Haber Detayı
11 Eylül 2019 - Çarşamba 23:35 Bu haber 2074 kez okundu
 
ADET YERİNİ BULSUN!..
*Esnaf kaldırımı işgal etmiş, bedava parkçılar caddeleri. Seyyarlar karikatür gibi her yerde. *Adım başı Görüntü ve gürültü kirliliği. Asi Ruhu, hakimiyet kurmuş. Ahi Haftası kutlama hazırlıkları başladı!..
GÜNDEM Haberi
ADET YERİNİ BULSUN!..

Anadolu’yu ‘İslam Yurdu’ yapan Ahilik teşkilatının ve onların kültürümüze kotladığı Ticaret ahlakının yaşamasını ve yaygınlaşmasını sağlamak üzere her yıl ‘Ahilik Kutlamaları’ yapılmaktadır.

Tarihte Tüccarlarımız, Esnaf ve Sanatkârımız ticaretini yaparken “Müşteri velinimetimizdir” anlayışı ile hareket ederdi.

Ancak günümüzde, bu uygulama ‘Hep bana rab bana’ sloganı çerçevesinde yoğunlaşıp, ‘Ticaret erbabı’ arasında da ‘Soğuk rüzgârlar’ estiriyor.

Bu yıl ‘16-22 Eylül Ahilik Haftası’ olarak ilan edilmiştir. Zonguldak’ta da kutlama için hazırlıklara(!) başlanmıştır.

Ticari faaliyetlerde ahlakı, doğruluk, dürüstlük ve merhametli olmayı esas alan Ahilik Kültürü’nün bu yıl 32. Kutlaması gerçekleştirilecek.

Ancak, esnaf ve sanatkârımıza yol göstermesi gereken ahiliğin yedi ilkesine uyulmak bir yana, gelecek nesillere örnek olacak bir göstergesi bile ortada gözükmüyor.

Zonguldak merkezinde gözüken enstantaneler ‘Ahlaki ve İslami’ prensiplerden uzak, birlik sağlama aleyhinde, toplumsal düzenin bozulduğunun işareti olarak yer alıyor.

Kaldırımları dükkânın uzantısı gören ve işgal eden, ‘Kırmızı et’ yerine ‘Soya’ satan dönerci, caddeleri işgal eden bedavacı otolar, ‘Kira-vergi’ ödeyen esnafın önünde satış yapan korsan/ seyyarlar…

Pazaryerinde ‘Görüntü ve gürültü kirliliği’ yayan, tezgâhta yasal ölçüler dışında balık satan, mahallelerde ruhsatsız ticarethane işleten, balık istifi yolcu taşıyanlar, Ahi kültürünün yapı taşlarını bozan görüntüler olarak yansıyor.

Bu gün piyasada gözlenen, ‘Ahi kültürünün evrensel değerleri’ değil, ‘Asi’ kültürünün moral bozan, yoran ve birlik beraberliği bozan karışık-buruşuk hallerdir.

Ancak, yetkili ve ilgililerin gözü önündeki bu ‘Nahoş’ görüntü ve uygulamalara müdahale yapılmanın ötesinde, yol vermek suretiyle adeta teşvik edilmektedirler.

Zonguldak Belediyesi, ‘Nahoş görüntü ve uygulamalara müdahale’ için ‘Milat’ olarak açıkladığı 1 Eylül tarihini, ‘İcraat terki’ yapıp ertelemiş, vatandaşların moralini bozmuştu.

Asi kültürünün yerleşmesi için piyasadaki ‘Nahoş görüntü ve uygulamalara’ taviz veren uygulamalar; atılan nutuk ve yapılacak kutlamaların ‘Desinler’ türünden olacağının göstergesidir.

Ahilik haftasının kutlanmasına öncülük edenler, piyasadaki ‘Asi görüntüler’ üzerinde kafa yorup, üyelerini uyarmalı- eğitmeli ve ‘Ahlaki yapı’ yerleşmesi için gayret sarf etmelidir.

Ahilik Haftası için asılan afiş, atılan nutuklarla, piyasadaki esnaf sanatkar profilini gören, geleceğimizin teminatı olacak gençlik, bu görüntülerden kesinlikle olumsuz etkilenecektir.

Özel Haber : Adnan KÜÇÜKVAR

Kaynak: Editör:
Etiketler: ADET, YERİNİ, BULSUN!..,
Yorumlar
Haber Yazılımı