Haber Detayı
09 Şubat 2016 - Salı 09:25 Bu haber 4315 kez okundu
 
Irmak ve dere yataklarına yapılan konutlar tartışma konusu olurken, bir taraftan da Irmak ve dere yataklarına konut yapımları devam ediyor. Gökçebey Belediyesi’nin Yenice ırmağı yatağında gösterdiği araziye TOKİ konut yapmaya başladı.
GÜNDEM Haberi

Gökçebey halkı ırmak yatağına yapılan TOKİ konutlarında oturup oturmamakta çekimser kalıyor.  Geçmişte o bölgede yaşanan su, sel baskınlarında birçok kişi mağdur olmuş ve maddi ve manevi zarar meydana gelmişti. Bazı vatandaşlar projenin değiştirilmesini istiyor.

Muhammet KARAPINAR

Zonguldak’ın Gökçebey İlçesinde Yenice Irmağa üstüne Toplu Konut İdaresi TOKİ Başkanlığı tarafından yapılan konutlar vatandaşın gözünü korkutuyor. Yıllar önce toplu konut yapılan ırmaktaki araziyi su ve sel basmıştı. Sık sık su ve sel baskını yaşanan alana toplu konut yapılması vatandaşların kafasında soru işaretleri oluşturuyor.  Temel atma aşamasında olan Gökçebey TOKİ konutlarının bir daha düşünülmesi gerektiğini söyleyen vatandaşlar, “Gökçebey’e TOKİ konutları yapılması çok güzel. Ama TOKİ konutlarının ırmak yatağına yapılması hiç de hoş bir düşünce değil. Kimi getirirseniz getirir ırmak yatağına konut yapılmasını onaylamaz. Bu konutlarda oturan kişilerin çok cesaretli olması lazım. Çünkü konut yapılan araziyi defalarca su bastı ve basan su Gökçebey’in içine kadar geldi. Gazete haberlerine baktığınızda sel baskınlarını görebiliyorsunuz. Bu alana sel ve su baskınları çok eski tarihlerde olmadı ve birkaç yıl önce yaşanmış olaylar var. Konutlar yapılmadan bir daha düşünülmesi lazım ve insanları göz göre göre doğal afete sürüklememek lazım” diyerek yetkilileri uyardılar.

Temel kazı çalışmalarında iş makineleri yarıya kadar su içinde çalışması vatandaşların haklı olduğunu gösteriyor. İlerleyen yıllarda sel ve su baskınlarının kaçınılmaz olduğunu söyleyen vatandaşlar yaşanacak can ve mal kaybı hesabının hiç kimsenin veremeyeceğini ifade ediyorlar.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı