0
Haber Detayı
23 Nisan 2016 - Cumartesi 11:01 Bu haber 12922 kez okundu
 
Next Generation Marketing endüstrisinde distribütörlük yapan Ferhat Gök, muhabirimiz Aslı Kilcioğlu’nun sorularını yanıtladı.
DİĞER Haberi

 * Küçük bir sermaye koyarak, HİÇ RİSK taşımadan çalışmak…

* Çalıştığınız şirket ile ÖMÜR BOYU kontrat….

* Global bir iş….

* Harcadığınız efora karşı iyi para kazanmak …

* İyi bir araba, bunu da ömür boyu şirket finans etse..

*İkramiye…

* Yurt dışı gezileri…

* SIRADIŞI EMEKLİLİK ve emeklilikte gelir artışı..

* Bir süre sonra daha az çalışarak daha iyi gelir ..

* Aynı zamanda sağlıklı ve enerji dolu bir yaşam İSTER MİSİNİZ?

   
  Ferhat Gök 1988 İstanbul doğumlu olup, İlk ve orta öğretimini İstanbul’da bitirmiş. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İşletme bölümünde tamamladıktan sonra profesyonel iş hayatına özel bir firmada depo müdürü olarak başlamış bir yıl sonra satın alma müdürü olarak devam etmiş. İki yıllık bir deneyimin ardından satın alma psikolojisine çok iyi hakim olduğunu düşünerek daha başarılı olacağını düşündüğü satış pazarlama sektörüne geçmiş. Özel bir firmanın ortağı olarak bir yıl kadar Proje satış yöneticiliğini yaparken bir yandan 2013 yılında Amerika kökenli Next Generation Marketing endüstrisinde faaliyet gösteren uluslararası bir firmadan distribütörlük alarak 2 yıl gibi kısa bir zamanda yıllık beş milyon TL ciro yapan bir bayii haline getirmiş. Kendi bünyesinde 5000 in üzerinde bağımsız distribütörü organize edip yönetmiş. Şu ana kadar 100 ün üzerinde eğitimle on binlerce insanın hayatına dokunmuş ve dokunmaya devam etmektedir.


  Aslı KİLCİOĞLU: Yeni nesil ticaret firması ile iyi bir çıkış yakalamışsınız biraz bundan bahseder misiniz?

  Ferhat GÖK: Öncelikle yeni nesil ticaret modelini tanımlamak istiyorum. Dünyada ticaretin kuralları değişiyor. Malı veya hizmeti üretenler hem de müşteriler, bilgi teknolojilerini çok hızlı gelişimiyle, aracıların olmadığı bir ekonomik sisteme doğru elele gidiyor. 2015 verileri perakende ticarete göre, 2 kat büyüyen ve yıllık 120 milyar dolarlık bir hacme ulaşan, doğrudan satış endüstrisinin geleceğin en büyük ticari yapılanması olacağını gösteriyor. “Görünen köy kılavuz istemez” demiş atalarımız endüstrinin nereye doğru gittiği belli. Firmamız, bilinen doğrudan satış yöntemlerinden farklı olarak, alanında uzman kırk tane danışmanın fikrini değerlendirerek, yepyeni bir model ortaya çıkarmış.

“Rüzgar çıkmışken yelkenleri açmak lazım”

    Neden insanlar bu işi tercih ediyor?

   Çalışan kesimin yüzde 96’sı borçlu. Milyonlarca kredi ve kredi kartı mağduru insan var. Finansal olarak çok ciddi deprem yaşıyorlar. Her 4 insandan 3’ü mevcut düzenini bozmadan, gelir kaynağı üretmek için arayış içinde fakat günümüz insanları satış yapmayı, risk almayı, kapı kapı dolaşıp ürün satmayı sevmiyor. Ben de onlar gibi düşünüyordum. Yeni nesil ticaret modeli teklif edildiğinde bilinen ağ pazarlama modellerinden biri olduğunu düşünüp önyargılı davranmıştım. Daha sonra inceledikçe şunu keşfettim ki insanların hayatta peşinden koştuğu SAĞLIK, VARLIK, ZAMAN üçlüsünü aynı anda yaşayabileceği risk almadan, satış yapmadan, kota baskısı olmadan ürünlerini hediye ederek kurabileceği benzersiz bir iş modeli. İnsanın bir işten ne beklentisi varsa karşılıyor ( yüksek gelir, araba, emeklilik, vb )
Her insanın sağlık, varlık veya yoğun çalışma temposu içinde kendine ailesine, sevdiklerine zaman ayıramama gibi problemleri var. Bunların çözümünün olduğu bir iş herkese cazip geliyor.

  Herkes bu işi yapabilir mi?

  Hayalleri olan,  hedefleri ve güçlü nedenleri olan kendini yolunuz çizmeye cesur olan herkes yapabilir.

  Satış yok risk yok dediniz ticari yapılanma nasıl?

  Ürün veya hizmeti tüketiciyle buluşturmanın iki temel yolu var REKLAM VE DAĞITIM AĞI.  Aslında yaptığımız işin özeti bu. Ticaretin olduğu yerde satış muhakkak vardır fakat teknik olarak satış işiyle uğraşmak gerekmiyor. Çünkü herkesin kendi yeteneğine göre para kazanabileceği bir sistem kurgulanmış, işimizi ürün hediye ederek kuruyoruz ürünlerimizin yirmi binden fazla tıbbi kanıtı var katalogla çalışmıyoruz ürünün bizzat kendisi müşteriyi veya girişiciyi kendine çekiyor zaten. Bir cep telefonu maliyetine bu ticaretini yapmak mümkün. Doğru insanlara ürün hediye ederek koyduğunuz sermayeyi çok hızlı geri kazanabiliyorlar bu yüzden risk taşımıyor.


 

  Ürünlerden biraz bahseder misiniz?

  
Firmamızın Alaska’da keşfedilen mucizelerin başka fikirlerle birleştirilerek bilim ekibiyle beraber geliştirdiği sadece üç ürünü var. İnsanların bütünsel sağlığını korumaya yardımcı olan ve son yıllarda en hızlı büyüyen Walness (sağlıklı yaşam) sektörünün en iyi ürünleri diyebilirim. Bunu rahatlıkla söyleyebiliyorum. Çünkü sağlık deyince akla gelen sağlık kodeksi en yüksek, en zor ülkelerden başta Japonya, Kanada ve Avrupa ülkeleri olmak üzere altmıştan fazla ülkede ürünler ruhsatlı.
  Ürün ticaretin temel taşıdır ve insanların talebine göre önem taşır. Ticaretini yaptığımız ürünler tüm insanlar tarafından kullanılması gerekiyor. Çünkü DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ ‘Her yüz insandan sekseni ihtiyarlamadan ölüyor’ der. Bu direk olarak sağlıklı yaşamın talebini oluşturuyor. İnan vücudunun ihtiyacı olan her şey doğada var ama bunları bir araya getirip en verimli şekilde tüketmek maalesef pek mümkün değil. Firmamız bilim konseyi ile geliştirdiği sadece 3 ürün vücudun ihtiyacı olan her şeyi karşılıyor.

  Alaska’da keşfedilen mucize nedir?

  Alaska yerlilerinin genel sağlık durumu çok iyidir.  Kanser, astım, şeker gibi ağır hastalıkları pek bilmezler. Çünkü dünyanın en güçlü antioksidan meyvesi VAHŞİ ALASKA BÖĞÜRTLENİ, bununla beraber dünyanın en kaliteli balığı olan VAHŞİ ALASKA SOMUNU ile besleniyorlar.  Bilimsel araştırmalar, yerlilerin bu besinler sebebiyle çok sağlıklı olduğunu kanıtladı. Firmamızın 2005 yılında hikayesi de bu şekilde başlıyor.

  3 yıldır bu işi yapıyorsunuz, hayatınızda ne değişti?

  Hayata karşı bakış açım değişti ve hayat amacımı keşfettim. Tekrar hayal kurmayı öğrendim. Daha da önemlisi bunu yaşamayı.  ‘Aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar beklemek deliliktir’ diyor Einstein.
Ne kadar da doğru.. Ne noktadayız nereye doğru gidiyoruz gittiğimiz yoldaki insanlar hayatlarından memnun mu? Bunu sorgulayabilme cesareti insanın bu hayattaki olmak istediği şeyi tanımlıyor. Geriye sadece bunu nasıl yapacağım sorusu kalıyor bunu da nasıl yapacağımı bu işten öğrendim. 3 yılda yıllık gelirimi 20 bin liradan, 200 bin TL’nin üzerine çıkardım. En heyecan verici tarafı ise binlerce insanın aylık gelirini, Türkiye standartlarının üzerine çıkardık ve zaman kaldıracı kurmalarını sağladık. En çok gurur duyduğum şey bu.

  Zaman kaldıracı nedir?

  Robert Kiyosaki kitabında bahseder ‘Öyle bir iş kurun ki sizden bağımsız katlanan bir gelir modeline dönüşsün maaşlı çalışarak veya sabah açıp akşam kapattığınız size bağımlı bir işiniz varsa asla özgür olamazsınız.’ Başlat ve izle formülü dünyanın tüm zenginleri tarafından kullanılan formüldür. Önce sistem kurarlar sonra sitem onlar için çalışır. Bizim yaptığımız şeyde bu önce diğer işlere verdiğimiz kadar bir emekle işimizi bir noktaya taşıyoruz sonra bizden bağımsız ilerlemeye ve katlanmaya başlıyor. Özgürlüğe uzanan bir köprü gibi…  Sizin vizyonunuz nedir?

  Firmamız hiçbir doğrudan satış firmasını rakip olarak görmez.  İkea, Google,  Apple, Facebook, Starbucks gibi firmalar sektöre sonradan gelmelerine rağmen, kendi sektörünü domine etmiş firmalar gibi, inovasyon denilen daha önce yapılmamışı yapmakla başarılı sağlayarak kendini kabul ettirmiştir.
  2005 yılına kurulan firmamızın 2008 cirosu, ARGE ve alt yapımının tamamlanmasıyla yıllık 2 milyon USD cirodan, 2012 de 250 milyon USD ciroya yükselmiştir. Bu büyüme istatistiğine göre, 2020 den sonra kendi sektörünün en yüksek cirosunu yaparak, sektörünü domine edecektir.

  Sizin vizyonunuz nedir?

  Önümüzde ki 20 yılda en az beş milyon insanın hayatını özgürce yaşamasına yardımcı olmak.

  Başarı sırrı size göre nedir?

  Başarının bir sırrı olduğuna inanmıyorum. Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok binlerce başarılı insan var. Onları takip etmek, alışkanlıklarını öğrenmek, tecrübelerinden faydalanmak lazım.  O zaman başarı adresine doğru navigasyonu açmış olursunuz.   Başarılı insanların ortak özelliğinden bahsettiniz biraz açar mısınız?

  Her şey bir hayalle başlıyor. Hayalsiz hiçbir şey olmaz. Hani şu çocukluğumuzda kalan unuttuğumuz, unutturulan, dalga geçilen hayaller..
  Başarılı insanlar çocukça hayal kurmaya devam eder. O yüzden 1 numara da HAYALLER olmalı DETAYLANDIRMALIYIZ, zihnimizde yaşamalıyız.  Sonra buna nasıl ulaşacağımızı kısa orta ve uzun vadeli planlamalıyız. Sonra ne gerekiyorsa üşenmeden, ertelemeden, vazgeçmeden, adanmış bir ruhla sürekli çalışmalıyız. 5 yıl sonraki halimiz, bugünkü bize teşekkür etsin diye bir dönem bedel ödemeyi göze almalıyız. Başarı günlük inşa edilir. Her gün hayal kalemiz için en az 1 tuğla koymalıyız. Bize atılan taşlar eleştiriler olacaktır. Bu taşları da, kalemizin yapımı için kullanmayı ihmal etmememiz lazım. Her gün en az 2 saat kişisel gelişim için vakit ayırmalıyız.  Kitap, video, uzman görüşü vb. sorumluluk almaktan ve birilerine sorumluluk vermekten çekinmemek lazım. Başarılı ve yıkılmaz işler çıkarmanın en garanti yolu, iyi bir takım olmaktır. Burada da liderlik yetenekleri devreye giriyor. Liderliğin sonradan öğrenilebilir ve geliştirilebilir yöntemleri ortaya çıktı. Bu öğretileri benimseyip kendimize ve işimize entegre etmemiz lazım. Çözüm odaklı olan, şikayet etmeyen, mazeret üretmeyen bir kişi olursak güvenilir bir şahsiyet olabiliriz. Bu da bize liderliğin tüm kapılarını açacaktır.  Sosyal yaşamımıza dikkat etmek yoğun iş temposu içinde kendimize ve ailemize zaman ayırmakta başarı için oldukça önemli. Toparlayacak olursak maddeler halinde başarılı insanların özelliklerini sıralamak istiyorum.

1 DETAYLI HAYAL ÇALIŞMASI

2 HEDEF- PLAN – PROGRAM

3 LİDERLİK YETENEKLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ

4 KİŞİSEL GELİŞİM

5 SORUMLULUK ALMAK

6 İSTİKRARLI ÇALIŞMAK

7 ADANMAK

  Zonguldak’ta çalışmalarınız nasıl gidiyor?

  Süper beklediğimden çok daha iyi bu bölgenin insanı yeni iş fikrine açık ve hayatı için bir şeyleri değiştirmek için istekli bu bizim işimizi kolaylaştırıyor. Zonguldaklılarla çalışmak çok keyifli.

 

  Zonguldak’ı beğendiniz mi ?

  Geçen yıl birkaç saatliğine uğramıştık kömür dumanından şehri görememiştim ve bu durum hoşuma gitmemişti. 2 ay önce geldiğimde kara dumanlar dağılmıştı harika bir şehir olduğunu gördüm. Zonguldak’a gelen yollar biraz bozuk fakat şöyle bir söz vardır ‘Gittiğin yol seni zorluyorsa o yol seni iyi bir yere götürür’ diye aynen böyle tanımlayabilirim. Zonguldak küçük şirin ve insanları çok medeni. İstanbul’da yaşayan biri olarak geldikçe huzur buluyorum diyebilirim. Sadece şehir merkezinde ki park problemi çözülürse daha bir güzel olur.

  Son olarak okurlarımıza başarı ile ilgili tavsiyelerinizi söyler misiniz?

  Hayatımızın akışını seçimlerimiz belirliyor ve verdiğimiz kararların sonucunu yaşıyoruz. Eğer sağlığınız yerindeyse, her sabah uyandığınızda heyecanla yataktan kalkıp gittiğiniz bir işiniz varsa, geliri sizi memnun ediyorsa, bir de zaman olarak istediğiniz yerde istediğiniz her şeyi yapabiliyorsanız, her ne yapıyorsanız buna devam edin. Ama bunlarla ilgili yaşadığınız sıkıntılarınız varsa, size iyi bir haberim var. Bunu çözebilirsiniz bir dönem bedel ödeyin. Adanmış bir prensiple sıkı bir çalışma performansı ortaya koyun. İstediniz her ne varsa ulaşın. Hayat akıp gidiyor dünyaya bir kere geldik, tekrarı olmayan bu ömrü birilerinin bize dayattığı ekonomik öğretilerle yaşamak zorunda değiliz. Korkularınızın esiri olmadan özgürlüğe açılan yolda kendi hayatınızın kurtuluş savaşını başlatın.

  Yeni nesil ticaret modelini incelemek isteyenler olabilir size nasıl ulaşabilirler?

  Telefon numaramı paylaşmakta sakınca görmüyorum. 0532 446 98 58 yoğun olduğum için mesaj atarlarsa sevinirim.Burada çalışmaya başlayalı 2 ay oldu diğer illerde yaptığımız hızlı büyümenin benzerini burada da yapıyoruz. 30 tane iş ortağımız oldu ve binlerce insanın hayatına dokunmaya devam edeceğiz.

   Zonguldaklılar şanslı diyebilir miyiz?

   Kesinlikle ama bu aralar bu işi inceleyenler şanslı olacak 10 yıl sonra bu iş yine karlı bir iş olabilir fakat fırsat olmaktan çıkabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı