Haber Detayı
27 Temmuz 2017 - Perşembe 17:41 Bu haber 3963 kez okundu
 
28 Temmuz Dünya Hepatit Günü
Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Tıp Fakültesi Gastraentroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tarık Akar 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü nedeniyle bir açıklama yaptı.
SAĞLIK Haberi
28 Temmuz Dünya Hepatit Günü

Akar şunları söyledi: “Hepatit, en basit tabiriyle karaciğerin iltihabıdır ve pek çok nedene bağlı olarak oluşabilir. Bu nedenlerin başında virüslerin neden olduğu enfeksiyonlar gelmektedir. Viral hepatitlere sebep olan farklı hepatit virüs tipleri (A, B, C, D ve E) bulunmaktadır. Bunlardan hepatit B, C ve D kronik karaciğer hastalıklarına yol açmaktadır. Dünyada yılda 1,4 milyon insanın bu virüs tiplerine bağlı hastalıklardan öldüğü tahmin edilmektedir.
28 Temmuz 1925 Baruch S. Blumberg’in doğum günüdür. Blumberg 1965 ve sonraki yıllarda hepatit B virusunun keşfi ve koruyucu aşı geliştirilmesinde (bunun için 1976 yılında Nobel Tıp Ödülünü almıştır) en çok katkısı olan bilim insanıdır. Bu sebeple doğum günü olan 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü seçilmiştir. 
Hepatit A kontamine su ve besinlerle, kötü hijyenik koşulların olduğu yaşam alanlarında kolaylıkla bulaşabilen bir hastalıktır. Çocukluk çağında hafif belirtilerle geçirilen hepatit A enfeksiyonu, ileri yaşlarda daha ağır seyretmekte ve şiddetli karaciğer hastalığı ile ölümlere yol açabilmektedir. Ülkemizde 2012 yılı sonu itibariyle başlayan hepatit A aşı uygulamaları sonucunda hastalık görülme sıklığı 2015 yılında 0,9 ’a düşmüştür.  Ülkemizde çocuklara 18. ve 24. ayda, risk grubundaki kişilere de en az 6 ay ara ile 2 doz halinde sağlık kuruluşlarımızda ücretsiz olarak hepatit A aşısı yapılmaktadır.  
Hepatit B ve Hepatit C virüsleri uzun dönemde kronik karaciğer hastalığı, siroz veya karaciğer kanserine yol açabildiği için ayrıca bir öneme sahiptir. Dünyada yaklaşık 2 milyar (her 3 kişiden biri) kişinin hepatit B ile, 185 milyondan fazla kişinin ise hepatit C virüsüyle enfekte olduğu tahmin edilmektedir. Hepatit B virüsü; enfekte kan ve kan ürünleri, cinsel ilişki ve enfekte anneden doğan bebeğe bulaşma şeklinde kişiden kişiye yayılır. Hepatit C virüsü bulaşma yolları, Hepatit B virüsü bulaşma yolları ile benzer olmakla birlikte esas olarak enfekte kan ve kan ürünleri ile doğrudan temas yoluyla yayılır. Ancak enfekte kan ile temas etmiş diğer vücut sıvıları da bulaşma açısından kaynak olabilir. 
Hepatit B ve Hepatit C;
• Kontrol edilmemiş kan ve kan ürünlerinin transfüzyonuyla,
• Sterilize edilmemiş cerrahi malzemelerin kullanıldığı tıbbi ya da diş müdahaleleriyle,
• Kullanılmış enjektör paylaşımıyla,
• Tıraş bıçağı, diş fırçası gibi eşyaların paylaşımıyla,
• Sterilize edilmemiş araçlarla dövme, akupunktur ya da vücut takılarının uygulanmasıyla,
• Hepatit B ve C taşıyıcılarının aile içi temasıyla,
• Anneden bebeğe doğumda ve sonrasında,
• Güvenli olmayan cinsel ilişkiyle bulaşır.
O yüzden, ailede veya aynı evde yaşayan bireylerden birinde hepatit B veya hepatit C tespit edildiğinde mutlaka diğer bireylerde de taranmalıdır.
Hepatit B virüsünden korunmanın en etkili yolu aşılanmaktır. Hepatit B aşısı güvenli ve etkili bir aşıdır. Ülkemizde, hepatit B aşısı yenidoğanlara ve risk grubunda olan kişilere  0, 1 ve 6 ay şeklinde 3 doz ücretsiz olarak sağlık kuruluşlarımızda uygulanmaktadır. Hepatit C virüsüne karşı aşı henüz bulunmamaktadır, ancak tedavisi mevcuttur. Özellikle ülkemizde son yıllarda geri ödemeye giren yani antiviraller ile 3-6aylık dikkatli bir tedavi ile başarıyla eradike edilmektedir. Böylece dünya tıp tarihinde belki de ilk kez global sağlık sorunu olan bir kronik viral infeksiyonun tedavi ile eredikasyonu mümkün olacaktır.
Hepatit D virüsü, hepatit B virus enfeksiyonu olan kişilerde hastalığa yol açar. Hepatit-B virüsünün yokluğunda enfeksiyon yapamaz. Fakat hafif seyreden HBV enfeksiyonunu daha ağır ve hızlı seyreden bir hastalığa dönüştürebilir. HDV kan ve kan ürünleri temasıyla, kas içi veya damar içi enjeksiyonlarla, deri ve mukoza yoluyla ve cinsel yolla bulaşabilir.
Hepatit E virüsü fekal-oral (dışkı ile temas) yol ile bulaşır, vahşi ve evcil hayvanlarda bulunur ve akut enfeksiyona yol açar. Erişkinlerde çocuklardan daha sık görülür. Gebelikte geçirildiğinde hepatit E hastalığı daha ciddi seyreder. Özellikle gebelerde son 3 aylık dönemde düşük, erken doğum, ciddi karaciğer yetmezliği ile ölüm riskinin artmasına sebep olabilir. Hepatit E virüsünün spesifik bir tedavisi ve aşısı yoktur.
Viral hepatitlerin dışında ilaçlara aşırı duyarlı olanlarda, türü tam olarak bilinmeyen toplama mantarla da toksik hepatit diye adlandırılan ölümcül seyredebilen akut hepatit tablosu da olabilir. 
Tüm bunlar göz önüne alındığında çocuklarımızı düzenli şekilde aşılatırsak, kan ve cinsel yolla bulaşabildikleri için korunmalı cinsel ilişkiyle ilgili önlem alarak ve kaynağını bilmediğimiz ambalajsız toplama mantarlardan uzak durarak son olarak da hekiminizin reçete ettiği ilaçlar dışında eczaneden reçetesiz alınan ilaçlardan ve klinik çalışmaları olmayan bitkisel ilaçlar ve çaylardan uzak durarak hepatit enfeksiyonundan ve toksik hepatit olmaktan rahatlıkla korunabileceğimizi unutmamalıyız.
Kaynak: Editör:
Etiketler: 28, Temmuz, Dünya, Hepatit, Günü, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı