Haber Detayı
13 Mayıs 2018 - Pazar 16:14 Bu haber 1187 kez okundu
 
GÜNDEM Haberi

‘İYİ’ TATLI SU KURNAZLARI

Adı ‘baskın Seçim’ olunca, cebinde üç-beş kuruşu olanlar, biraz da ‘medeni’ değil, ‘bedeni’ cesareti olanlar, ok gibi fırladı yaydan ve ‘iktidar olması kuvvetle muhtemel’ partilerin kapısına koştular.
‘Nasıl olsa bu millet, önüne konanı yiyor, sıralamaya gireni seçiyor’ diyerek, şanslarını denemeye başladılar. Elbette, şansa bırakılmazdı böyle bir sofranın nimetlerinden faydalanmak(!).
Kimi, medya da reklama girişti. Olası ‘anket’ çalışmasında göze çarpsın diye. Kimi, Ankara’da yattı-kalktı. Kimi, parti sultasına ulaşmaya, kimi ‘Sultan’ın yakınlarını araştırmaya koyuldu. Genel merkeze aynı partideki ‘aday adayı’ arkadaşı için ‘ispiyon’ yağdıranlar oldu. Kendisi için ‘böyyük adam’ resimleri gönderen de…
Bütün mesele, piyangonun kendisine vurması için ‘şans sayısını’ arttırmaktı sadece…
Rakip eksiltmek ve ‘piyango’ dan ‘koltuk sırası’ kapmak.
Parti Sultaları ‘parti tabanına dayalı’ aday belirleme işini rafa kaldırınca, adaylarda ‘demokrasi’ yi kendi kafalarına göre tarif ve tatbik ediyorlar.

Herkes ‘işine gelirse’ diyor karşısındakine.
Bu açıdan bakınca, İYİ PARTİ İl Başkanı Ragıp Bayraktar geldi aklıma. Ragıp, siyasette de ticarette de fırsatı kaza etmeyecek bir tip. ‘tatlı su kurnazı’ tabir edilenlerden...
Geçen hafta Elmas TV’de Atilla Öksüz, ‘seçim’ konulu programına davet etti beni. Seçime girecek partilerin aday adaylarının listelerini temin etmesini istemiştim. İYİ Parti’nin listesinde 8 isim gözüme çarptı. Ancak, parti kurucularından Karabüklü Aydın Tümen’in isminin olmadığını görünce, ‘bu işte bir çapanoğlu var’ dedim. İl Başkanı ve çevresindekiler; Batu Müftüoğlu, Evrim Balbaloğlu, Havva Çiçek, Ragıp Bayraktar, Boray Baycık, Fatma Gülay, Oğuzhan Turhan ve Yavuz Erkmen’in adını telaffuz ediyorlar.
Ne hikmetse, Zerrin Bayraktar(il başkanı Ragıp Bayraktar’ın eşi), Aydın Tümen, Fehime Köktürk, Fikri Emin, Canan Barış’ isimlerinden bahsetmekten kaçınıyorlar.
Anlaşılan burada, ‘Aydın Tümen- Ragıp Bayraktar’ organizesi bir ‘seçim taktiği’ uygulanıyor. 
İzmir 2. Bölge ile Zonguldak için müracaat eden Karabüklü Aydın Tümen, Zonguldak’a liste başı yerleşmek istiyor. İkinci sırada ise Ragıp veya eşi Zerrin Bayraktar yerleştirilmek isteniyor. Operasyonun diğer adı, eski Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen’i liste dışına itmek.
Amaç buysa, ‘kuş olmadan uçmak’ buna denir işte… Düşünün politikadaki ‘tecrübesiz’  Ragıp Bayraktarı. Bir de ‘tecrübelendiğini’ düşünün!
Bu gün parti tabanından ve Zonguldaklılardan ‘aday adayları’ saklanırsa…
Ragıp Bey… Benim bildiğim İYİ Parti’den 14 kişi vekillik için başvuru yaptı. Yukarda 13 kişi var. Bu vesile listenin tamamını bir açıklayıversen diyorum.
Yoksa ‘sağır duymazsa uydurur’ dönemi başlar. ‘senin için’ fark etmeyebilir. Ancak, Zonguldak’ta da ‘bayrağı taşıyan’ Sayın Akşener için zararlı olur…


KAZMA SAPINDAKİ KAŞIK’ GİBİLER…
Mevcut vekillerin ‘piyasa’ yapamayışı nedeniyle ‘çıta’ o kadar düştü ki ‘filanca yaptıktan sonra, ben niye yapamayayım?’ diye sadece ‘başvuru parası’ bulanlar partilere hücum etti.
Partiler, bu kadar ‘koltuk’ heveslisini görünce istifini bozmadı. ‘Ricat/geri çekil’ emri vermedi. Nihayetinde kasaya para girecekti. Yani, fırsatı ‘kaza’ etmedi.
İlginç görüntüler çıktı ortaya elbette. ‘Zikri-fikri’ başka olanlarda atıldı siyasete. Partili olmayı ispatlayıp, bürokrasiye atlamayı düşünenler, 2019 belediye seçimlerinde belediye ve il genel meclisine kapak atmak için yol arayanlar, birileri için ‘listeden çekilme’ keyfi yaşamak isteyenler, hasbelkader listeye girerse dünyalık için hazırlanmak isteyenler, seçilse de seçilmese de deniz kenarına, yol ortasına bina dikmek için fırsat kollayanlar… Say sayabildiğin kadar.
Helal olsun, kıskananın gözü çıksın. Zamanın ticaret piyasası böyle işliyor. Üç kuruşla üç yüz lira böyle kazanılıyor. Kazmanın sapına kaşık takıldığı bir zamandayız… 
Partilere bir bakın hele… Kazmanın sapındaki kaşık gibi duranlara bir bakın hele…
Nasıl da ‘sırıtıyorlar’ değil mi!
 

GENÇLİK SPOR İÇİN TEK ÇÖZÜM​

Zonguldak Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü için beklenen atamanın  gerçekleşmek üzere olduğu öğrenildi.
Ahmet Karayılmaz’ın Samsun’a atanmasından sonra Zonguldak’ta yönetim tamamen çatallaşmış ve çok başlı bir yönetim ortaya çıkmıştı.
 Müdürlük koltuğu için iki tane politikacı bulanın il müdürlüğü için ‘aday adayı’ olarak ortaya çıktığı ortam, daire çalışanlarını da canından bezdirdi.
Milli Atlet Halil Akkaş’ın Atanma kararnamesinin ‘yazıldığı’ şeklindeki haberler sonrası Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü personeli rahatladı. İl Müdürlüğü için ismi ortada dolaşanlar ve çevreleri, birbirlerini karaladıklarından personel arasında huzur kaçtı. İl Müdürlüğü için Zonguldak’tan ortaya atılanların tartışma boyutu ‘şovenistlik’ sınırlarına dayandı. 


AHBAP’tan Anneler günü etkinliği​

Kozlu Taşbaca mahallesinden başlayan etkinlik Zonguldak Merkez, sahil ve son olarak da Madenci anıtında son buldu.
Zonguldak kent Konseyi ve Zonguldak Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP) beraber gerçekleştirdiği etkinlikte ev ev dolaşarak ve caddelerde Annelere gitar eşliğinde karanfil dağıtıldı. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı