0
Haber Detayı
15 Ocak 2019 - Salı 17:55 Bu haber 2539 kez okundu
 
GÜNDEM Haberi

CHP-İYİ PARTİ,  KİLİMLİ- GÖKÇEBEY

ÜZERİNDE ANLAŞIRSA…

CHP’nin adayı bu gün itibarıyla ‘Kuvvetle muhtemel’ atanacak. Zonguldak Belediyesi ‘Meraktan’ kilitlenme hastalığına tutulmuş. Adı geçen adaylardan kim atanırsa, ona göre çetele tutuyorlar. “Falancagelirse şunlar şunlar gider” deniyor.

Belediye bürokratı CHP’li gelecek isimlerin tamamından sıkıntılı. ‘AK Parti adayı gelirse’ sonucundan ‘Endişe duyan’ yok.

Zonguldak bu gün açıklanır mı? İYİ Parti ile yapılan ‘İttifak’ gereği, pazarlıklar sürüyor. İttifak üzre sadece il merkezleri değil, ilçelerde tartışma konusu. Mesela, Ankara büyükşehir adayı açıklandı, Etimesgut üzerinde ‘kavga’ devam ediyor. Zonguldak CHP’nin uhdesine verilmiş Ancak, ilçelerde pazarlık var. En yoğun pazarlığın olduğu iki yer, Kilimli ve Gökçebey. Bu iki ilçeyi İYİ Parti istiyor. Dün ilerleyen saatlere kadar ‘Pazarlık’ sürdü, sonuç alınamadı. Sonuç alınamazsa, Zonguldak bir dahaki Parti Meclisi’ne kalabilir.

Gelelim, ‘Son model’ kulislere. CHP’nin mevcut belediyeleri içinden, Zonguldak ve Kırklareli başkanlarına ‘Yola devam’ denmedi. Yola devam denmeyen yerlere ise genel merkezden heyetler gitti. Yani, CHP’li kurmaylar, benim ‘Muharrem Akdemir atanabilir’ sözlerime ‘yanılıyorsun. Kesinlikle atanmaz’ dedi.

Mevcut adaylar içinden, örgüt, anket, Zonguldak Milletvekilleri ve genel merkez hakem heyeti raporlarında adı geçenler arasında ‘Favori’ durumda olan isim Harun Akın. Akın, Kılıçdaroğlu içinde bir ‘Ahde vefa’ nın karşılığı olacak. Geçen sefer, açıklanmış ancak, sonradan genel merkezin ‘Patinaj’ etmesiyle liste dışı kalmıştı.

Listede adı geçenlerden Şenol Şanal atanırsa, şehirde önce ‘Muharrem Akdemir-Şanal’ tartışması başlayacak. ‘Harun Akın atandığında karşı gelen olmaz mı?’ olur elbette. En azından beş kez il-içe başkanlığı yapmış biri. Listeye almadığı adamlar gönül koyanlar karşı gelebilir. Ancak, münferit olay olur bu…

CHP’de genel merkez de adı geçenlerden biri de, parti ile ilişkisi olmayan biri… Hem taban, hem de aday adayları, ‘gösterilirse, kendi başına tur atar’ diyor.

CHP ile ilgili kulisler, ‘Atama’ gerçekleştikten sonra daha çok rağbet görecek. İnşallah, İYİ Parti ile CHP, Gökçebey ve Kilimli üzerinde anlaşır da bu gün ‘atama’ açıklanır.


BAŞKAN YARDIMCISI KİM OLACAK!

Ak Parti tüm adaylarının belirlenmesiyle birlikte kurum ve kuruluşları ziyaretlere başladı.

Bu arada, kendi içinde tartışmaların boyutu da her geçen gün artıyor.

Merkez de Başkan Yardımcılığı için kapışma artık ‘Aleni’ yapılmaya başlandı.

Başkan Yardımcısının maaşı 6 bin 500 lira. Bir de, başkanla uyumlu olduğu vakit birden fazla daire bağlanacak… Düşünsenize; imar, zabıta, su işleri size bağlı… ‘Yeme de yanında yat’ filminin ‘Başrol oyuncusu’ gibi olursunuz… İş, ihale ve personel açısından ‘Alan’ etkinliğini düşünün!..

Adı geçenler parti içinde eleştiri bombardımanına  tutuluyor. Adı geçenlerden biri Abdulkerim Gün. Diğeri Namı diğer ‘Apo’ yani Abdullah Karagüzel… Meclis üyesi olduğu süre zarfında, ‘Denetleme Komisyonu’ üyeliği ceketinin bir kenarına hep yapışık olmuş.

‘Apo’ geçenlerde meclis toplantısında ettiği ‘Belediye Meclisi nedir? Tavsiye niteliğinde kararlar alır’ lafı ile hem parti içinde hem de şehirde yoğun eleştiri aldı.

Bu konuyu ‘Detaylı’ olarak açacağız. Gelelim yine, ‘Meclis’ kulislerine.

Hem parti içinde hem de sokakta meclis için adı geçenlere eleştiriler arttıkça, eleştirilenler, ‘Tahmini’ olarak şüphelendiklerine sataşmaya başladılar. ‘Senin sizin şöyle- böyle diyorlar’ gibi; Çerkez çıkması yapıp, dolaylı tehdit ediyorlar.

Anlayacağınız, meclis listesine girmek için kulisler yoğunlaştıkça, çeşitleniyor. Çeşitlendikçe, ‘Tayfalar netleşiyor. ‘Rakıcılar’ ile ‘Cemaat’ tayfası şimdilik, günlük en çok mazot yakan ya da kilometre kat edenler…

Adı geçen iki kişi de piyasa da ‘Siyaset Kurnazı’ olarak tanınıyor. Dikkatten kaçmak için “Joker’ kullanabilirler” deniyor. Parti içinde en ‘Reklam konu’ bu şimdi…

Bu arada, dün bu konu üzerinde ‘Çene’ yaparken, bir ‘Başkan vekili yandaşı’ olaya ‘yalın kılıç’ daldı. ‘Kardeşim, siz CHP’li Zonguldak Belediyesi’ne en çok mefruşat (Masa-koltuk) kim vermiş onu bir incelesenize…’ dedi.

Bu saatten sonra inceleme işi zor. Ancak, konu ile ilgili ‘Çetele’ tutanlardan ‘Hizmet alımı’ yoluyla faydalanacağız, anlaşılan.


AK PARTİ DE SIKINTILAR…

Zonguldak’ta merkez adayı ile başlayan taban kıpraşması, AKP içinde dalgalar halinde yayılıyor.

İl yönetimine karşı başlayan iç kaynama, milletvekili Polat Türkmen’in engelleme gayretine rağmen sürüyor.

Ereğli ilçesinde Fatih Çakır aleyhindeki eleştiriler bitmiyor. Başkan Adayı Erol Şahin ise, ne parti tabanından ne de Ereğli’den ‘Rağbet’ görmedi. Hüseyin Uysal’ın gösterilmeyişi de olumsuzluk yarattı.

Kilimli de Ali Aslankılıç karşısında etkisiz kalacak bir ismin (Kamil Altun)atanması, tabanın moralini bozdu.

Devrek’te Başkan Mustafa Semerci’nin onca hizmetine karşı, Müteahhit Sezai Bükrü’nün  atanması şaşkınlık yarattı. Bükrü’nün geçtiğimiz dönemlerde Vekil Özcan Ulupınar’la yaşadığı ‘benzinlik’ tartışmaları ısıtılmaya başlandı bile. Çaycumalı Vekil Ahmet Çolak’ın Bükrü ve Ulupınarla resim çektirip, yayınlatması işe yaramadı.

Karaman’da CHP Adayı Mustafa Kalaycı Karşısına Müteahhit Servet Üstün’le çıkmanın yanlışlığı tartışılıyor.

Bakacakkadı da, iki dönem başarılı bir şekilde hizmet eden Sezgin Özdemir’in yok sayılmasına karşı nümayişler başladı bile. Sosyal medya üzerinden kurulan ağ ile Sezgin Özdemir alkışlanıyor, Rahmi Albuz aleyhinde kampanya büyütülüyor.

Kerim Yılmaz’ın Kozlu’da aday yapılmamasına halk tepkisi yok. ‘Cumartesi açıklandı- Pazar çekildi’ şeklinde ‘Piyasa uçurtmaları’ var. Yöneticiler ise  “Tüm aday ve aday adaylarına ‘Pazar günü SİTE kapalı spor salonuna gelindaveti yaptık. Bazıları yanlış anlamış” dedi.

Ali Bektaş’ın atanmasına en çok il-ilçe yöneticileri ve Kozlu Balıkçı barınağındaki balıkçılar ile müteahhit tayfası sevindi. Balıkçılar, ‘Ali Bektaş bu barınakları nasıl rezil ettiyse öyle düzeltecek’ diyorlar. Balıkçı barınakları, kanunlara aykırı binalar yapmak suretiyle kullanılamaz hale gelmişti. Barınaklardaki rezalet devam ediyor.

AK Parti yöneticileri, başkan atamalarının bitmesiyle birlikte proje ve meclis üyelerinin belirlenmesi safhasında, kurum ve kuruluş gezileri ile yapılacak reklamlarla; parti içindeki çalkalanmayı engelleme yoluna girdiler.


DR. TOYGAR KESKİN KAYIP

Zonguldak Sağlık Müdürlüğü Personel ve Destek Hizmetleri Başkanı Dr.Toygar Keskin, şehrin tanınmış hekimlerinden biri…

Sağlık Müdürlüğü içinde de ‘Kariyer’ açısından tanınmış bir hekim. Atatürk Devlet Hastanesi kadrolu hekimi.

Keskin, bir gün öğleden önce hastane yetkilileriyle bir toplantı yapıp “Zonguldak’ta sağlıkta çığır açacak hizmetlere imza atacağız” konuşması yaptıktan sonra sırra kadem basmış.

Keskin’in çevresindekiler, göze çarpan ’Maddi- manevi’ hiçbir sıkıntısı olmadığını belirtiyorlar.

Personeli,  gerçekten üzüntülü...

Bilenlerin-görenlerin insanlık namına’ diye dert yanıyorlar.

Dr. Toygar Keskin’in ortadan kaybolması, sadece hastane çevresinde değil, sağlık Müdürlüğü bünyesinde de tartışma başlattı. İl Sağlık Müdürü Dr. Ertuğrul Güner ve Atatürk Devlet Hastanesi Yöneticisi Dr. Hasan Tosun’un, konu ile ilgili kamuoyunu aydınlatması bekleniyor.


ÖZEL SEKTÖR VE İŞ KAZALARI- MESLEK HASTALIKLARI

EREN ve ÇATES’e yerli kömür’ haberimiz ilgi gördü.

Olaya ‘Siyasi’ bakıp, ‘iktidarı destekleyen haber’ olarak yorumlayanlar oldu.

Ancak, biz bu ‘Hastalıklı kafaları’ eleştirme zahmetine bile girmeyeceğiz. İşin doğrusu ne ise onu yazmaya devam edeceğiz.

Zonguldak’ta ‘Kömür’ deyince akla ilgi gelenler ‘Resmi üretim TTK’, ‘Özel Sektör (Redevanslı sahalar) ve Kaçak ocaklardır.

Kömür deyince akla ilk gelenlerden ikisi de iş kazaları ve meslek hastalığıdır.

Zonguldak’ta kaçak ocakların bitmesi için, özel sektörün güçlenmesi ve TTK’nın işçi alımlarında kaçak ocak çalışanlarını değerlendirmesi şart.

Bölgedeki santrallerin yerel kömür kullanmaları, sadece santrallerin milli yakıt kullanması değil; özel sektörün ayakta kalması, yöredeki kaçak ocakların bitmesi demek.

Zonguldak’ın başındaki en büyük dertlerden biri de denetimsiz, köstebek usulü çalışılan kaçak ocaklarda meydana gelen ölümlü-yaralamalı iş kazalarıdır. Özel sektör maddi-manevi desteklendiği sürece, iş kazaları da azalacaktır.

Asıl önemlisi, bu güne kadar fark etmediğimiz, ‘Normal’ saydığımız, meslek hastası olarak giden canlar ve harcanan ilaçlar hakkında bilgimiz olmaması.

İşçi Sağlığı iş güvenliği açısından desteklenecek firmaların çıkartacağı kömür, sadece kullanım açısından ekonomiye değil, insan sağlığına da büyük katkılar yapacağı unutulmamalıdır.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı