ALİ BEKTAŞ-İŞ VE İŞ-YAŞAM MERKEZLERİ google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
09 Ekim 2020 - Cuma 10:00 Bu haber 840 kez okundu
 
ALİ BEKTAŞ-İŞ VE İŞ-YAŞAM MERKEZLERİ
GÜNDEM Haberi
ALİ BEKTAŞ-İŞ VE  İŞ-YAŞAM MERKEZLERİ

Dün Kozlu Belediye Başkanı Sayın Ali Bektaş’ın, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası(TSO) ziyaretinde “Zonguldak’ın kalkınmasına ilişkin” açıklamalarını okudum, sevindim.

Gelişmekte olan bir belde(Filyos) ile ilçenin(Kozlu) karşılaştırmasını yapmış.

Filyos’un iş merkezi, Kozlu’nun yaşam merkezi olarak değerlendirilmesi gereği üzerinde durmuş.

Aslında, ‘İş merkezleri’ yörelerine ekonomik katkı yapan yerler olarak geçse de, hem detayda hem genelde ‘Yaşam kalitesine pozitif etki yapan’ yerlerdir.

Bir taraftan “Zonguldak’ı kömüre bağımlı ekonomiden kurtarmak” üzerine ahkam keseceksiniz, diğer taraftan Zonguldak için, çok sektörlü kalkınma arayışlarını hiçe sayacaksınız.

Bu gün itibarıyla ‘Çok sektörlü kalkınma arayışları’ çerçevesinde ‘Madencilik’ dışında yöreye istihdam ve üretim açısından katkı yapan sektörler arasında Üniversite, tarım-orman var. Filyos Projesi parça parça da devreye girse bile ‘Endüstri’ sahasında etkinliğini yöre ve ülke de gösterecek bir alan olacağı muhakkaktır.

Zonguldak, aslında bu güne kadar kullanamadığı ‘Artı’ değeri olan doğal ve tarihi güzelliklerini piyasaya yansıtamamıştır. Ancak, ‘Turizm’ merkezli/odaklı çalışmaların başlaması sevindiricidir.

Burada Sayın Bektaş’ın yaptığı ‘Yaşam merkezi’ ve ‘’İş Merkezi’ odaklı tanımı çok önemlidir.

İş merkezi odaklı bölgelerin artmasında elbette fayda var. Ancak, siyasilerin yaptığı bazı girişimlerin ‘Desinler’ ötesine geçmemesi moral-motivasyona olumsuz etki yaptığı da gerçek.

Mesela, iki ilçemiz ‘İlçe bazında’ teşvik kapsamına alındı. Üçüncü bölge teşvik kapsamından yararlanan Zonguldak’ta Kilimli ve Gökçebey 4. bölge Teşvik kapsamından faydalanacak.

Hatta, Organize Sanayi Bölgeleri (OSB)kurulması halinde, 5. Bölge teşvik uygulamalarından faydalanacak. Gökçebey, OSB kurma faaliyetlerine girişti. Çok güzel bir gelişme. Ancak, Kilimli’de seçilmiş ve atanmış ilgililerin dediğine göre, OSB yapacak alan değil, ‘Küçük sanayi sitesi’ yapılacak alan yok.

İlçe bazlı teşvik kapsamından Kilimli’nin faydalandırılması çalışmasını, ‘Neden Merkez ilçe değil’ diye eleştiriyorum. Yani Zonguldak merkez için OSB ve hafriyat döküm alanı bulamazsanız, hafriyatları deniz-dere kenarlarına, mesire alanlarına mı döktüreceksiniz!

OSB yeri yaratamazsanız, beş kişinin kurduğu siyasi tandanslı derneklerin ‘Keyfi yerine gelsin’ diye ‘Hükümet konağı yanına’ veya Lavuar Alanı’na veya hükümet konağına 1 Km mesafede, Üzülmez de Turizm ve Endüstriyel Tarih kokan alanlara bin metrekarelik hangarlar mı yaptırtacaksınız!..

Elvanpazarcık beldesi içindeki 200 dönümlük alan; geçmişte ‘Hayat Mahallesi Spor Kompleksi’ olarak projelendirilmiş alan, neden ‘Organize Sanayi Bölgesi’ olarak düşünülmez?

Gökgöl Tüneli bitişiğinden Zonguldak Vilayet Konağı 5 dakika. Zonguldak’ı çok sevdiğini söyleyen sanayicilerimiz(!) şehri sıkıştırmaktan neden bu kadar çok zevk alacaklar?

Elvanpazarcık’taki bu 200 dönümlük alan, ‘Orman vasfını kaybetmiş arazi’ statüsüne sokulması o kadar zor mu yani?

Yeni hastaneyi şehrin araç-bina ve insan yoğunluğu yüksek bir mahalle içine sokanlar, yastığa kafalarını koyduklarında rahat uyuyabiliyorlar mı?

İşte burada, Sayın Ali Bektaş dostumun ‘Yaşam Merkezi’ açıklaması öne çıkıyor.

Zonguldak, elbette bir ‘Tarihi Endüstri Merkezi’. Ancak, bu gün itibarıyla merkezi sıkışmış ve yaşam kalitesi dibe vurmuştur. Yapılmaya başlanan Tünel-Viyadük, liman içi düzenlemesi, dere ıslahı ile yapılacak olan Millet Bahçesi ve Lavuar Alanı projeleriyle şehre nefes aldırmaya çalışılacaktır. Yaşam kalitesi arttırılacak.

 Üzülmez de beş kişiye hangar kazandırma keyfiyeti/siyaseti nedir yani?

Olaya ‘İş merkezi’ veya ‘Yaşam Merkezi’ açısından bakmak, hizmetin sosyal ve ekonomik alanlarını planlamak demek. Sayın Bektaş’ın açıklamalarını ‘Şehircilik’ ve ‘Şahsa değil halka hizmet’ açısından değerlendirmek şart.

Konu önemli.

Haber: Adnan KÜÇÜKVAR 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ALİ, BEKTAŞ-İŞ, VE, , İŞ-YAŞAM, MERKEZLERİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı