301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

SGK’DAN KAN BAĞIŞINA DESTEK
ULAŞIMA KAPALI KÖY YOLU KALMADI
Haber Detayı
25 Ocak 2018 - Perşembe 17:23 Bu haber 1828 kez okundu
 
30 yıl önce söyledikleri bugün önümüzde
GÜNDEM Haberi
30 yıl önce söyledikleri bugün önümüzde

Uğur Mumcu’nun 25. Ölüm yıldönümünde Zonguldak Demokrasi Platformu’nun düzenlediği söyleşide konuşan CHP 24. Dönem Milletvekili Umut Oran “Uğur Mumcu gazeteci ama aslında çok başarılı bir hukuk insanı. Onun 25-30 yıl önce söyledikleri o güne damgasını vuran, aynı zamanda geleceğe de ışık tutan konular. Onun söyledikleri bugün hâlâ geçerli” dedi.

Haber: Öznur GÜNEŞ

Zonguldak Demokrasi Platformu, Araştırmacı Yazar ve Gazeteci Uğur Mumcu’nun ölümünün 25. Yılı anısına bir etkinlik düzenledi. TMMOB Maden Mühendisleri Odası Şube Lokali’nde düzenlenen etkinlikte; Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) 24. Dönem Milletvekili Umut Oran ve Cumhuriyet Gazetesi Genel Haber Koordinatörü Aykut Küçükkaya’ nın konuşmacı olarak katıldı. Çağdaş Gazeteciler Derneği Zonguldak Şube tarafından ‘Uğur Mumcu’nun Bilinmeyen Fotoğrafları’ adlı serginin açılışı yapıldı.

Etkinliğe; Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, CHP Zonguldak İl Başkanı Umut Başoğlu, CHP Merkez İlçe Başkanı Fikret Zaman, CHP Kozlu İlçe Başkanı Nuri Bank, Çağdaş Gazeteciler Derneği Zonguldak Şube Başkanı Ali Ayaroğlu, Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Akbıyık, ZOKEV Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Kalafatoğlu’nun yanı sıra kalabalık bir izleyici topluluğu katıldı.

ZOKEV Mütevelli Heyeti Başkanı Kürşat Coşgun’ un moderatörlüğünü yaptığı söyleşide CHP Zonguldak İl Yönetim Kurulu Üyesi Hüsnü Hazır, Uğur Mumcu’nun ‘Sesleniş’ adlı eserini okudu.

ORAN: “UĞUR MUMCU GAZETECİ AMA ASLINDA ÇOK BAŞARILI BİR HUKUK İNSANI”

CHP Milletvekili Umut Oran, hüzünlü bir gün de olsa Zonguldak’ta olmaktan mutlu olduğunu belirterek şunları söyledi; “Uğur Mumcu gazeteci ama aslında çok başarılı bir hukuk insanı. Onun 25-30 yıl önce söyledikleri o güne damgasını vuran, aynı zamanda geleceğe de ışık tutan konular. Onun söyledikleri bugün hâlâ geçerli. O her şeyden kalpaksız bir Kuvvay-ı Milliyeci. ‘Mustafa Kemal’in askeriyiz’ sloganını bir rol modeli olarak yaşamına uygulamış, hep bir deniz feneri gibi geleceği aydınlatmış bir insan. 1980’de sol darbeden en büyük nasibini aldı. Darbe yapan askerler bir siyaset sistemi ortaya koydu. Bugün karşı karşıya kaldığımız tüm sorunlar bunun ürünü. Bunun üzerine 16 Nisan referandumu ile tek adam sistemi getirilerek durum daha da vahimleşti. Bugün önümüzdeki en önemli sorun bu. Şu piramit çok önemli. ‘Hak, hukuk, adalet’ çok önemli. Sonrasında demokrasi geliyor. Adaletin bağımsız olmadığı gibi her türlü özgürlüklerde de geri gidiş var. Ekonomide büyüklüğün hiçbir önemi yok. Önemli olan gelir dağılımındaki adaleti sağlamak. Bugün adalette kötüyüz, demokraside kötüyüz, ekonomi de kötüye gidiyoruz. Bu tablo bizim yüzyılın başındaki ‘hasta adam’ görüntüsüne döndüğümüzü gösteriyor.”

KÜÇÜKKAYA: “UĞUR MUMCU ATATÜRK’E VE HUKUKA ADANMIŞ YÜREKLİ BİR GAZETECİYDİ”

Zonguldaklı Cumhuriyet Gazetesi’nin Haber Koordinatörü Aykut Küçükkaya, Uğur Mumcu’nun gazetesi Cumhuriyet adına salonda bulunanları selamlayarak konuşmasına şöyle devam etti; “1989-90 öğretim yılında Çelikel’den mezun oldum. Bir maden emekçisinin oğluyum. Bir maden emekçisinin oğlunun Cumhuriyet’ten başka bir gazetede çalışması düşünülemez. Emin Çölaşan’ın dediği gibi Uğur Mumcu yüzyılın en iyi gazetecisiydi. Bir daha onun gibi bir gazeteci gelir mi bilmiyorum. O su getirmez bir laiklik savunucusu, Atatürk’e ve hukuka adanmış yürekli bir gazeteciydi. Ben haber koordinatörü olarak haftada bir muhabirlerle toplantı yapıyorum. Onlara gerçek olan her haberin gazeteye gireceğini söylüyorum. Tek kırmızı çizgimiz Atatürk, laiklik ve cumhuriyettir. Bunların dışında hiçbir haberin kime yarayacağına, ya da dokunacağına bakmayız. Uğur Mumcu gazeteciliği de budur.”
 

KÜÇÜKKAYA: “GAZETECİ TARAFTIR, GAZETECİ HALKINDAN TARAFADIR”

Uğur Mumcu’nun Zonguldak’ın çok sevdiği bir kent olduğunu söyleyen Küçükkaya, şunları söyledi; “Uğur Mumcu’nun gazeteciliği neden bu kadar sevildi, onu bu kadar sevdiren neydi? Zonguldak Uğur Mumcu’yu neden bu kadar sevdi? Zonguldak’ta ki o büyük direnişte o fotoğraf Cumhuriyetin birinci sayfasında yer alınca o fotoğrafı kaç kişi gördü, o günkü tirajımız 50 bin civarındaydı. 100 binler sattığımız da oldu. Uğur Mumcu’nun gazeteciliğinde etkili olan tek şey vardı, halkı için gazetecilik yaptı. Vicdanlı bir gazetecilik yaptı. Bize sık sorulan bir soru var ‘Gazeteci tarafsız mıdır?’ diye. Gazetecinin tarafsız olması dünyadaki en büyük yalandır. Gazeteci taraftır, gazeteci halkından tarafadır. Gazeteci halkın parasının siyasilerin cebine gitmesinde taraf olur. Gazeteci bir çevre talanında taraf olur. Gazeteci Atatürk’te ve laiklikte taraf olur. Belki de Uğur Mumcu’nun cenazesinin bu kadar kalabalık olması; bir halk gazeteciliği ve vicdanlı bir gazeteciliğinin bir belgesidir. Tüm gazetecilerin de o fotoğraf karesinden bir ders almadı gerekir. O seslenişi yazan insan yazdığı sırada 29 yaşındaydı. 29 yaşındaki bir gazetecinin ve hukukçunun kaleminden çıktı. İnsan gerçekten şöyle bir düşününce sarsılıyor. O cümlelerin ardından, Uğur Mumcu’yu o ‘Sesleniş’ in ardından anlatabilmek çok zordur.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 30, yıl, önce, söyledikleri, bugün, önümüzde,
Yorumlar
Haber Yazılımı