Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

SGK’DAN KAN BAĞIŞINA DESTEK
ULAŞIMA KAPALI KÖY YOLU KALMADI
İŞSİZLİK ARTTI
Haber Detayı
18 Ocak 2018 - Perşembe 14:48 Bu haber 7891 kez okundu
 
KÜLTÜR Haberi

Babası “Safder Kartoğlu’nu ‘Safder’ adlı kitabında anlattı

 Devrek’te doğup, yalnızca kentimizin değil dünyanın bir değeri olan veteran atlet, maratoncu Safder Kartoğlu’nun hayatı “Safder” adıyla kitap oldu. Kızı Can Kartoğlu tarafından kaleme alınan kitap ZOKEV Yayınları arasında çıktı. Toplam 252 sayfalık kitabın tanıtımı 10 Şubat’ta Zonguldak’ta, 11 Şubat’ta Devrek’te yapılacak. ZOKEV tarafından düzenlenen imza günlerine hem kitabın yazarı Can Kartoğlu hem de konu kişisi olan Safder Kartoğlu da katılacak. Geliri, yazarı tarafından, kent kültürüne katkı sağlamak, çocuk ve gençlik projelerinde kullanılmak üzere Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfına bağışlanan kitap, bu yönüyle de ayrı bir değer kazanacak.

 YAŞAMIYLA BAŞLI BAŞINA BİR SANAT ESERİ

Kitabın arka kapağında bulunan sunum yazısında, “SAFDER, Zonguldak’ın Devrek ilçesinden çıkıp beş kıtaya koşarak ulaşmanın; azmin, aşkın, emeğin, inceliğin, iyiliğin, güzelliğin kitabıdır. Safder Kartoğlu’nun uzun hayat koşusunun kızı Can Kartoğlu tarafından kaleme alınan olağanüstü dokunaklı hikâyesidir. İflah olmaz bir âşık, bir kitap kurdu, bir boyun eğmeyen, ruhuyla, bedeniyle, inadıyla gerçek bir sporcu, yaşamıyla başlı başına bir sanat eseri olan Safder Kartoğlu, varlığıyla bizleri yüreklendirmeye, bizlere insan olmanın değerini htirmeye devam ediyor. Uluslararası sayısız maratonda, hesaba gelmez kilometrelerce koşmuş, koşmakta. O, içimizden biri. Bugün 91 yaşında. Ve 93 yaşında dünyanın maraton koşan en yaşlı atleti olacağı New York City Maratonu’na hazırlanıyor” deniliyor.

 HEM KENTİMİZE, HEM DE ZOKEV AİLESİNE BÜYÜK DEĞER KATACAK

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanı Zafer Kalafat, “Bizi çok mutlu eden, onurlandıran bir çalışmanın daha altına imza attık. Yalnızca kentimizin değil, ülkemizin hatta dünyamızın ortak değeri haline gelen Safder Kartoğlu’nun maratonlar gibi uzun hayatını kızı Can Kartoğlu kaleme aldı. Sevgili Can Kartoğlu, bizim hiçbir teklif getirmemizi beklemeden, kitabın tüm gelirini ZOKEV’e bağışladığını söyleyerek bizleri onurlandırdı. Hem kentimize, hem de ZOKEV ailesine büyük değer katan kitabın seve seve baskısını yaptık. Basımı yeni tamamlanan kitabın tanıtımını 10 Şubat’ta Zonguldak’ta, 11 Şubat’ta da Devrek’te düzenleyeceğimiz imza günleriyle yapacağız. Etkinliğe Can ve Safder Kartoğlu da katılacak. Sevgili Can’a kentimize olan bu katkısından dolayı şükranlarımı sunuyorum” dedi.

 KİTABIN YAZARI CAN KARTOĞLU KİMDİR

1959’da Zonguldak’ta doğdu. AİTİA Yönetim bilimleri Fakültesi, Sosyal Politika Bölümü’nden 1980’de mezun oldu. Sanat Olayı dergisinde röportajlarıyla yer aldı. Milliyet gazetesinin düzenlediği 1990-1991 Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülleri Yarışması’nda röportaj dalında birincilik ödülü kazandı. Ajans Ada’da reklam yazarı olarak başlayan iş yaşamı, Repro’da yaratıcı grup başkanı, ortağı olduğu Mucizeler Dükkânı Reklam Ajansı’nda ajans başkanı olarak 2012’ye kadar devam etti. 2004’te İletişim Yayınları’ndan “Annem Sizi Derse Bekliyor”, 2014’te Postacı Yayınevi’nden “Sahanda Yumurta” adlı kitapları çıktı. Yazar Can Gürses’in annesi.

(Haber Merkezi)

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı