İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber Detayı
11 Temmuz 2019 - Perşembe 18:59 Bu haber 3763 kez okundu
 
* 1988’de Bakanlar Kurulu Kararı ile Kilimli de AB destekli ‘Avrupa Birliği Gemi Geri Dönüşüm Tesisleri’ kurulma kararı alındı. * 31 yıldır hükümetler AB’nin dayatmasına rağmen Kilimli’de tesis kurulmasına müsaade etmedi.
GÜNDEM Haberi

ÖZEL HABER: ADNAN KÜÇÜKVAR

Zonguldak ekonomisini, kömüre bağımlı olmaktan kurtarmak için başlatılan arayışlar neticesi ortaya çıkan ‘Yatırım’ fikirlerinden biriydi ‘Gemi İnşa, Bakım, Onarım ve Söküm yeri’

Üniversite, turizm ve tarım da ‘Çok sektörlü kalkınma’ hedefleri içinde düşünülüp, Zonguldak ve Havalisi için planlandı.

‘Zonguldak’ın ödediği vergi kadar bütçeden pay alma isteği’ sonrası, ağırlık verilen projelerden biride ‘Filyos Projesi’ oldu.

1988 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Avrupa Birliği(AB) ‘Gemi Geri Dönüşüm Yönetmeliği’ kapsamında, ‘Avrupa Birliği Gemi Geri Dönüşüm Tesisleri’ listesinde, İzmir/Aliağa ve Zonguldak/Kilimli/Alacaağzı’ da yer aldı.

‘Aliağa Gemi Söküm Tesisleri’ yasa ve planlarla tespit edildi. Ancak, Zonguldak’ta Çatalağzı ‘Sanayi Bölgesi’ olarak işlenmesine rağmen,  ‘Kilimli Gemi Söküm Tesis Alanı’ olarak planlamaya dahil edilmedi.

O gün bu gündür, ‘Seçilmiş ve atanmışların’ konu etmesi, ‘Muhalefetin eylem için bahane araması’ neticesi hep gündemde olmuştur Kilimli ve gemi söküm işi.

‘Çevre ve insan sağlığı’ için Pis işler’ arasında olan ‘Gemi söküm işi’ son günlerde, Vali Erdoğan Bektaş’ın, basın toplantısında sarf ettiği ‘Muğlak’ bir ifade ile üzeri ‘Küllenmiş’ sorunu ‘Gündem’ etti.

Türkiye, AB’den aldığı ‘Avrupa Birliği Gemi Geri Dönüşüm Tesis’ hakkını Zonguldak ‘Kilimli’ de kullanmadı. Ancak, AB’nin tüm sıkıştırmasına rağmen, bu hakkı iade etmedi.

Zonguldak Valisi’nin ‘Zonguldak’ın böyle bir hakkı var’ şeklindeki söyleminin, ‘Kilimli de Gemi söküm Tesisi kuruluyor’ yorumu, yeni bir eylemin bahanesi oldu adeta.

Karadeniz de kıyısı olan ülkelerin hiç birinde ‘Gemi Söküm Tesisi’ yoktur. Dolayısıyla, bu  ‘Madenlerin işletilmesi’ gibi, ‘Stratejik’ bir konudur.

Ancak, ortada ‘Tesis açılacak’ kararı yoktur. Ne Zonguldak Valisi’nin ne Kilimli Belediye Başkanı’nın böyle bir niyeti ne de böyle bir yetkileri vardır. Olay, devletin meselesidir.

Anlaşılan odur ki, 31 yıllık sorun, bundan sonrada her fırsatta ‘Temcit Pilavı’ gibi ısıtıp gündeme getirilecektir.

Dolayısıyla, seçilmiş ve atanmışlar, bildikleri bir şey varsa, ‘Ağızlarında gevelemek’ yerine, ‘Ağızlarındaki baklayı çıkartıp’ yoruma gerek bırakmayan açıklama yapmalı ya da susmalı.

Siyasetteki muhalefeti, bahane konularla sahaya taşımak isteyenlerde, Zonguldak’ın sorunlarını her zaman irdeleyip tartışmalı ancak, Zonguldak’ın her zamankinden çok huzura /morale ihtiyacı olduğu unutulmamalı.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı