google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
24 Mart 2016 - Perşembe 09:20 Bu haber 3554 kez okundu
 
MHP İl Başkanı Hamdi Ayan, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kamu kurumlarında taşeron sistemi ile çalışanların kadroya geçirileceği yönündeki açıklamalarını değerlendirdi.
GÜNDEM Haberi

Türkiye’deki taşeron sisteminin kaldırılması konusunda MHP ve diğer partilerin de 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde vaatlerinin bulunduğunu hatırlatan Ayan, bu gelişmenin güzel ve olumlu olduğunu vurguladı.

Taşeron işçi olarak çalışan insanlar arasında her hangi bir ayrım yapılmaksızın hepsinin de kadroya geçirilmesi gerektiğini belirten MHP İl Başkanı Hamdi Ayan, “İşte burada taşeronda çalışan arkadaşlarımızın bu kapsam içerisinde yani doğrudan işi yapanlar, alt kadroda işi yapanlar şeklinde şu anda bir ayrım yapıldığını görüyoruz. Sonuçta bu insanlar emek veren insanlar bunun altı, üstü gibi ifadeleri kabul etmiyoruz. Burada doğrudan bir eşitlik ilkesine dayanarak Anayasa’nın insanlarımıza vermiş olduğu hak ve hukukları korunarak bu işçiler mağdur edilmeden tamamının kadroya geçirilmesini bizler de istiyoruz ve arzuluyoruz” dedi.


HABER: Çetin ÖZDEMİR
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun AK Parti’nin geçtiğimiz Salı günü gerçekleştirdiği grup toplantısında taşeron işçilere kadro verileceği yönündeki açıklamasını değerlendiren MHP İl Başkanı Hamdi Ayan, taşeron işçilere kadro konusunun önemli olduğunu ve MHP olarak kendilerinin de desteklediğini söyledi.
Türkiye’de taşeron sisteminin kaldırılması konusunun MHP’nin de seçim beyannamelerinde yer aldığını ifade eden Hamdi Ayan, kamuda taşeron sistemi ile çalışanlar arasında hiçbir ayrım yapılmadan hepsinin de kadro verilmesi gerektiğini söyleyen MHP İl Başkanı Ayan, Maliye Bakanlığı’nın bu kapsamı daraltmaması gerektiğine dikkat çekti.
Taşeron sisteminin kaldırılması ve işyerlerinde iş güvencesi ve iş güvenliği konusunda da bir yasa çıkartılmasını isteyen Hamdi Ayan, taşeronlara kadro verilmesi konusunun güzel bir gelişme olduğunu belirterek şöyle dedi. 

“GÜZEL BİR GELİŞMEDİR ÖNCELİKLE TEBRİK EDİYORUZ”
“Biliyorsunuz bu 7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri öncesinde siyasi partilerin seçim beyannamelerinde olan bir programdı. Yani, Milliyetçi Hareket Partisi’nin 7 Haziran seçimlerinde, bildiğim kadarıyla Cumhuriyet Halk Partisi’nde de bu program vardı. 7 Haziran ile 1 Kasım seçimleri arasında bunu Adalet ve Kalkınma Partisi de seçim beyannamesi içine aldı ve iktidar olması halinde taşeron sisteminin kaldırılacağı mevcut taşeronlara da kadro verileceği ile ilgili bir açıklaması olmuştu. Öncelikle Çatalağzı’nda yaşanan bir hadise var, burada taşeronda çalışırken işsiz kalan arkadaşlarımız var. Bunlarla ilgili bu insanlar zaten hükümetin seçim beyannamesindeki haklarını talep etmek üzere eyleme başlamışlardı ve sonuçta bunlar işsiz kaldılar. Bunun arkasından da bildiğim kadarıyla Eren Enerji’deki alt taşeronlarda da 30’a yakın insanın işten çıkarıldığını biliyoruz. Tabii ki, öyle bir süreç yaşıyoruz ki, bu hükümet taşeronda çalışanlara kadro vereceğini açıkladığı bu dönemden itibaren de mevcut taşeron olarak çalışan işverenlerin de işçileri işten çıkardığını görüyoruz. Yani evet kadro verilecek ama bu süreç içerisinde de bir takım işten çıkarmaların olduğunu duyumlarını almaktayız. 
Şurasını belirtmek lazım evet bu güzel bir gelişmedir bunu öncelikle tebrik ediyoruz, böyle bir söz verildi tutulmasında fayda var. Fakat bunun şeklinde de biraz sıkıntılar olduğunu görüyorum. Örneğin, 1 Kasım’dan önce işbaşı yapmış olanlar ve ikinci olarak da deniliyor ki en az 12 ay çalışma süresi olacak bu işçilerin işte 3 ay 6 ay 9 aylık gibi periyotları da taşeron tarafından alınan işlerde çalışanların da bu kadrodan muaf olduğu yönünde açıklamalar var. Yani Başbakanın grup toplantısında söylemiş olduğu 720 bin kişiyi kapsayan bir süreçten söz ederken, Maliye Bakanlığı bunun kapsamını biraz daraltmıştır. Tabii ki, artık Türkiye’de bu kölelik sisteminin, taşeron sisteminin bir şekilde kaldırılması lazım ama şunun altını çizerek söylüyorum ki, Türkiye’de iş güvencesi ve iş güvenliği yasası olmadan istediğiniz kadar taşerona kadro verin sonuçta taşeron dediğiniz özel bir şirkettir. Yarın bu özel şirketi siz mecburiyetten dolayı bünyesinde çalışan işçileri kadroya geçirdiğiniz zaman yarın o insan ‘ben iflas ettim’ de diyebilir, şirketin adını da değiştirebilir. Buralarına iyi dikkat etmek lazım ama şunu görüyorum ki, Türkiye bir seçim sathı mahalline girmiştir. Hükümetin sürekli insana dayalı, oya dayalı bir takım çalışmalarını görüyoruz ve Türkiye’nin de bu meyanda seçime gireceğini görüyoruz. İşte burada taşeronda çalışan arkadaşlarımızın bu kapsam içerisinde yani doğrudan işi yapanlar, alt kadroda işi yapanlar şeklinde şu anda bir ayrım yapıldığını görüyoruz. Sonuçta bu insanlar emek veren insanlar bunun altı, üstü gibi ifadeleri kabul etmiyoruz. Burada doğrudan bir eşitlik ilkesine dayanarak Anayasa’nın insanlarımıza vermiş olduğu hak ve hukukları korunarak bu işçiler mağdur edilmeden tamamının kadroya geçirilmesini bizler de istiyoruz ve arzuluyoruz. Bu konuda da önümüzdeki süreç içerisinde işin kapsamının, alımların ne şekilde olduğunu tam olarak açıklasınlar biz de bunları takip edelim ve burada bir mağduriyet de görüyorsak eğer Milliyetçi Hareket Partisi olarak mağdur olan çalışan emekçilerimizin, işçilerimizin da yanında olacağımızı da ifade ediyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı