değil mi? Evini kiraya ver, TTK’nın lojmanında ‘bedava niyetine’ otur, sonra da ‘kömürlük’ fiyatına satın al.
‘Yağma Hasan’ın böreği’ mi bu?
TTK’nın lojmanlarını, ‘beleş’ fiyatına ya da ‘ölmüş eşek’ fiyatına satmak, tüyü bitmedik yetim hakkıdır. Ötesinde, ‘kamu zararına satıştır’
Bu işin bir yasal prosedürü var. Lojman işi, sadece TTK’yı kapsamıyor ki? DSİ’si var, MTA’sı var, Özel İdare, Tarım Müdürlüğü var.
Bunların bazısı kendisi satar lojmanını, bazılarını Milli Emlak satar.
Öyle yağma var mı? İçinde oturanlara ‘kaç lira verirsin bu kelepire?’ diye sorup ‘peşkeş’ var mı?
Devlet, bu lojmanların bulundukları mıntıkadaki yapı emsal fiyatlarını ve satılacak binanın durumunu ortaya koyar ve belirlediği fiyat üzerinden ihaleye çıkartır. İhaleye girenlerin verdikleri en yüksek fiyat, binada, dairede oturana teklif edilir. Dairede oturan fiyatı kabul etmezse, ihaleyi kazanan daireyi satar. İşte, ‘namuslu satış’ budur.
Önümüzdeki hafta, bu ‘lojman satışları’ konusunda, ‘detaylı’ bilgi aktarımı yapacağız.
‘AK Parti Milletvekilleri, lojmanların metrekaresini bin liradan satışını istiyor’ dedikodularını bırakın.
Hangi Milletvekili, lojmanların peşkeş çekilmesini istiyormuş?
Algı operasyonu ile Vekil karalama yolu seçilmemeli. Haftayı bekleyin.

BELEDİYELER BİRLİĞİNDEN ANKET
Türkiye Belediyeler Birliği Türkiye genelinde ‘anket’ düzenleme hazırlığı başlattı. Çalışmalar 4 ocakta başladı. Maksat, Türkiye çapında, en çalışkan belediye başkanlarını tespit etmek… Halk oylaması iki etapta yapılacak.Birinci etapta Türkiye’nin yedi bölgesinin en çalışkan Büyükşehir Belediye Başkanı belirlenecek.
İkinci etapta, beş kategoriden 35 belediye başkanı kendi kategorilerinde 15 gün süreyle oylamaya tabi tutulup, en beğenilen başkan tespit edilecek.
Ödül töreni ise 3 Mart’ta Ankara’da MEB. Şura Salonunda yapılacak.
Aslında, bu İktidar Partisinin, ‘erken seçim’ için bir değerlendirme çalışması bu. Bana göre, ‘yok’ dense de, ‘temmuz’ ayı erken seçim ayı gibi gözüküyor.
Hele de 15 Temmuz neden olmasın?
Gelelim, ‘başarılı belediyeler’ arasında kimlerin olacağına…
Zonguldak’tan kimler olabilir, sonra tartışalım. Ancak, ‘kimler olmaz?’ sorusuna cevap bulmak kolay. Birinci sırada Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’in olacağı kesin.
CHP İl Kongresinde bile, kürsüye çıkan on kişiden beşi, Zonguldak Belediyesini ‘başarısız’ buldu.

GEÇMİŞ OLSUN KUVA-İ MİLLİYE
Zonguldak’ın tanınmış simalarından. Güler yüzlü ve dost canlısı bir adam. Bürokrasiden siyasete, avcılıktan dernekçiliğe toplumsal yaşamın her boyutunda kendini göstermiş bir isim Şenol Kayar.
Yakalandığı amansız hastalıkla ‘cesurca’ çarpışıyor.
Dün ziyaretine gittik. Murat Barutçu (DYP Eski İlçe Başkanı) Zonguldak Esnaflarından Halim Gökdemir ve DYP’nin eski yöneticilerinden Tenzile Bayraktar ile.
Eskileri yad ettik. Allahtan acil şifalar’ dileklerimizi iletip ayrıldı.
‘Geçmiş zaman olur ki, hayali cihan değer’ derler ya? Bir saatlik ziyaret süresi içinde, birçok olay canlandı hayalimizde.
‘Diren Kuva-i Milliye’. 

DEVREK POSTASI 59 YAŞINDA
Zonguldak’ın köklü gazetelerinden biri Devrek Postası… 
7 Ocak 1956’da kurulmuş. Kemal Tercan öğretmen olduğu için eşi Fatma Tercan adına kurmuş gazeteyi. 1970’de el değiştirmiş Devrek Postası. Erdoğan Sıvacı imtiyaz Sahipliğine gelmiş.1972’de Adnan Keklikoğlu almış gazeteyi. 
1975’te Kenan Çavuşoğlu geçmiş gazetenin direksiyonuna. Yazı İşleri Müdürlüğüne Hakan Çavuşoğlu getirilmiş. Erkan Çavuşoğlu Tesis Müdürü olmuş. 
Bu güne kadar başarı ile götürmüşler gazeteyi. Devrek’in resmi ilan alan gazetelerinden biri…
Çavuşoğlu dostumuzu tebrik ediyoruz. Daha nice yıllara, Devrek ve Zonguldak’ın tanıtımı ve sorunlarının çözümü konusunda, yayınlar yapmasını diliyoruz.

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı