0
Haber Detayı
09 Temmuz 2018 - Pazartesi 12:32 Bu haber 1448 kez okundu
 
GÜNDEM Haberi

DİSK Dev Maden Sen. Genel Başkan Vekili Bülent Tetik,  Zonguldak’ta geçtiğmiz gün kaçak ocakta meydana gelen facia ile ilgili açıklama da bulundu.
Tetik, “Madenlerde taşeron, rödevans gibi çalışma biçimleri madenlerin ve maden işçilerinin hayatlarının talan edildiği bir sömürü biçimidir” dedi.
Subatan Mahallesi’ndeki kaçak madende hayatını kaybeden işçiler sigortasız bir şekilde her türlü işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinden uzak ve maaşları bile güvencede olmadan çalıştırıldığını belirten Tetik, yaptığı yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 
“Zonguldak’ta kaçak işletilen madende 2 maden işçisi arkadaşımız Erkan Cankurt ve Hasan Yıldız hayatını kaybetmiş bir işçi arkadaşımız da kurtarma faaliyeti sırasında zehirlenmiştir. Bu olay bir kez daha göstermiştir ki devletin her türlü denetiminden uzak madenler, maden işçileri için ölüm çukurlarına dönüştü. Sendika olarak her fırsatta dile getirdiğimiz gibi madenlerin kamu eliyle işletilmesi zorunludur. Madenlerde taşeron, rödevans gibi çalışma biçimleri madenlerin ve maden işçilerinin hayatlarının talan edildiği bir sömürü biçimidir. 
Zonguldak ve çevresinde yaygınlaşan biçimine kaçak maden işletmeciliği devletin göz yumduğu maden kaçakçılığından başka bir şey değildir. Kaçak madenlerde çalıştırılan maden işçileri her türlü güvenceden uzaktır.  Bu gün Subatan Mahallesi’ndeki kaçak madende hayatını kaybeden işçiler sigortasız bir şekilde her türlü işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinden uzak ve maaşları bile güvencede olmadan çalıştırılmaktadır. Kaçak maden işletmeciliği devletin madenleri özelleştirmesinin en net sonucudur. Madenlerdeki özelleştirmeler maden havzalarında binlerce maden işçisini işsiz bırakmıştır. Maden havzalarındaki her türlü tarım ve hayvancılık faaliyetini kısıtlayarak insanları madenlerde çalışmaya ve ölmeye mecbur bırakmıştır. Bu gün Zonguldak Subatan’da gerçekleşen iş cinayeti sadece kaçak maden meselesi değil aynı zamanda madenlerde özelleştirmelerin sonucunda yaşanmış bir iş cinayetidir. Özellikle madenlerde yaşanan iş cinayetlerinin ve toplumun ortak değeri olan madenlerin talanının önlenebilmesi maden işçilerinin kendi sendikalarını seçerek örgütlenmesinden ve örgütlü mücadelesinden başka bir yolla mümkün değildir.” Dedi. Haber Merkezi

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı