Haber Detayı
19 Temmuz 2019 - Cuma 15:57 Bu haber 2740 kez okundu
 
‘17 YILDIR SU BORCUNU ÖDEMEYEN VAR’
Başkan Alan, haftalık basın toplantısında çarpıcı açıklamalarda bulundu
GÜNDEM Haberi
 ‘17 YILDIR SU BORCUNU ÖDEMEYEN VAR’

Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, her Cuma günlerini gazetecilere ayırdığı bir günde önemli açıklamalarda bulundu.

Fevkani köprüsü, kaldırım işgalleri, Belediye’ye su borçları gibi genel konularda açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Zonguldak’ın en büyük sorununun yol sorunu olduğunu vurguladı.

Zonguldak Belediyesi’ne 17 yıldan beri su faturasını ödemeyenlerin olduğuna dikkat çeken Alan su tahsilatları konusunda titiz bir çalışma yapacaklarını söyledi.

Gazetecilerle bir araya gelen Belediye Başkanı Ömer Selim Alan projeler ve yapılacak çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi.

“YILLARDIR BİRİKMİŞ KRONİK SORUNLAR VAR”

Yolların sıkıntılı olduğunu Ankara’da gerçekleştirilen ziyaretlerle ilgili değerlendirmede bulunan Belediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan, “Ankara’da bir dizi ziyaretlerimiz oldu. Zonguldak’la ilgili plan, proje kapsamında düşündüğümüz işleri danışacağımız büyüklerimizi ziyaret ettik. Bu aralar tam çalışma zamanı. Havaların güzel olduğu bu günlerde yollarımız, park bahçelerimiz ve projelerimizin şekillenerek bir an önce vatandaşımıza sunulmasını istiyoruz. Yıllardır birikmiş kronik sorunlar var ama biz bunları çözmek için bu göreve talip olduk. Allah’ın izniyle bir bir tanılarını koyduk, tedavilerine başlayacağız. Şu an yolla yatıp yolla kalkıyoruz dersek az olmaz. Vatandaşlarımız hakikaten haklılar çünkü yollarımız gerçekten sıkıntılı. İnşallah bunları en kısa zamanda çözeceğiz. Parke ve betonlama çalışmalarımız başladı. Altyapı çalışmalarımız hızlıca yapılıyor. Biten yerleri de en kısa zamanda asfaltlayacağız” dedi.

“ZONGULDAK’IN ORTAK ÇIKAR VE MENFAATİ NEYSE O KONUDA ANLAŞMAK ZORUNDAYIZ”

CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın kendisine yaptığı ziyaretin ardından ‘Fikir ayrılığında bulunduk’ sözlerini değerlendiren Başkan Alan: “Biz öyle bir şey konuşmadık Deniz bey neden böyle bir açıklama yapmış anlamış değilim. Bana da açıklamayı arkadaşlarım gösterdi. Görüş ayrılığı derken, her konuda anlaşacağız diye bir kanun yok. Zonguldak’ın ortak çıkar ve menfaati neyse o konuda anlaşmak zorundayız. Zaten istişarenin önemi burada. Tekrar bir araya geleceğiz, çünkü Zonguldak’ın kaybedecek bir saniyesi bile yok. Ben yaptım oldu gibi bir zihniyetimiz hiç olmadı olmayacak. Artık kişileri bırakalım, konuları konuşalım. Zonguldak’ta yaşayan bütün insanımız hizmet istiyor. Yıllardır birikmiş sıkıntıların, dertlerin biran önce çözülmesini istiyor. Aynı şekilde bizde istiyoruz ve gereken ne ise yapacağız” şeklinde ifade etti.

“KÖPRÜ AÇIKLAMASI ARTIK KABAK TADI VERDİ”

Fevkani Köprüsü ile ilgili daha önce yaptığı açıklamanın farklı algılandığını kaydeden Alan, “Köprü açıklaması artık kabak tadı verdi” diyerek, “Biz bugün köprüyle ilgili vatandaşlarımızla konuşsak, onlara bir yer projelendirsek en az iki sene sürer. Sanki ertesi gün yıkacakmışız gibi bir hava oluşturuldu. Köprü altı esnafını lütfen tedirgin etmeyelim. Biz esnafla da hep görüşüyoruz. Vatandaşın bir haftadır başka işi yokmuş gibi bununla uğraşıyoruz. Biz köprüyü tekrar konuşacağız, onları uygun bir yere yerleştireceğiz, tapu sahibi olmak isteyen tapusunu alacak. Bu konuyu herkesle istişare edeceğiz, tek başımıza alacağımız bir karar değil. Bu Zonguldak için önemli bir karardır” diye söyledi.

“BİZ ARKADAŞLARIMIZA GİDİP CEZA KESİN DEMİYORUZ, UYARIN DİYORUZ “

Kaldırım işgali konusuna da açıklamada bulunan Belediye Başkanı Alan: “Biz arkadaşlarımıza gidip ceza kesin demiyoruz, uyarın diyoruz. Vatandaşımız kaldırım işgali istemiyor biz de istemiyoruz. Belediye olarak bizde dedik ki; 1 Eylül’e kadar çalışmalarımızı tamamlayıp sahaya çıkacağız zabıtalarımızla beraber bütün esnaflarımızı uyaracağız, düzenleme getireceğiz. Bahçesinde üretip satan kişiye gücümüz yetecek gibi bir durumu kesinlikle kabul etmiyorum. Bizim öyle ne bir duruşumuz nede bir tavrımız olabilir. Biz sadece arkadaşlarımızı uyardık. İnşallah onlara uygun bir yer gösterip, ekmek paralarını kazanmaları için uygun bir yer göstereceğiz. Ama bununda bir nizamı, kuralı olacak herkes istediği yerde bir şey satamayacak. Çünkü biz vatandaşın talebine cevap vermek zorundayız. Rutin bir çalışma yapılmıştır. Biz belediye olarak vatandaşımızın isteğini yaptık. Vatandaşlarımızın da, seyyar satıcı kardeşlerimizin de fedakârlık yapması lazım. Bizimde görevimizi yapmamız lazım” şeklinde belirterek,  “İnşallah ortak noktayı bulacağız” dedi.

17 YILDIR SU BORCUNU ÖDEMEYENLER VAR

Zonguldak Belediyesi’ni 17 yıldan beri su borcunu ödemeyenlerin olduğuna da dikkat çeken Belediye Başkanı Ömer selim Alan, “Su indirimi konuşuluyor bunun sözünü vermiştik arkadaşlarımız bunun için çalışmalarını sürdürüyor. İnşallah bunu Kasım ayında bütçeyi görüştüğümüz zaman gündeme getireceğiz. Hep birlikte ortak bir karar alıp bunu artık gündeme getireceğiz indirimli su faturalara yansıyacak. Fakat bunun başka bir boyutu var, halkımızın bunu bilmesi gerekiyor. Yılladır belediye su parası ödemeyen vatandaşlar var, bütün mesaimizi bunlara harcıyoruz.  Gözümle görmeseydim gerçekten inanmazdım. 2002 yılının Mart ayında en son belediyemize gelip su parası ödemiş ve 24 bin TL su borcu olan bir vatandaşımız geldi. Oturduk ‘başkanım su borcumuz var bize yazı göndermişsiniz’  Evet bununla ilgili çalışma başlattık. Borcu olanlara yüzde 30 peşin diğerleri taksitlere bölünecek şekilde protokol imzalıyoruz. Çünkü bizim belediye olarak en büyük gelirimiz su geliri, biz su gelirlerimizi korumakla mükellefiz, aynı zamanda da borcunu ödeyen vatandaşlarımızın hakkını gözetmek zorundayız. 17 yıldır su parası ödemeyen bir vatandaşımız bugün bize gelip ‘bunu ne yapacağız’ diye sorabiliyor. Bizim artık bunları aşmamız lazım. Belediyemizin ana geliri olan su gelirimizi vatandaşlardan almak zorundayız. Biz kullanılan suyun bedelini belediye olarak tahsil etmek zorundayız”  diye ifade etti.  

Su borcu olan vatandaşlara seslenen Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, “Borcu olan vatandaşlarımız gelsin yapılandıralım” şeklinde açıklamada bulundu.

Çetin ÖZDEMİR

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , ‘17, YILDIR, SU, BORCUNU, ÖDEMEYEN, VAR’,
Yorumlar
Haber Yazılımı