google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
16 Eylül 2019 - Pazartesi 15:26 Bu haber 3478 kez okundu
 
AHİLİK HAFTASI KUTLANDI
GÜNDEM Haberi
AHİLİK HAFTASI KUTLANDI

Ahilik Kültürü ve Mesleki Eğitim Haftası kutlamaları kapsamında her yıl geleneksel olarak kutlanan Ahilik Haftası etkinliklerle kutlandı.

 

Valilik binası önünde düzenlenen Ahilik Haftası kutlamalarına; Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Vali Yardımcısı Mehmet Türk, Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı, Ticaret il Müdürü İsmail Maden, İŞKUR il Müdürü Gönül Demirsu, İl Özel İdare Genel Sekreteri Recep Demirtaş, Vergi Dairesi Başkanı Refik Akgün, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Muharrem Coşkun, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Birlik Başkanı Mehmet Azman, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ercan Şehri, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Osman Köksal Bahar’ın yanı sıra daire müdürleri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile öğrenciler katıldı.

 

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Muharrem Coşkun tarafından Atatürk Anıtı’na Ahilik çelenginin sunulmasının ardından Saygı Duruşu ve İstiklal marşımız okundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmaları Ticaret il Müdürü İsmail Maden ve Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Muharrem Coşkun yaptı.

 

BEKTAŞ: UMARIZ HER BİRİMİZ DEĞERLERİMİZİN, KÖKLERİMİZİN FARKINA VARIRIZ

 

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş yaptığı konuşmada, ahilik kültürünün kardeşlik, geleneklere bağlılık ve ahlaklı ticaret vurgusu yaparak şu ifadelere yer verdi.

 

“Bir Ahilik haftasında kutlama töreni yapıyoruz.  Ahi; ne demek Ahi, çok aşina olduğumuz daha doğrusu unuttuğumuz bir kavram. Eskiler daha çok biliyorlardı, biz bu eski kavramları maalesef unutuyoruz. Ne yapmamız gerekiyor,  unutmamamız gerekiyor. Ahi demek kardeş demek, ahiliği hepimiz biliyoruz ki, bir esnaf organizasyonu. Esnaf; üreten, satan, pazarlayan, koordine eden insan esnaf. Kasabaların, pazarların, şehirlerin alt yapısı, ana unsuru esnaf.  Esnaf organizasyonunun adı, neymiş ahilik. Yani neymiş kardeşlik organizasyonu. Yani esnaflar birbirlerinin neleriymiş kardeşleriymiş. Bize bunu kim söylüyor; yüz yıllara, bin yılı aşkın bir zamana ulaşan tarihimiz, köklerimiz, geleneklerimiz bize ne diyor; diyor ki, şehirlerin, köylerin, pazarların, kasabaların ana unsuru esnaf ne olması gerekiyor, kardeş olması gerekiyor.  Bu kavramlar öyle törenler yapıp geçiyoruz ama bunların bir arka planı var, bir geçmişi var, bir kökü var, bize sağladıkları var. Biz Türk milleti olarak bu topraklara nereden geldik Orta Asya’dan geldik. Orada bir töremiz vardı, kültürümüz vardı, geleneklerimiz vardı. Sonra İslam dinini kabul ettik başka değerlerle bütünleştik. Sonra Anadolu’ya geldik. Anadolu’da ne vardı;  yerleşik kültürler vardı. Yerleşik dinler vardı, diller vardı, gelenekler vardı, töreler vardı. Ne yaptık; getirdiğimiz kültürle, bulduğumuz kültürü sentezledik ve ortaya  yeni bir maya çıktı o maya ile mayaladığımız devletimiz Osmanlı Devleti kuruldu, şekillendi  imparatorluk haline geldi 600 yıl yaşadı ve arkasında o birinci dünya savaşının sıkıntılı atmosferinden  yine de yok olmadı daha küçük ölçekte de olsa ama ufku çok büyük bir devlet Türkiye Cumhuriyeti doğdu. Bunlar tesadüfen olmuş şeyler değiller. Tesadüfen 600 sene yaşayıp imparatorluk haline gelecek bir devleti kuramazsınız. Tesadüfen bir cumhuriyeti var edip, geleceğe taşıyamazsınız neye ihtiyacınız var; geleneklere, köklere, kültüre ihtiyacınız var. İyi düşünülmüş, iyi hesaplanmış, iyi çalışmış kurumlara ihtiyacınız var işte ahilik böyle bir kurum. Umarız her birimiz değerlerimizin, köklerimizin farkına varırız ve bunların bize kazandırdıkları ve kazandıracaklarını dikkate alırız. Neymiş esnaf birbirinin kardeşi olacak, ticaret ahlakı diye bir şey olacak. Esnafımızın dolayısıyla insanımızın sözü senet olacak. Aralarındaki ihtilafları kendi içlerinden ehli vukuf, yani bilirkişiler eliyle çözecek her fırsatta mahkemelere taşınmayacağız. Hakimler bizim aramızdaki basit ihtilafları çözmekle yorulmayacak. Biz kendi kendini yürüyen, işleyen dinamikleri belli alt yapısı kökü, geçmişi geleceği belli bir millet olarak geleceğe yürüyeceğiz. Umarız bu etkinlikler de buna katkısı olur ben emeği geçen, katkısı olan herkese teşekkür ediyorum ve esnafımızın ahilik haftasını kutluyorum” dedi.

 

YILIN AHİSİNE ŞED KUŞATILDI

 

Yapılan konuşmaların ardından Halk oyunları gösterisi ile devam eden Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında; örnek esnaflara belge verildi.

Şed kuşatma ekibi tarafından demirci ustası tarafından çıraklık ve kalfalığa geçiş süreci skeçlerle anlatılırken, oyun gereği ayıplı mal satan bir esnafın da temsili olarak pabucu dama atıldı.

Etkinlikte; yılın esnaflarına belgeleri verilirken, yılın ahisi olarak Alaplı ilçesinde esnaflık yapan İsmail Aslancan seçilip, şed kuşatıldı.

Ahilek Haftası kutlamalarında etkinlik sonunda Vali Erdoğan Bektaş ve etkinliğe katılanlar hatıra fotoğrafı çektirirken, etli pilav ve ayran ikramı yapıldı.

 

Haber: Çetin ÖZDEMİR

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: AHİLİK, HAFTASI, KUTLANDI,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı