Haber Detayı
12 Ocak 2018 - Cuma 07:42 Bu haber 1107 kez okundu
 
GÜNDEM Haberi

YETKİ KARMAŞASI ve SAYIN VALİ

Birkaç gündür, Acılık’ta belediye karşısında park edip, kürekle ve kova ile kömür satan bir 200’ltk doç kamyonetten bahsediyoruz.
Açıkta satılan bu tüvenan/yıkanmamış kömür ile ilgili önce TTK yetkililerine başvurdum. ‘Bizi ilgilendirmiyor’ dediler. Bu kez Belediye Zabıtasına başvurdum ‘bizi ilgilendirmez. Biz kömürden ne anlarız. Kaçak mı, kirli mi, prosedürü bilmeyiz. Laboratuvarımız mı var’ dediler…
Bu kez Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünü aradım. ‘Bu konu Belediye’nin uhdesinde. Biz bu konuda Belediye’ye yetki devri yaptık dediler.
Şeytan dedi ki, bir de ‘Genel Maden İşçileri Sendikası’nı ara… Öyle ya, belki de ‘yetkili sendika’ olması itibarıyla, açıkta ‘tüvenan kömür satılması’ konusunda da yetkilidir(!))).
Olay şu…
Isınma amaçlı dökme kömür; tüvenan/yıkanmamış olarak satılamaz. Bırak ‘torbasız’ satılmayı, ‘torbalı’ olarak ta satılamaz. 
Vatandaş, bu ‘gücü’ kimden alıyor?
Bir; kaçak yapı, kaldırım işgali, ihale haberleri dolayısıyla ‘Belediye’de ki karmaşadan...
İki; belediye Başkanı’nın bu konular üzerine ‘sağıra yatmasından’.
Üç; Toplumsal Mutabakat üzerine ‘yalandan’ nutuk atanlara inat, bırakın toplumsal mutabakatı, ‘Kurumsal Mutabakat’ın olmadığı, ‘yasa takmayanlar’ tarafından çok iyi bilinmesi…
Zonguldak’ta birçok konu, bu ‘yetkisizlik’ (sorumluluktan kaçmak)yüzünden ‘kangren’ olmuş ‘sorunlar’ kategorisine girmiştir.
İllaki Vali Ahmet Çınar’ın kulağına gidip ‘hayrola’ demesi mi lazım?
Bir kez de siz bir araya gelip, yükü hafifletseniz olmaz mı?
Siyasette ‘metal yorgunluğu’ olan partililer olduğu gerçek de; Bürokrasi de olaylara ‘hantal’ bakanlar da var.
Ne denir?

KREDİ-TARIM MÜDÜR- ELİÇORA

Gıda,Tarım ve Hayvancılık eski il Müdürü Necmi Çelik, Ertan Eliçora’ya mahkemeye verdi.
Bilindiği gibi, geçtiğimiz günlerde, Vali Ahmet Çınar Örmeci köyünde 30 binlik tavuk çiftliği sahibi Elçora’ya ziyaret edip, çalışmaları hakkında bilgi almıştı. Eliçora da, ‘Eski Tarım Müdürü bizi yönlendirdi, bizi kanalize etti’ diye şikayette bulunmuştu. 
Olay, İNANIŞ’ın haber yapmasıyla Zonguldak’ta bomba gibi patladı.
Edindiğim bilgilere göre; eski Tarım Müdürü, bu açıklamaları yargıya taşımış.
Sayın Vali Çınar’ın sayesinde ortaya çıkan ‘bu yönlendirme’ ve ‘krediden faydalanma’ işi altından ‘bir şeyler’ çıkacağı kuvvetle muhtemel.
350 bin lira kredi almasına rağmen, mali sıkıntı içinde olan Eliçora, elbette konuya açıklık getirecektir. Eliçora kredilerini acaba ödeyebiliyor mu, ödeyemiyorsa kim ödüyor? Falan- filan!
İlginç ve seri yazı dizisi olan bir konu... Tarafı, kahramanı bol…

ENSARLAR- SIĞINMACILAR- İKİ SIKINTI
Zonguldak Ensarları ile ilgili tanıtım ve teşvik amaçlı birkaç yazı yazdık. Bundan böylede devam edeceğiz. Yardımlaşma duygusu törpülendikçe, millet olma hasletlerimizde zayıflama olacağı kesin.
Misafirperverlik ve yardımlaşma bizim özelliklerimizden. Bunu ‘zorda kalan’ biri için uygulamanın ulviyeti ve kutsiyeti tartışılmaz.
Zonguldak’ta binlerce sığınmacı var. Kimisi kalıcı, kimisi üçüncü dünya ülkelerine göçmek, kimisi de kendi ülkelerine dönmek için fırsat kolluyor.
Sığınmacılar için oluşturulan ‘ensar’ gurubu gerçekten takdire şayan. 
Ancak…
Yerleştirilen evlerin denetlenmesi açısından bazı eksikler olduğu kulağımıza gelmektedir.
Belirtilen eksiklerin ‘acilen’ yerine getirilmesi için, gayret sarf ediliyor. Bu ‘ensar’ gurubu içinde Emniyetten de görevlilerin olması kadar normal bir dirim yok. Ancak, emniyet görevlilerinin, ‘ihtiyaç dağıtımı’ ile ilgili operasyonlarda hazır bulunması gerekir.
Yani, çat kapı gidilen evlerdeki ‘hal ve hareketler’ dikkate alınmalıdır, gözlemlenmelidir. Hatta, bu gibi durumlarda, yardımsever vatandaşların gözünden kaçabilecek, bir görüntü, ‘mesleki’ açıdan anında değerlendirilip, sorgulanmalıdır. Detaya girmiyorum.
İkincisi, sığınmacılardan bazılarının, yerleştirildikleri evleri terk edip, başka illere ‘habersiz’ olarak gittiğini öğrendim. Sığınmacısın diye var mı öyle kafana göre takılmak?
Vatandaşın evini tutmuşsun. Vatandaşlardan aldığın yardımlarla donatmışsın. Kafana göre çek-git…
Nereye gidiyorsun, ne iş yapmaya gidiyorsun?
Anladığım kadarıyla, bu konuda da ‘zafiyet’ var.
Bu iki konu da, sıradan ‘zafiyet’ değil. Tamam, sığınmacıdırlar, misafirdirler eyvallah… Ancak, bu işin yarın ‘örtülmez’ durumla karşı karşıya getirecek olaylar olması halinde ‘Zonguldak’ olarak sıkıntı çekmeyecek miyiz?
Zonguldaklı ‘ensar’ kardeşlerime teşekkür ediyorum. Durmak yok, yola devam. 
Şimdi, birileri bana ‘keşke yazmasaydın, bize söyleseydin’ diyecek yine…
Onu yazma, bunu yazma… Nasıl dolacak bu 12 sayfa…

BOKS KAFİLEMİZ ANTALYA’DAN DÖNÜYOR
Antalya da 19-23 yaş ferdi erkekler Türkiye Şampiyonası devam ediyor. Zonguldak’tan Akın Özmen’in antrenör olarak katıldığı kafile bu gün Zonguldak’a dönüyor.
Şampiyonaya Zonguldak’tan iki sığınmacı boksörle(64 ve 81Kg.) katıldı. 
81 kilo boksörümüz sığınmacı İranlı Milad Bejerkanı Ordulu milli böksere sayı ile yenilip, bronz madalya hakkını kaybetti. Diğer sığınmacı boksörümüz Afganlı Zabiullah Barzai(64Kg) önceki gün ikinci maçında Düzce’li boksöre yenilip elenmişti.
Diğer taraftan Antalya’ya şehrimizi temsilen giden boks kafilesini, Zonguldaklı eski boksörlerden Yaşar Kocaoğlu karşıladı ve yakından ilgilendi. Kocaoğlu, boks ile ilgili Seyfi tatar’la birlikte hazırladıkları kitap ile ilgili çalışmaların devam ettiğini belirtti, Zonguldaklı dostlarına selam gönderdi.
İnanış olarak; hem Antalya’da Zonguldak kafilesi ile ilgilenen Yaşar Kocaoğlu ve Zonguldaklılar ile Zonguldak’ı en iyi şekilde temsil eden kafiledekilere teşekkür ediyoruz.

KOZLU’NUN ASİSTANI​
Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla törenler yapıldı.
Çalışan ve çalışmayanlar, kameralar karşısında ‘arzu endam’ yaptılar.
Zonguldak, gazete açısından, ‘doygunluk konsantrasyonu’nu geçen illerden…
Bir ‘dilekçe’ verip, gazete ve dergiyi aç, sonra ver elini ‘fatura’ ile reklam ilan ve tabela yapma işlerine…
Aslında, ben ‘gazete’ ve ‘gazeteciye’ hep saygı duymuşumdur.
Zonguldak’ta çıkan gazete ve dergileri biriktiriyorum. İlk sayılarını kesinlikle çalıştığım gazetede yayınlayıp tebrik ve teşvik ederim.
Onlardan biri de, ‘Zonguldak Asistanım’ isimli dergi. Kozlu adresli. Birinci sayısı elimde(Nisan 2017). İkinci sayısı yok. Böyle olunca, ‘hayırdır’ diye düşünüyor insan. Öyle ya, neden kaybolur bir dergi yayından? Ya da ilk sayının ‘yüzü suyu hürmetine’, reklam piyasasına ‘kılıçla’ girip, kayınço ile  ‘çıkma’ operasyonuna mı soyunuldu bu karakış ortasında?
Bu gün Kozlu’da bu konuda ‘maçın ikinci yarısı’ operasyonunu takip edeceğim.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı