Haber Detayı
12 Şubat 2019 - Salı 18:05 Bu haber 2859 kez okundu
 
AK PARTİ KAZAN KALDIRDI
GÜNDEM Haberi
AK PARTİ KAZAN KALDIRDI

AK PARTİ KAZAN KALDIRDI

Bir yanda belediye meclis üyelerinin belirlenmesi diğer yanda il genel meclis üyeleri…

Zonguldak’ta partinin kazanmasından çok, listelere girmek isteyenlerin organize çalışmasından sıkılan taban, adeta kazan kaldırarak, üst yönetimlere mesaj vermeye çalışıyor.

MHP ile olan İTTİFAK’a rağmen, Zonguldak’taki seçim yarışı, sonuca olumsuz etki edeceği bilinmesine rağmen, tabanın istemediği isimleri listelere sokma gayretinde bulunanlara, seçim öncesi taban dersi verilmek isteniyor.

Diğer taraftan, AK Parti ile MHP’nin aynı tabandan oy aldığı iller arasında (Kars, Iğdır, Çanakkale, Giresun)Zonguldak’ta bulunuyor. Ayrı ayrı seçime girildiğinde, seçim kaybedildiği yapılan anketlerden görülüyor. Bu durum, genel merkez bazında Zonguldak için düzeltilmezse, Zonguldak’ta da seçim kazanmak zor. Zira, CHP’yi zora sokacak İsmail Eşref adaylığı ortadan kaldırılmış durumda.

Ak Parti de ise Merkez ve Kozlu’dan il genel meclisi üyeliği için hazırlanan(torpilli) isimler, tabandan başlattıkları aleyhte tezahüratı yazıya çevirip; milletvekili ve il başkanı Zeki Tosun’a ulaştırdı.

Köy muhtarları (Alancık-Cevat Akıllı, Çağlı-Rahmi Açıkgöz, Kardeşler-Nedim Bekar, Olukyanı-Abdülkadir Kılıç, Sarımsak-Kadir Aygün, Ayvatlar-Şaban Açıkgöz, Çukurören-Birol Aslan, Eceler-Fevzi Gözpınar, Hacıali-Şahin Akçay, Himmetoğlu-Erol Durmaz, Kaleoğlu-Celal Tatoğlu, Karadere-Salih Güncan, Karapınar-Mustafa Altunay, Keller-Kazım Aldemir, Kumtarla-Ramazan Işıktaş, Kabalaklı-Bekir Avcı, Saraycık-Ali Çetin, Sofular-Yücel Demircioğlu, Sapça-Şenay Nasuhoğlu, Taşçılar-Servet Akyüz, Osmanlı-Ahmet Azaklıoğlu, Korucuk-Serkan Temel, Köroğlu- Mehmet Köroğlu)topladıkları imzaları Milletvekili Hamdi Uçar aracılığı ile il başkanı Zeki Tosun’a ulaştırdı.

Muhtarların istedikleri Merkez de Abdullah Karagüzel ile Kozlu da Belediye Başkanı Kerim Yılmaz’ın il genel meclis listelerinde yer almaması. Muhtarlar bu gün Kozlu ve Zonguldak’ta basın toplantısı düzenleyip, sıkıntılarını dile getirecek ve anılan isimlerin listelere girmesi halinde, AK Partiye oy vermeyeceklerini açıklayacaklar.

Bu gelişmelere rağmen; şartlar zorlanıyor. Ak Partili yöneticiler(İl Başkanı Zeki Tosun, Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çağlayan, Aday Selim Alan), CHP’den adaylığı konuşulan ancak son anda liste dışı kalan Ali Uzun’a da sürpriz bir ziyaret yapıp destek istediler. Büyük ihtimalle Ali Uzun’un yeğeni Murat Uzun, AK Parti listesinde yer alacak.


İSMAİL EŞREF PATİNAJ YAPTI

CHP Zonguldak merkez adayının(Şenol Şanal) tartışmalı atanmasından sonra, tabanda başlayan aleyhte tezahürat sonrası, eski belediye başkanı İsmail Eşref’in DSP’den aday olarak ortaya atılmasıyla alevlenmişti.

Kamuoyunda İsmail Eşref’in 19 mahalle de anket çalışması yaptırdığı ve çevresinde Ali uzun, Harun Akın, Muharrem Akdemir, Zeki Çolak gibi isimler olduğu konuşulmuştu.

Anket sonuçları basına sızdırıldı. Eşref’in yüzde 20 gibi bir oran yakaladığı yazıldı-çizildi.

Ancak, CHP tabanından Eşref’e yazılı-sözlü eleştirilerin dozu artınca, ‘Adaylık’ açıklaması yapılamadı.

Eşref’e yakın isimler ise, ‘Eşref’in küçük oğlunun düğünü var. Eşref’te düğün telaşı başladı’ diyerek, adaylık konusunda patinaj yaptığını konuşmaya başladı.

Bu arada, Sosyal Demokrat iç bünyede, Eşref’in yerine bir ‘Alternatif’ aday arayışı başladı.

CHP’nin İYİ Parti ile süren Zonguldak pazarlığından bir sonuç çıkmazsa, İYİ Parti içinden bir bağımsız aday çıkartılmasının da söz konusu olduğu fısıltı gazetesi ile yayılıyor.


CHP- İYİ PARTİ YİNE ANLAŞAMADI
 

İttifak üyesi iki parti(CHP-İYİ Parti)önceki gün akşam bir araya geldi, ancak masadan yine ‘Hoş Seda’ çıkmadı.

Yapılan toplantıya CHP’den Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, İl Başkanı Hakkı Güney, Merkez İlçe Başkanı Fikret Zaman, aday Şenol Şanal katıldı.

İYİ Parti’nin temsilcileri arasında İl Başkanı Yavuz Erkmen, Merkez İlçe Başkanı Adnan Ömür ve iki il yöneticisi katıldı.

İYİ Parti, CHP yöneticilerinden listenin 1-6 ve 13. sıraları istedi. Ancak, kendilerine 1-6 ve 16. Sıralar yanında belediye de ‘Kadrolu Danışmanlık’ verildi.

Olay burada tıkandı. İYİ Parti İl Başkanı Erkmen, olayı Ankara’ya taşıdı. Teklif kabul görürse, listelerde yer alacaklar İYİ Parti’den istifa edip, CHP’ye üye olacaklar. Anlaşma sağlanamazsa, İYİ Parti Zonguldak’ta kendi listesiyle seçime katılacak.

Gelişme İYİ Parti içinde tartışmalar neden oldu. Bir gurup, sadece liste ile seçime girmeyi bir gurupta bağımsız bir aday ve liste ile seçime girmeyi öne sürüyor.

Anlaşma için kararlaştırılan süre bu gün doluyor.

Diğer taraftan İYİ Parti’den yapılan açıklamaya göre, il genel meclisinde İTTİFAK söz konusu olmayacak. Partiler bölgelerinde kendi listeleriyle seçime girecek.

İYİ Parti –CHP’nin ortak aday çıkartacağı yerler şöyledir.

Alaplı CHP, Merkez Elvanpazarcık İYİ Parti, Çaycuma Filyos CHP, Çaycuma Perşembe CHP; Çaycuma Saltukova CHP, Çaycuma Nebioğlu CHP; Ereğli – Gülüç CHP, Ereğli-Kandilli CHP.

İYİ Parti-CHP ayrı ayrı seçime girilecek yerler:

Kilimli, Gökçebey,Kozlu, Çaycuma, Devrek, Beycuma, Çatalağzı, Karaman, Muslu.


ENGELLİLER BARAKADAN KURTULACAK

Zonguldak Engelliler Derneği Başkanı Hüseyin Şirin, ‘Yazın pişiyoruz-kışın donuyoruz’ diye dert yandığı dernek yazıhanesi ile ilgili dertlerini yansıtmaya devam ediyor.

Şirin, yerel seçimler arifesinde kendisini ziyaret eden aday ve particilere, yıllardır bir çok seçim geçirdiklerini ancak sorunlarının sürdüğünü belirtiyor.

Kendilerine Soğuksu’daki Viyadük altında bir yazıhane verildiğini ancak, viyadük altındaki bu yerin döşenme işinin kendilerini aştığını söyledi.

Fevkani Köprüsü ayağındaki yazıhanelerinin trafik açısından sıkıntılı olduğunu, araçların yazıhane önünü kapatması yanında, yol kenarı işgali nedeniyle tehlike yarattığını belirtti.

Adayların yada partililerin kendilerine yardım etmesi durumunda, Soğuksu’dan Site’ye çıkan arka yol üzerindeki viyadük altındaki yerlerinin tefriş edilmesiyle barakadan kurtulacağını belirten Şirin, ‘İnşallah bu seçim öncesi ve sonrasında, ihtiyacımız karşılanır ve engelliler yakışan bir ofise kavuşur’ dedi.


VEDAT ARIMAN ‘56’ DEDİ

Şehrimizin tanınmış simalarından Vedat Arıman.

Aslında ‘Beş parmağında on marifet’ taşıyan bir isim.

Arıman, Acılık’ta oto boya satıcılığı yapıyor. Ancak, siyasetten spora ticaretten sosyal hayata her çeşit insanın uğrak yeridir ticarethanesi.

Zaman zaman bizim mesleğe de el atmasıyla tanınır. Eşi AK Parti Kadın Kolları İl Başkanı olmasına rağmen; internet üzerinden ‘Vatandaş gazeteciliği’ yaparak, toplumsal olaylara parmak basıp, haklı olarak olumlu tepkiler alır.

Arıman dün bir yaşına daha girdi. Böylece toplamda 55 yaşı geride bıraktı.

Bize de ‘Allah mesut bahtiyar, uzun yoldan ihtiyar eylesin’ demek düştü.


GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ Mİ SADECE?

 

Zonguldak’ta bulunan 50 bin konuta doğalgaz bağlantısı devam ediyor. 2020 yılında doğalgaz bağlanma işi tamamlanacak. Bu güne kadar 25 bin civarında binanı doğalgaza kavuştuğu öğrenildi.

Bu arada, doğalgaz bağlanmayan binalardan böyle ‘Eksantrik’ görüntüler yansıyor.

Yer Zonguldak Merkez Acılık mıntıkası. Bina Elektrik Şirketine ait. Taşınma tarifesinde olduğu için doğalgaz bağlantısı yapılmadığı için, katı yakıt kullanıyor. Dolayısıyla, bu görüntü çevreyi olumsuz etkiliyor

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: AK, PARTİ, KAZAN, KALDIRDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı