google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
06 Ekim 2019 - Pazar 14:43 Bu haber 2092 kez okundu
 
ADD, BAHRİYE ÜÇOK'U ANDI
Papila, “Bu ülke nice Bahriye Üçok’lar yetiştirdi ve yetiştirecek” dedi.
GÜNDEM Haberi
ADD, BAHRİYE ÜÇOK'U ANDI

Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) Zonguldak Şubesi, 6 Ekim 1990 tarihinde uğradığı bombalı bir suikast sonucu yaşamını yitiren, İlahiyat Fakültesi ilk kadın akademisyeni Doç. Dr. Bahriye Üçok’un ölümünün 29’ncu yılında düzenlenen bir programla anıldı.

ADD Şubesi’nde düzenlenen programda konuşan, ADD Şube Başkanı Nazan Papila, “Bahriye Üçok’un katledilmesiyle kadınlara eşitlik, özgürlük getiren yasanın yürürlüğe girmesinin yıldönümlerinin çatışması da manidardır” dedi.

ADD Zonguldak Şube Başkanı Nazan Papila yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.

“BİR TAKIM GERİCİ VE BÖLÜCÜ ZİHNİYET HESAPLARININ İŞİNE GELMEDİ”

“Bugün 96 yıl önce zaferle sonuçlanmış büyük milli mücadelemizin ardından kurulan genç cumhuriyetimizin o süreci omuz omuza yüklenmiş kahraman kadınlarına verilmiş hakların yıldönümünü kutlamanın onurunu yaşamaktayız. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 17 Şubat 1926’da kabul edilen Medeni Kanun Yasası, 4 Ekim 1926’da yürürlüğe girmiştir. Bu kanunla; Ailede kadın-erkek eşitliği, Evlilikte resmi nikah zorunluluğu, Tek eşli evlilik esası, Kadınlara meslek seçme özgürlüğü, Mahkemede tanıklık ve miras hakları gibi devrim niteliğinde haklar Türk Kadınına teslim edilmiştir. Elbette biz Atatürkçü Düşünce Derneği kadroları olarak yurdumuzun her bir köşesinde bu mücadelede önderlik etmeyi görev edinmiş neferleriz.

Bizler, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden giden ve ilkelerine bağlılık yemini etmiş vatanseverler olarak onun mirasına sahip çıkacağız. Onun ilkelerinden ödün vermemiş, bu uğurda ‘Devrim Şehidi’ verdiğimiz; 29 yıl önce, 6 Ekim 1990’da derneğimizin kurucularından, İlahiyat Fakültesi ilk kadın akademisyeni Doç. Dr. Bahriye Üçok’un katledilmesiyle kadınlara eşitlik, özgürlük getiren yasanın yürürlüğe girmesinin yıldönümlerinin çatışması da manidardır. Çünkü Bahriye Üçok; İslam Dininde kadının değerini, batılın değil aklın üstünlüğünü, akılcı yaklaşımla ve bilgiyle insanı bağdaştıran bir din akademisyeniydi. Bu, bir takım gerici ve bölücü zihniyet hesaplarının işine gelmedi ve evine gönderilen patlayıcı bir paketle haince, kalleşçe öldürüldü. Onu öldürenler bu yöntemle istedikleri korku ve yıldırma düzenini yerleştireceklerini zannettiler ama bu ülke nice Bahriye Üçok’lar yetiştirdi ve yetiştirecek buna engel olamadılar. Olamayacaklar. Bu vatanı bize küllerinden yeniden yaratıp teslim eden o büyük kahramanlarımıza, başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve Cumhuriyetimizin kuruluşu ve çağdaş seviyeye getirilmesinde emeği olan tüm kadroları, 29 yıl önce aramızdan bedeni kopartılıp alınan ama düşünceleri daima yaşayacak olan Doç. Dr. Bahriye Üçok’un nezdinde tüm Devrim Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz” dedi.

ADD’nin düzenlediği program, ADD Zonguldak eski Şube Başkanı ve emekli öğretmen Şükran Karahasan’ın sunumuyla devam etti.

Haber: Çetin ÖZDEMİR

Kaynak: Editör:
Etiketler: ADD,, BAHRİYE, ÜÇOK'U, ANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı