google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
28 Nisan 2016 - Perşembe 09:10 Bu haber 4942 kez okundu
 
Üzülmez’de, Koruma altına alınan Türkiye’nin İlk sanayi bacasının altında kötü günler için ayrılan 100 bin ton kömür iç mi ediliyor. Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü, Türkiye Taşkömürleri Kurumu TTK ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün izin vermedikleri ocak hakkında suç duyurusunda bulunmamaları kafalarda farklı soru işaretleri oluşturuyor.
GÜNDEM Haberi

  • Kiraladığı 5 nolu saha dışında çalışarak yasalara aykırı ve koruma altındaki Türkiye’nin İlk sanayi bacasına ve bölgede var olan heyelanı tetikleyen maden ocağın arkasında kimler var? AK Parti İlçe yönetimindeki bazı isimlerin ocağın iş güvenliğini üstlenmesi, yapılan yazışmalarda kurumların bir birini sorumlu tutması, alan dışında faaliyet gösteren ocak mı korunuyor, koruma altındaki baca mı korunuyor sorununu gündeme getirdi.
  • Kentin önünün açılması konusunda önemli adımlar atan Vali Ali Kaban’ın Koruma altına alınan ilk sanayi bacasının altındaki maden ocağı hakkında ne gibi yaptırım yapacağı da vatandaşın beklentisi haline geldi.

HABER: Muhammet KARAPINAR

Zonguldak’ın Üzülmez Mahallesi Fabrika Sokak’ta Türkiye Taşkömürleri Kurumu TTK’ya ait alanda bulunan, koruma altına alınan eski kok fabrika bacasının yanında bir şirketin maden ocağı açması kafalarda soru işaretleri oluşturdu. Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü tarafından koruma altına alınan baca ve bölgede var olan heyelanı ocakta atılan dinamitler tetiklemeye başladı. Maden ocağının etrafındaki arazilerde heyelanlar bazı vatandaşların evlerinde çatlamalara çökmeler meydana geldiği görülüyor. Mahalle sakinleri Zonguldak Valisi Ali Kaban’a yanlış bilgi verildiğini söylüyor.  Ayrıca mahalle sakinlerinin itiraz dilekçesinde Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü, Türkiye Taşkömürleri Kurumu’nu ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü sorumlu gösteriyor. Maden ocağı her geçen gün dinamit atarak ilerlerken kurumların birbirini sorumlu tutması ve hiçbir kurumun maden ocağı hakkında suç duyurusunda bulunmaması, ocağın gerçek sahibinin kim olduğu merak konusu oldu. Mahalle sakinleri maden ocağı şirketinin kiraladığı 5 nolu sahanın Üzülmez İlköğretim okulundan başladığını, koruma altındaki baca bölgesinde bırakılan yüz bin ton kömürü almak için birilerinin göz yumduğunu ve koruma altındaki bacanın dikkate alınmadığı söylediler. Koruma altındaki kültür varlıklarına bir çivi dahi çakılamazken, koruma altındaki Türkiye’nin ilk sanayi bacasının altında dinamit atılması şirket sahibinin mi yoksa tarihi bacanın mı korunduğu sorusunu akıllara getiriyor.

Yetkilileri göreve davet eden ve Zonguldak Valisi Ali Kaban’a seslerini duyurmak isteyen Üzülmez Mahallesi sakinleri ocakta atılan dinamitler nedeniyle evlerinin ve en önemlisinin de bacanın çok büyük zarar gördüğünü söyleyerek Zonguldak valisi Ali Kaban’ın konunun üzerinde durmasını istediler.     

  

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı