Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

SGK’DAN KAN BAĞIŞINA DESTEK
ULAŞIMA KAPALI KÖY YOLU KALMADI
İŞSİZLİK ARTTI
Haber Detayı
13 Şubat 2018 - Salı 19:57 Bu haber 1555 kez okundu
 
GÜNDEM Haberi

BİR YUDUM SOLUK

Zonguldak’ın en büyük sorunlarından biri de Trafik keşmekeşi. Nedeni 629 Adımlık Şehir olması. Dar bir alanda sıkışması yanında, alternatif yol olmayış, araç ve insan yoğunluğunun sürekli artması trafik keşmekeşini tetikliyor. 
Şehir merkezinde daha ziyade özel araçların caddelerdeki bedava otopark gibi keyfi işgalleri yanında, ticari araçların yük indirme- bindirme işlerinde kurallara uymayış, insanları canından bezdiriyor.
Denetim zafiyeti nedeniyle cadde işgalleri yanında kaldırım işgalleri de artınca, Belediye’den umudu kesen Emniyet Müdürlüğü harekete geçti ve müdahale kararı aldı.
Dün itibarıyla Zonguldak Emniyet Müdürlüğü Trafik Ekipleri, şehir merkezinde ‘trafik günleri uygulaması’ adı altında,  operasyonlara başladı. Soğuksu, Uzunmehmet, Kadırga ve Gazipaşa caddelerinde trafik kurallarını uygulamayanlar ikaz edildi.
İstasyon Caddesi, Fevkani Köprü üstü, Uğur Mumcu Kavşağı, Madenci Anıtı, Ulu Cami önü, Valilik karşısı, Zonguldak Belediyesi önünde, 63 polis ve 10 Jandarma  ile başlatılan operasyonlar, anında tesirini gösterdi ve insanlar denetim ruhu ile ‘görüntü kirliliğinden kurtulmanın mutluluğunu yaşadılar.
Uygulamaya bizzat Zonguldak İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı başkanlık yaptı.
Turanlı’nın konuşmasının özeti ‘İnsanların keyfi olarak işgal ettikleri yolları açmakla işe başladık’ idi.
Gerçekten de Zonguldak’ta trafik keşmekeşinin en büyük nedeni, görsel rahatsızlıktan kaynaklanıyor. Köprü üzerinde kaldırımlara yapılan parklar ile ana cadde üzerinde bedava otopark uygulaması, trafik keşmekeşi ötesinde, yasaların ‘güdük’ gösterilmesini sağladığı için moral bozuyordu.
Dün, şehir merkezinde, kanunlar karşısında herkesin eşit olduğu ortaya kondu.
Kul hakkının önemi ortaya kondu. Kaldırım ve cadde işgalleri ile insanların haklarının yendiği ‘denetim’ ile anlatılmaya çalışıldı, toplum sırtındaki parazitlere, hak yiyicilere.
‘Trafik günleri uygulaması’ göstermelik bir iki defa ile kalırsa, ‘kul hakkı’ kaldırım ve cadde işgalcilerini aşıp, bu uygulamayı terk edenlerin sırtında kalır. Yapılan uygulama, görüntü kirliğinin yok edilmesi ve şehrin nefes almasından öte, insanların moral motivasyon açısından ‘bir yudum soluk’ almasıdır.
‘Bir yudum soluk’ Ahmet Naim’in madenci ile yapılan ilk Röportajın yayımlandığı kitap olarak hafızalara kazınsa da, Zonguldak’ta yapılan trafik keşmekeşine müdahale olarak ta hatırlanacaktır.

SİYASETTE AHLAK EROZYONU


Dün ki İnanış’ta manşet olarak verdik, AKP milletvekili Hüseyin Özbakır’ın ‘Baskı yaptıysam şerefsizim’ açıklamasını.
Zonguldaksporlu bir futbolcunun sezon başında transfer edilmesi ve aynı futbolcunun 18 kişilik kadroda yer bulması için idarecilere baskı kurduğu söylentilerine ‘itafen’ bu açıklamayı yapmış.
Üst düzey politikacıların, parti genel başkanlarının birbirlerine TV kanallarında, haber bültenlerinde yaptıkları ‘alçak’, ‘namussuz’, ‘şerefsiz’ gibi yakıştırmalar, siyasetteki ‘ahlak’ erozyonunun en büyük göstergesidir.
Bir yandan ‘temiz siyaset’ diyeceksiniz, bir yandan da ‘’ana-avrat’ sövmekten beter ahlaka mugayir laflar edeceksiniz.
Ne demek yani, ‘baskı yaptıysam şerefsizim’ demek!
Yani, siz, ‘şerefsizim’ kelimesini eklemeseniz, sözünüze inanılmayacak mı, güvenilmeyecek mi?
Bu demektir ki, hizmette çıta sürekli artacağı gibi, söylemlerde de ‘çıta’ artacaktır.
Bundan böyle, ‘şerefsizim’ sözü de ‘kafi’ gelmeyecektir.
Ne diyeceksiniz, peki?
Sokak dilinde ve argoda çok kullanılan ve küçük büyük herkesin ‘ikna’ etmek için kullandığı ‘anam avradım olsun’ cümlesini mi kullanacaksınız!
Parti liderlerinin birbirine sarf ettikleri sözleri benimsemediğim, ayıpladığım gibi, bu ‘şerefsizim’ yakıştırmasını da ‘benimsemiyor’ ve ‘kınıyorum’.

BÜTÜNŞEHİR İŞİ YATTI MI?..


Türkiye de 50 il’in ‘Bütün’ ya da ‘Büyükşehir’ olması için uzun zamandır çalışmalar yapılıyor.
 Bilindiği gibi 30 il ‘Büyükşehir’ statüsünde bulunuyor.
Çalışmalar, Özel İdare bünyesinde ‘anketler’ ve birçok alanda, oluşturulan ‘komisyon’ aracılığı ile yapılıyordu. Çalışmalarda büyük mesafe alındığı kuvvetle muhtemel…
Çalışmaların bir an önce bitirilmesi gerekiyor. 
Hem seçimlere yetiştirilmesi hem de ‘icraata’ hazır hale getirilmesi için…
Edindiğim bilgilere göre; İşin bitirilmesi için son süre 2017 Mart ayı sonu. 
Seçimlerden bir yıl önce bu konu KHK ile açıklanmazsa; Anayasa değişikliği ile gerçekleştirilmesi gerekecek.
Bu işin ‘tantanası’ çok olur ve bu şartlarda ‘tartışma’ çok su kaldırır.  
Bu arada, yapılan ‘anket’ ve ‘komisyon’ çalışmalarından piyasaya sarkan sonuçlara göre de, kırsal kesimde hizmetin aksayacak olması fikrinin ortaya çıkmasıyla, 50 ilin ‘bütün’ ya da ‘Büyükşehir’ olması konusunda ‘tereddütler’ hasıl olmuş. Ankara da yapılan Özel İdare Sekreterleri toplantısında, bu gelişme htirilmiş katılımcılara… Nihai sonucu Mart ayı itibarıyla Sayın Cumhurbaşkanının açıklaması bekleniyor.
Yani, 50 ilin ‘bütün’ ya ada ‘Bütünşehir’ olması konusunda çekinceler olduğu için, ‘şimdilik’ kaydıyla, ertelenmesi ‘kuvvetle muhtemel’ olduğu politika arenasında konu ediliyor.
‘Nerden icap etti?’ Diyorsunuz değil mi?
Son günlerde, Özel İdare ve İl Genel meclisi ile ilgili piyasada ‘tartışılan’ konular var ya? Hepsi bu konu ile ilgili. ‘Durduk yerde’ çıkmadı yani. Zonguldak ‘Büyük’ ya da ‘Bütünşehir’ olunca, yetki ve mali denetim alanı genişleyecek. Özel İdareler kalkacak belediye başkanlığı daha etkili olacak. Dolayısıyla, şimdiden adı ‘belediye Başkanlığı’ için geçenler arasında, ‘operasyonlar’ yapılıyor. 
Tartışma demişken… Özel İdare Sekreteri Recep Demirtaş, basında yer alan gelişmeler üzerine ‘ifade’ vermiş. Edindiğim bilgilere göre, yapılan suçlamaları çürüten belgeleri sunmuş… Suçlamaları ‘maniple’ eden ya da ‘’joker’ kullanan ‘ politip’ ise bundan böyle ‘sutre’ gerisinden, ‘hedef tahtasına’ doğru çıkartılacak gibi görülüyor.
Siyasetin yozlaştığı, liderlerin birbirlerine ‘galiz’ küfürler savurduğu bir ortam da, yerelde ’teknik’ ya da ‘taktik’ açıdan rakibi bunaltma çalışmaların yapılması ‘normal’ bir şeydir.
Eeee. Bu işler ‘ince’ işler. Hayat gittikçe zorlaşıyor.
‘Bütünşehir’ya da ‘Büyükşehir’ konusu mu?
Bu iş Mart ayı itibarıyla KHK ile çıkmaz. Büyük ihtimalle ‘Meclis’e getirilir. 
Peki, meclisten çıkar mı?
Ya çıkar, ya çıkmaz…

EMNİYET MÜDÜRÜNDEN TRAFİK DERSİ​


Zonguldak İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı, dün ‘trafik günleri uygulaması’ esnasında,  değişik estantaneler yaşandı.
Turanlı, şehir içindeki gezisi esnasında, gördüğü hukuka aykırı yapılaşmaları not aldırıp, müdahale edilmesini istedi.
Turanlı’ya yardımcıları ile Şoför ve Otomobilciler Oda başkanı Osman Köksal Bahar eşlik etti.
Bir durak ziyaretinde Av. Erol Mekik, Turanlı’nın yanına gelip ‘ben Avukat Erol Mekik’ deyince, ‘ben Emniyet Müdürüyüm dedim mi?’ diye sordu.
 Av. Mekik ise ‘araçları kaldırıyorsunuz, biz nereye park edeceğiz’ diye sordu. İl Emniyet Müdürü Turanlı ise ‘Araçlarınızı otoparklara park edeceksiniz.Cadde kenarlarına ve kaldırımlara değil. Belediyeye sorun, nerede otopark varsa, oraya park edeceksiniz’ dedi.
Taraflar arasındaki diyalog, samimi bir havada son buldu.

AMELEBİRLİĞİ SONDAJA BAŞLADI

Amelebirliği biriktirme ve Yardımlaşma Sandığı’nın şehir merkezinde yaptıracağı inşaatla ilgili sondaj çalışmaları başladı.
Şehir Merkezinde Nizam Caddesindeki bin metrekarelik arsada450 kişilik kız yurdu, iki katlı çarşı ve üç kat otopark yapılacak.
Arsa ile ilgili Belediye’deki kat irtifakı ve parsel birleştirme gibi işlerin tamamlandığı öğrenildi.
Sondaj çalışmalarının akabinde, inşaatla ilgili resmi işlemlerin tamamlanıp, inşaata başlanacağı bildirildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı