Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

SGK’DAN KAN BAĞIŞINA DESTEK
ULAŞIMA KAPALI KÖY YOLU KALMADI
İŞSİZLİK ARTTI
Haber Detayı
24 Ocak 2018 - Çarşamba 16:38 Bu haber 6908 kez okundu
 
TSO Başkanı Metin Demir, TSO Genel Sekreteri Muharrem Sarıkaya ve Yönetim Kurulu Üyesi Batuhan Uludüz ile basın toplantısı düzenleyerek Zonguldak’ta hayata geçecek olan 3 önemli projenin tanıtımını gerçekleştirdi.
EKONOMİ Haberi

Elvanpazarcık Dönüşüm Küçük Sanayi, Kültür Mantarı Yetiştiriciliği ve Teknoloji Geliştirme Bölgesi(TGB) projelerinin tanıtımını yapan Demir “Zonguldak’ta kömür ve çelikte maalesef eski katma değer, eski teknolojik düzey, eski stratejik önem kalmadı” dedi.

HABER: Öznur GÜNEŞ


Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası(TSO) Başkanı Metin Demir, kahvaltılı basın toplantısı düzenleyerek Zonguldak ekonomisine katkı sağlayacak Elvanpazarcık Dönüşüm Küçük Sanayi, Kültür Mantarı Yetiştiriciliği ve Teknoloji Geliştirme Bölgesi(TGB) projelerinin tanıtımını yaptı.
Başkan Demir, Kahve Madeni’ nde ki basın toplantısını TSO Genel Sekreteri Muharrem Sarıkaya ve Yönetim Kurulu Üyesi Batuhan Uludüz ile birlikte yaptı. Demir, Teknokent’ in yakında Zonguldak’ta kurulacağını belirterek iki haftalık bürokratik işler kaldığını ifade etti.


ULUDÜZ: “KREDİ ONAYLANDIKTAN SONRA İHALESİNİ ZATEN KENDİSİ YAPIYOR”
Uludüz, Elvanpazarcık Dönüşüm Küçük Sanayi hakkında şu bilgileri verdi; “Burada öncelikle talep topluyoruz. Milli Emlak’tan yerimizi aldıktan sonra Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza kredi başvurumuzu yapacağız. Kredi onaylandıktan sonra ihalesini zaten kendisi yapıyor. Alan müteahhit firmaya üç sene gibi bir süre veriyor. Burası toplamda 80 dönümlük alan ancak ilk etapta 40 dönüm olarak düşünüyoruz. 40 dönüme yaklaşık 60 tane 250’şer metrekarelik işyeri kurduruyoruz. Burası sıkışık bir sanayi sitesi olmayacak. Belediye başkanından buranın emlak vergisi değerlerini alıp hesaplama yaptık. Bu arsayı yaklaşık 300 bin TL gibi rakamla alabileceğiz. 60 işyeri bazında düşünürsek işyeri başına 5 bin TL gibi cüzi bir bedel düşünüyor. Arsa payı artı giderler toplam 12 bin 500 TL’yi ödeyen üyelerimiz esnafımız kooperatif üyesi olup böyle işyerini alma hakkını kazanacaklar.”


DEMİR: “KÖMÜR VE ÇELİKTE ESKİ STRATEJİK ÖNEM KALMADI”
Başkan Demir, Teknokent’in Zonguldak’ta çok yakın zamanda kurulacağını belirterek şu bilgileri verdi; “Ülkemizin dış ticaretle ilgili cari açık gibi problemleri var. İhracatını yaptığımız ürünlerin teknoloji düzeyleriyle ilgili süregelen şikayetlerimiz var. Başta Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız başta olmak üzere hükümetimizi tüm imkanlarıyla orta ve ileri teknoloji düzeyindeki tüm yatırım ve gelişmeleri sonuna kadar destekliyor. Teknokent uygulaması bu yatırımların, desteklerin alabilmesi için en uygun alanlar. Zonguldak’ta Teknokent’le ilgili bir uygulama için görüşmeler başlatmıştık. İl Özel İdare, BEÜ ve 5 TSO olarak ortaklığımızı kurduk. İki haftalık bir bürokratik işlerimiz kaldı. Sonrasında Teknokent’ i yatırımcılara, proje ve yazılım üretecek arkadaşlarımıza yer tahsisinde hızlı bir şekilde başlanacak. Zonguldak kömürü ve çeliğiyle 1900’lü yıllarda ön planda oldu. Ama kömür ve çelikte maalesef eski katma değer, eski teknolojik düzey, eski stratejik önem kalmadı. Zonguldak’ta Teknokent’ le akademideki bilginin Zonguldaklı girişimcilerle buluşması için son derece müsait bir kuluçka merkezi. Arkadaşlarımız Teknokent’ le ilgili müracaatlarını hızlandırırlarsa çünkü sınırlı alanlarımız var. 


SARIKAYA: “TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGELERİ KANUNU İLE ÖZEL YATIRIM ALANLARI OLUŞTURULMASI HEDEFLENDİ”
TSO Genel Sekreteri Muharrem Sarıkaya, Teknoloji Geliştirme Bölgesi hakkında şu bilgileri verdi; “Üretimde buluşların geliştirilmesine kaynak teşkil eden araştırma-geliştirme faaliyetlerinin desteklenmesine yönelik bir düzenleme olarak 6 Temmuz 2001 tarihinde yürürlüğe giren 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ile yüksek teknoloji içeren yatırımlar için özel yatırım alanları oluşturulması hedeflenmiştir. Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde faaliyet gösteren firmalara önemli vergi avantajları sağlanmıştır. 
 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı