İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Açılıyor...
Haber Detayı
07 Mart 2018 - Çarşamba 13:29 Bu haber 2041 kez okundu
 
CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Ş. Sertan OCAKCI 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısı ile kutlama mesajı yayımladı.
SİYASET Haberi

Ocakcı yaptığı açıklamada ;
 
“ Kadınlarımız İnsanlığın var oluşundan bu yana uygarlığın gelişmesindeki en büyük görevi üstlenmiştir. 
Bu yüzden 8 Mart sadece kadınları anmak, kutlamak, övgüler yağdırmak değil, kadın hakları, kadın-erkek eşitsizliği, kadına şiddet gibi konuların da tartışılması, gündeme gelmesi, kadınlarımızın sosyal hayat içerisindeki değerini ve önemini anlamamızı sağlayacaktır.
8 mart 1857 yılında New York şehrinde kırk bin dokuma işçisi kadın işçi, çalışma koşulları ve maaşlarının yükseltilmesi, 16 saatlik çalışma sürelerinin 10 saate düşürülmesi, eşit işe eşit ücret için greve çıkarlar. Bu tarih grevin başlangıcı olup aynı zamanda emekçi kadınlar günü olarak tarihe geçecektir. 
1977 ‘de UNESCO’nun 8 Mart’ı Dünya Kadınlar günü olarak açıklamasından bugünlere dünyanın her yerinde kutlanmaya başlanıldı.  Bilinmesini isteriz ki Türkiye 1926-1934 yıllarında gerçekleştirilen Atatürk Devrimleri ile, kadınların sosyal, kültürel alanlarda, hukukta, aile içinde, çalışma hayatında, siyasette erkeklerle eşit haklara sahip olmuştur. 
Özellikle, günümüzde Gençlerimizin Cumhuriyetimizin ve Atatürk’ün kıymetini daha iyi anlamaları için bir gerçeğin altını çizmek gerekir.   Türk kadınına seçilme hakkı Fransa, İtalya ve İsviçre’den daha önce tanınmıştır. 
Atatürk kadınlarımızın medeni, sosyal, siyasi hakları için çalışmış olup  Türk Medeni Kanunun kabulü ile toplumsal ve ekonomik hayatta kadın erkek eşitliğini sağlanmıştır. 
Ulu önderimizin Mustafa Kemal Atatürk,  ‘…Dünyada hiçbir milletin kadını, ben, Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadını kadar gayret gösterdim diyemez.’ Sözü ile kadınlarımıza verdiği değeri göstermektedir. 

1923 yılında kurulan Cumhuriyetimizin, biat toplumundan çağdaş, demokratik ve laik anlayışı benimser noktaya belirlenen süre içinde geçebilmesinde de Türk kadının görevi ve sorumluluğu çok büyüktür. 
Bugün, Cumhuriyet rejiminin yok edilme tehlikesi ile burun buruna getirilmek istendiği süreçte, tarihinden aldığı sorumluluk duygusu ile hareket eden Türk kadını, üzerine düşeni yapmaktadır ve yapmaya da devam edecektir. Cumhuriyet,  emekçi kadınlarımızın omuzları üzerinde yükselmiş,  onların ellerinde şekillenmiş, onların yetiştirdiği vatan evlatları tarafından korunup gözetlenmiştir. Gelecekte de Türk kadını, gerektiğinde Cumhuriyet'in bekası için emek, dirayet ve karar noktasında üzerine düşeni yapacaktır. 
Bu düşüncelerle Cumhuriyet sevdalısı emekçi kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi  Kadınlar Günü'nü tebrik ediyor,  şahsım ve örgütüm adına sevgi ve saygılarımı sunuyorum”.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı