301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

SGK’DAN KAN BAĞIŞINA DESTEK
ULAŞIMA KAPALI KÖY YOLU KALMADI
Haber Detayı
25 Ocak 2018 - Perşembe 16:17 Bu haber 2134 kez okundu
 
‘Alaattin Toros’un plakası ne?
Zonguldak Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkan adayı Kemal Aydın, adaylığını açıklarken rakiplerini topa tuttu.
GÜNDEM Haberi
‘Alaattin Toros’un plakası ne?

*Kongre öncesi gazeteci ve şoför esnafıyla Yöremce Kebap Salonu’nda düzenlediği kahvaltıda bir araya gelen Kemal Aydın, başkan olduğu takdirde yapacak oldukları faaliyetleri açıklarken, diğer adaylar Osman Bahar, Engin Kızılkan ve Alaattin Toros’u da sert bir dille eleştirdi.

HABER: Çetin ÖZDEMİR


Zonguldak Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkan adayı Kemal Aydın, adaylığını açıklarken rakiplerini topa tuttu.
Kongre öncesi gazeteci ve şoför esnafıyla Yöremce Kebap Salonu’nda düzenlediği kahvaltıda bir araya gelen Kemal Aydın, başkan olduğu takdirde yapacak oldukları faaliyetleri açıklarken, diğer adaylar Osman Bahar, Engin Kızılkan ve Alaattin Toros’u da sert bir dille eleştirdi.
Zonguldak Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın iyi yönetilmediğini söyleyen Kemal Aydın, seçilmesi halinde şoför esnafı ile ortak kararlar alacağını söyledi. Başkan adayı Kemal Aydın düzenlediği basın toplantısında, hiçbir adayla ittifak yapmayacağını da kaydederek, tek başına seçime girip, başkanlığı alacağını belirterek, şunları ifade etti.  

“HAKSIZ REKABETİN ÖNÜNE GEÇECEĞİZ”
“Bugüne kadar odanın bu hale gelmesinin sebebi, gelen yöneticilerin hazırlık gelmesinden kaynaklanıyor. Bizim kısa, orta ve uzun vadede çalışma programlarımız var. Bunları madde madde sıraladım; taksici arkadaşlarımız çok iyi bilirler üniversite hastanesinde taksi dolmuş projemiz vardı. Bu proje bize unutturuldu ve burası ihale yoluyla bir firmaya verildi tekel olarak çalıştırılıyor, vatandaşın seçme hakkı yok.  Biz bununla ilgili yerel yöneticilerle sürekli görüşme halindeyiz. Bu ihalenin sonu yeni bir ihale ile yerel yönetimlerin de daha fazla kar edebileceği şekilde yeni bir çalışmanın içerisindeyiz, bu projeyi yeniden hayata geçirmek için mücadele vereceğiz. Şehrimizdeki trafik sıkışıklığını biliyorsunuz. Trafik sıkışıklığında minibüslerle ilgili şehrin çeşitli yerlerinde duraklar var ve bir tarafta halk otobüsü ve fiyat rekabeti var arada. Kozlu nispeten yaptı, Kilimli yaptı, Ereğli yaptı ama biz halen daha çoğu il bu dönüşümü tamamladı minibüsün halk otobüsüne dönüşümünün kısa zamanda sağlanması lazım. Bu konuda mevcut halk otobüsü işleten firma ile görüşüyoruz, onunda olumlu katkılar vereceğini kendisi söylüyor. Bu durum iyi bir durum değil, halk otobüsü de para kazanmıyor, minibüsçü de para kazanmıyor.  Servis araçları servislerini bitirdikten sonra mahallelere araçlarını çekmek zorunda kalıyor ve her hangi bir iş yapmaya şehre inemiyorlar. Belediyemiz onlardan rüsum adı altında ücret alıyor ama şehirde bir park yeri gösterilememiş. Biz de yerel yöneticilerle sürekli istişare halinde olup onlara şehre yakın servisin haricinde, servis saatine kadar sosyal aktiviteler yapabilecekleri mekanlar sağlayacağız. Market servisleri yılan hikayesine dönmüştür, market servisleri kamyonetlerle ve ruhsat alınmayan araçlarla yapılmaktadır. Bundan hem taksici, hem minibüsçü esnafı mağdur olmaktadır. Bununla ilgili yasal ne gerekiyorsa bizzat kendim yapacağım. Bu haksız rekabetin önüne geçeceğiz. Korsan taksicilik, taksici esnafının en büyük mağdur olduğu bir durum. Teknoloji gelişince cep telefonu ile beraber ticari olmayan hususi araçlarla, ticari taşımacılık yapıyor. Bu araçlarla etkin mücadele yapılacak, bunu bizzat Şoförler Odası Başkanı’nın yapması lazım.  Bugüne kadar korsan taşımacılığın olduğunu söyleyip, fakat buna göz yumuldu. Buna göz yummayacağız. Oda kayıt belgesi; yani odaya üye oluyorsunuz odadan bir belge almaya gidiyorsunuz, aidatınızı veriyorsunuz ama bir A4 kağıda 20 TL para veriyorsunuz. Bunu kesinlikle kaldıracağız. Bu haksız bir kazançtır.  Muhasebe, çoğunluğumuz basit usul vergiye tabiyiz muhasebemiz var, bu muhasebe etkin tutulmadığı için arkadaşlarımızın çoğu özel muhasebelere gidip muhasebelerini tutturuyor. Bir taksicinin veya minibüsçünün odaya gitmesi, gelmesi zamanını alıyor dolayısıyla biz bu konuda yeni bir usul getireceğiz, hizmeti vatandaşın ayağına getireceğiz, muhasebenin durağında odada görevlendirdiğimiz kişiler tarafından yapılacak, bunda da esnafa bir rahatlık getireceğiz.

“MAKAM ARACI, MAKAMIN DIŞINDA HER YERDE KULLANILIYOR”
Makam aracı, makamın dışında her yerde kullanılıyor. Eğer o aracın lastikleri dile gelse konuşsa, Zonguldak’ta veya Türkiye’de değmediği taş, çıkmadığı kaş kalmadı. Ya makam aracı bu, ismi üzerinde makama tahsis edilmiş bir araçtır. Bunu makamın dışında kullanılmasına kesinlikle müsaade de etmeyeceğim, burada esnafımız da bizim denetmenimizdir, esnafımız da bizi denetleyecek eğer böyle bir şey yaparsak bize gerekli cevabı verirler. Kamyoncularla ilgili mağduriyet de ortadan kaldırılacak. Bizim işimiz taşımacılık, bununla ilgili kamuda bir takım ihaleler yapılıyor bu ihalelerden daha önce biz bilgilendiriliyorduk ancak 10 senedir bilgilendirilmiyoruz. O alanda, hangi işi yapıyorsak arkadaşlar bilgilendirilecek, mümkünse o ihalelere katılım sağlanacak bu konuda hukuki ve maddi destek sağlanacak.  Bu iş şoförün işi ve bizim yapmamız gerekiyor bu konuda da çalışma yapacağız. Biz odaya geldikten sonra eş, dost, akraba, hısım odada personel olarak odada personel olarak değerlendirilmeyecek. Kesinlikle 1.2.3. derecede hiçbir yakınım odada personel olarak çalıştırılmayacak. Oda yakınlara iş bulma yeri değildir. Odada büyük bir sorumsuzluk ve israf var. Bu israfın önüne geçilecek. Bu israfla elde edilecek gelirle şoför esnafının çocuklarına burs, öğrenim imkanı sağlayacağız. 

“ESNAFA SORMADAN BİR KARAR ALMAYACAĞIZ”
Odamızın kötü bir mali tablosu var. Bir şirketimiz var. Toplamda 4 trilyona yakın borcumuz var. Odanın kendi gelirleriyle bu ekonomik boğazdan çıkmamız zor. Bazı sözler aldık. Göreve gelirsek ilk 2 yıl içerisinde durumu düzeltip odaya nefes aldıracağız. Kişinin veya bir kurumun yaptırım gücü itibarıdır. Odamızın son yıllarda erozyona uğramış itibarını yeniden tesis edeceğiz. Esnafa sormadan bir karar almayacağız, eğer esnaf zamanı geldiğinde onu ilgilendiren bir kararı aldığımız zaman ona her hangi bir şekilde rahatsız bile etse onu bilgisi olduğu için bunu kabullenecek. Esnafı ilgilendiren her konuda esnafla birlikte karar alacağız. Onların istemediği bir karar almayacağız. Bu koltuğa oturan kalkmıyor. Seçim olduğunun ertesi günü koltuğa oturuyor, bir dahaki seçime bir ay kalana kadar vatandaşın yanına geliyor. O koltuk oturma koltuğu değil, çalışma koltuğudur. O koltukta uzun oturan insan çalışmayan insandır. Biz şoför esnafımızla beraber olacağız. Bizim özel hayatımız diye bir şey olamaz. Oda başkanı olan kişi özel hayatında özenli olacak. Benim özel hayatım hiç bir zaman, hiçbir şoför esnafının başını öne eğdirmeyecek. Eğer böyle bir şey de duyarlarsa o koltukta bir gün oturmam. Bugüne kadar söz veriliyor, her verilen söze mazeret üretiliyor. Mazeret üretmeyeceğiz, iş yapacağız doğrusunu söyleyeceğiz. Ne aldatan olacağı, ne de aldanan olacağız” diye konuştu. 

“BİZİM ODANIN KENDİ BİNASI VARDI, YIKILDI”
Rakipleri ile ilgili kısa değerlendirmelerde de bulunan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkan adayı Aydın, “Osman Bahar, 10 yıldır odada yönetici. Eğer, başardığı bir konu varsa, başarılı olduğu bir konu varsa söylesin, bizi mutlu ettiği bir tek konuyu söylesin. Bizim Odanın kendi binası vardı, yıkıldı. Bunun karşılığında bir arsa bile alınamadı şu anda kiralığız. Kirada olduğumuz yer kavşak alanı içerisinde, kavşak alanı çalışmaları başladığında yıkılacak olan bir binadır. Bugün orada, yarın nerede olduğu belli olmayan bir oda haline gelmiş. Başkan vekili olduğu gün odamızın önüne ambulansları, kurtarıcıları çekti, ‘Bak işte ben bu odayı kurtardım’ demişti. Bizim bir ambulansımız var, nerede? Çürümüş. 2 tane kızaklı kurtarıcımız var, borçtan dolayı bağlanmışlar, yakalamalı, bağlamalı oldukları için otoparkta çürüyorlar. Ahtapot kurtarıcımız keza öyle, vinç şu anda hizmet verir durumda değil. Burada tek sağlam, bakımlı olan makam aracı. 

 “ALAATTİN TOROS’UN PLAKASI NE?”
Sayın Toros diyor ki, ‘Benim adım Alaattin Toros’. Yani kişinin adının çok önemli mi olduğunu ben bilmiyorum. Bizimle ilgili göndermelerde de bulunuyor. Bunları şık bulmuyorum. Benim kapuz durağında minibüsün var, faal çalışan bir esnafım. Alaattin Toros’un acaba plakası ne?  Minibüsçü diye kayıtlarda geçiyor, hangi durakta minibüsü var? Kaç lira vergi verir, lastik alır mı? Bugüne kadar acaba kaç kere vergi dairesine gitmiştir. Plakasını şöyle bir fotoğrafını bir gösterse, aracını şöyle hangi minibüs olduğunu bize fotoğrafını gösterse biz de şoför esnafı olduğuna inansak. Ne hazin tecellidir ki yıllardır bizi idare edenlerin şoförlükle, meslekle alakası yok. 

ODANIN BU HALE GELMESİNİN SEBEBİ USTANIN MARİFETİYLE ÇIRAKLARIN DA MARİFETİNİN EŞ DEĞERDE OLMASINDANDIR
Engin Kızılkan çıkmış diyor ki, ‘Ben Alaattin Toros ve Köksal Bahar’a karşıyım’ sanki son aya kadar Köksal Bahar’ın Başken vekili olduğunu inkar edercesine. Biz odada yönetimde olduğumuz dönem de oldu, olmadığımız dönem de oldu. Olmadığımız zaman da itibarlı gezdik. Bugün odanın bu halde olmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi de Engin Kızılkan’dır. Şimdi Alaattin Toros’ta zaten sürekli hem Köksal Bahar’ı, hem Engin Kızılkan’ı ‘Benim çıraklarım’ diyor. Zaten ustaya baktığınız zaman çırağın ne olduğunu anlamak mümkün değil. Zaten odanın bu hale gelmesinin sebebi ustanın marifetiyle çırakların da marifetinin eş değerde olmasındandır” diyerek,  rakiplerinin görev yaptığı dönemleri içeren belgeleri açıkladı.
Kamuoyunda kongrede ittifak yapılacağı şeklinde çıkan söylentilere de yanıt veren Aydın, “Bizim yüzümüz ak, veremeyeceğimiz hesabımız da yok. Hiç bir ittifakta yokum tek başıma seçime gidiyorum, bu seçimi ben kendi irademle şoför esnafının desteği ile alacağım, şoför esnafımıza güveniyorum” şeklinde ifade etti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Alaattin, Toros’un, plakası, ne?,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı