0
Haber Detayı
13 Mart 2018 - Salı 18:52 Bu haber 1808 kez okundu
 
GÜNDEM Haberi

AK PARTİ DE ‘TÜRKALİ’ ÇATIŞMASI

2019’un matematiği çerçevesinde, partiler içi ve partiler arası teknik ve taktik çatışma- yarışma başladı. Aslında, politikacılar, partilerinin geleceğinden çok, kendilerinin geleceği açısından çalışmalar yapıyorlar.

Şimdiden, herkesin bir hesabı var. Belediye Başkanlığı, Milletvekilli, İl Genel Meclis üyeliği vs…
Elbette, kendi siyasi grafikleri üzerinde çalışma yaparken, karşı partilerinde düzenlerini bozmaya çalışıyorlar.
İl Genel Meclisi Türkali Tesislerini satışa çıkartmak için ihale şartnamesi hazırladı. Bu satış, ‘Lojman satışını düzenleyen Torba Kanunu 58. Madde ile belirlendi.  Lojmanlar için “2886 sayılı Devlet İhale Kanununda yer alan hükümler çerçevesinde SATILIR” diyor yasa. Yani, ‘SATILABİLİR’ demiyor.
İl Genel Meclisi üyeleri(AKP-21, CHP- 10) ortak bir kararla Türkali Tesislerinin bin 585 lira muammen bedelle satışında hem fikir olmuşlar. Ancak; sonra, ne olduysa, kısa devre olmuş ve CHP gurubu vazgeçmiş. Ne hikmetse AK PARTİ gurubu da vazgeçiyor.
CHP Gurubu iktidarın bir çalışmasını engelliyor diyelim. AK PARTİ gurubu nasıl tezgaha geliyor? 
Diyelim ki, Türkali Tesisleri iki bin liraya satıldı. Gelen para ile köylere yatırım yapılacak. AK Parti hizmete karşılık oy kazanacak değil mi?
Efendim, ‘muammen bedel azmış’ diyorlar. Gidersin Valiye, muammen bedelin iki bin lira olması için yeni bir çalışma başlatırsın… Satışın engellenmesi için ‘bahane’ aramanın manası var mı?
Ben, satışın engellenmesinde bir ‘çapanoğlu’ olduğuna inanıyorum.
Bu konu ile ayrıntılı olarak ilgilenmekte fayda var. Dün gerçekten sıkışık bir gündü. Hem BİK denetimi vardı hem de önceden programlanmış dört ayrı görüşme… Araya sıkışanlarla birlikte, ‘kulis’ biraz zayıfladı.
Anlatabiliyor muyum?.

DOĞALGAZ ve KÖMÜR SOBALARI​

Zonguldak’ta yaşam kalitesini arttırmak için başlatılan çalışmalardan biri. Ancak, geç kalmış biri Doğalgaz. Göz gözü görmediği kış günlerinde kömür tozu ve zehri soluduğumuz günleri düşünün.

Pislik kısmı bir yana, hastalık tarafını boş verin. Bu gün kanser belasının patlama noktasına geldiği ortamda, sadece Çatalağzı- Göbü mıntıkasındaki santraller mi ilgili sanıyorsunuz?
Bu gün, tüberküloz belasının patlama noktasına gelmesinin sebebi nedir dersiniz?
Doğalgaz konusunda Zonguldak’ta başlatılan çalışmalar sürüyor. Aslında basit değil. 50 bin konut var Zonguldak’ta. Ve bu gün itibarıyla 20 bin civarında konut aktif olarak gaz kullanıyor. Zonguldak Belediyesi’nin seçim senesi itibarıyla ‘kazma-döşeme’ işini biraz yavaşlatması ile uzayacak olsa da, 2020’de Zonguldak aktif gaz kullanacak.
Benim takıldığım olay, Zonguldak’ın doğalgaza geçmesi değil. Mahalle doğalgaza geçmiş, ancak; kaçak kömür kullanan konutların olması.
Düşünün hele, apartmana doğalgaz bağlanmış ancak, binada bir daire kömür sobası kurmuş, etrafı rezil ediyor. Çevre kirliliği sadece çamaşıra eziyet değil, insanlara da zehir saçıyor.
Bu işin sorumlusu, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü.
Onlar bekliyorlar. Birisi gelsin dilekçe versin diye. Peki, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri, ilgilileri, kaloriferlerin yandığı zamanlarda, doğal gaz boru çekme işi bitmiş mahallelerde, tüvenan kömür yakarak çevreyi rezil edenleri tespit etmiyorlar.
Öyle ya! 2016 yılı Haziran ayından itibaren katı yakıt yakma yasaklanmadı mı?
Peki, bu apartmanlardan çıkan kara, karbonmonoksit zehirli gazlarının sebebi ne?
Zonguldak’ta kanser ve tüberküloz patlaması yaşanıyor. Elbette santraller zehir saçıyor. Ancak, bütün suçu, santraller bölgesine yüklemenin anlamı da yok.

‘BANA MASAL ANLATSANA’


Medeniyet Araştırmaları ve Değerler Eğitimi Uygulama Araştırma Merkezi ve Bülent Ecevit Üniversitesi işbirliğinde her Cuma günü miniklere özel ‘Bana Masal Anlatsana’ etkinliği düzenlenecek. 
Etkinlik her Cuma günü saat 16.30-17.30 da03-06 yaş grubu  minik izleyicileriyle Bülent Ecevit Üniversitesi MEDEM bölümünde  buluşacak. 

Konferans: Olumlu Çocuklar Yetiştirmek

Avrupa’da faaliyetlerini sürdürmeye devam eden Avrupa Devrekliler, Kültür, Eğitim, Sosyal ve Yardımlaşma Dayanışma Derneği 26 Mart 2018 günü özel bir konferans için hazırlıklara başladı.
Dernek basın bürosundan yapılan açıklamada; “Özellikle ”Siyah Pantolon” hikayesiyle adını duyurmuş, samimi ve içten üslubuyla televizyon ekranlarından tanıdığımız Eğitimci Yazar NLP Uzmanı Alişan Kapaklıkaya Gelsenkirchen’e geliyor.
Avrupa Devrekliler Derneğimizin özel konuğu olarak konferansa katılacak olan Kapaklıkaya, ”Aile ve Çocuklarımız” konulu konferansta ”Olumlu Çocuklar Yetiştirmek” üzerine eğitici ve bilgilendirici gerçek hikaye ve konuşmalarıyla gurbette yaşayan ailelerimizi aydınlatacak.
Bu konuda yayınlanmış pekçok kitapları da bulunan Alişan Kapaklıkaya’nın katılacağı konferansımıza tüm halkımızı davet ediyoruz.” denildi.

Sinan Yağmur’dan “Hazreti Mevlana" isimli konferans ​

Aşkın Gözyaşları'nın yazarı Sinan Yağmur'un yarın akşam (salı) saat 20.00 de Çaycuma Kültür Merkezinde "Hazreti Mevlana" isimli konferansı var.
Çaycuma’da Barbaros Kutlutaş Ortaokulunun koordinasyonunda Çaycuma Kaymakamlığı ve Çaycuma Belediyesinin desteklediği kitap fuarı kapsamında gerçekleştirilen konferansa tüm Caycumalılar davetli.

PROGRAM:
Yarın (salı)15.00 ile 17.00 arasi kitap imza
Yarın (salı) 20.00 konferans
Çarşamba günü 15.00 -17.00 arası imza
SİNAN YAĞMUR KİMDİR:
Sinan yağmur, 1965 yılında Kırşehirde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kırşehirde tamamladı, Kırşehir imam hatip lisesinden 1984 te, selçuk üniversitesi ilahiyat fakültesindende 1990 yılında mezun oldu. Aynı yıl "Kelâm ve İslâm Felsefesi" Ana Bilim Dalında yüksek lisansa başladı.
1991 yılında kadınhanı imam hatip lisesinde öğretmenliğe başlayan Sinan Yağmur  sırasıyla Konya İHL, ve meram Dr. Ali Rıza Bahadır ihl de idarecilik görevlerinde bulundu, halen Naci'ye Mumcuoğlu lisesinde din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak görevini sürdüren yağmur, evil ve 2 çocuk babasıdır. Selçuk belediyesince organize edilen aile okulunda aile içi iletişim, eşler arası sevgi köprüsü konularında konferans etkinliğinde bulunan yazar ulusal ve yerel tvlerde eğitim proğramlarına katılmıştır.

24 Adet yayınlanmış eserlerinden bazıları:
Benim Annem Bir Melek,
Kaf Dağından Masallar,
Mesneviden Seçme Hikayeler,
Karagöz ve Hacivat-
Dede Korkut Hikayeleri,
Öğretmence Sevebilmek İnsanı,
Hz. Mevlâna Tennure ve Ateş.
Bilmezsiniz Ama Babalar Da Ağlar.
Barış Peygamberi,
Mesneviden İnciler,
Cennetin Gülü,
Esma-i Hüsna, 40 Hadis,
Ölülerden Özür Beklenmez,
Sevda Şelalesi,
Esma-i Hüsna Ve Hadis-i Kutsiler,
Arkadaşım Hayvanlar,
Minik Kalplere Dini Hikayeler.
Aşkın Gözyaşları Tebrizli Şems

ÇATMA'DAN BİR KİTAP DAHA


Zonguldak maden kültürü ve tarihiyle ilgili yaptığı çalışmalarla tanınan araştırmacı-yazar Erol Çatma’nın uzun zamandır üzerinde çalıştığı “Zonguldak Taşkömürü Havzası Tarihi Ereğli Maden-i Hümayun” isimli ikinci kitabını okurlarıyla buluşturuyor.  1865-1908 yıllarını kapsayan ikinci kitap 16 Mart Cuma günü saat 18.00’de Maden Mühendisleri Lokalinde yapılacak sunumla görücüye çıkacak. Çatma, söyleşi sonrasında kitaplarını imzalayacak

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı