google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
03 Haziran 2020 - Çarşamba 13:09 Bu haber 498 kez okundu
 
ALTIYEDİ’NİN DÖRDÜNCÜ SAYISI ÇIKTI
GÜNDEM Haberi
ALTIYEDİ’NİN DÖRDÜNCÜ SAYISI ÇIKTI

ZOKEV tarafından yayımlanan Altıyedi edebiyat dergisinin 4. sayısı, 47 yazar, çizer ve şairin katkısıyla, 136 sayfa olarak raflarda yerini aldı.

Zonguldak Kültür ve Vakfı (ZOKEV) tarafından yayınlaman Altıyedi sanat edebiyat dergisinin 4. sayısı çıktı. “Yabancılaşma”, “Göç” ve “Öteki” olgularını irdeleyen üç sayının ardından, bu kez, insanın sosyal/kültürel biçimlenmesinde etkin rolü bulunan “Taşra” konusunu irdeleyen dergi, 136 sayfa olarak yayımlandı. Ön Kapak tasarımını Mine Yörük’ün yaptığı derginin arka kapağında Kemal Gökhan’ın “Karga Kafası” başlıklı çizimi bulunuyor. Cemil Cahit Yavuz, Behzat Taş, Mete Arif Tokmak ve Kürşat Coşgun yeni sayının diğer çizerleri arasında yer alıyor.

DERGİDE YAZI, ŞİİR VE ÖYKÜLERİYLE ŞUNLAR YER ALIYOR:

Dördüncü sayıda, Ahmet Özer, Osman Özarslan, Yunus Aykut Kırbıyık, Mustafa Kara, Öner Yağcı, Cemal Sakallı, Duygu Alptekin, İlknur Meşe, Can Kartoğlu dosya konusu “Taşra”ya katkı sağlarken, Üzeyir Karahasanoğlu, Nilüfer Benal, Çilem Dilber, Ayça Şebnem, Merve Tarhan, Meltem Dağcı da öykü yazarları arasında yer alıyor. İbrahim Karaca, Mevlüt Kırnapçı, Duran Aydın, Ayfer Karakaş, Mine Yörük, Yunus Emre Suci, Sait Özden ve Enes Sarı şiirleriyle sayıya renk katarken, Alper Hasanoğlu, H. Haluk Erdem, Attila Aşut, Mustafa Kademoğlu, Salih Bolat, Özlem Akkel, Şenay Koca, Gürdal Özçakır, Levent Turhan Gümüş, Akın Birdal, Ertan Mısırlı, Özcan Temel dosya dışı yazılarıyla dergi sayfaları arasında yer alıyor.

GELECEK SAYININ DOSYA KONUSU: “ÜTOPYA / DİSTOPYA”

Derginin ilk soruşturması da bu sayıyla başladı. “Son bir yıl içerisinde okuyup da üzerinizde iz bırakan, etkilendiğiniz edebiyat eserleri nelerdir? Neden?” sorusuna yanıt aranan soruşturmaya, İlay Bilgili, İpek Demirer, Emin Gürdamur, Gönül Kıvılcım, Ferhan Topçu, Şengül Can, Kürşat Coşgun ve Üzeyir Karahasanoğlu cevap verdi. Öte yandan derginin yaz sonunda çıkacak beşinci sayısının dosya konusu “Ütopya / Distopya” olarak açıklandı. Bu konuda yapılan açıklamada, “Thomas Moore’dan bu yana hep başka bir dünya mümkün diyen insanlığın, düşleriyle hayal kırıklıklarını aynı anda ele almanın doğru bir tavır olduğunu düşünüyoruz.” denildi.

COŞGUN: “COVİD-19 SALGINI, BURUK BİR BAHAR MEVSİMİ YAŞATTI”

ZOKEV Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Coşgun, dördüncü sayının, “Mecmua Bayrak Demektir” başlıklı sunuş yazısında, “Kış aylarının son demlerinde ortaya çıkan ve tüm dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan Covid-19 salgını, bizlere buruk bir bahar mevsimi yaşattı. Yüz binlerce insanın ölümüne neden olan bu virüs, tüm yaşamsal etkinliklerde olduğu gibi kültür/sanat etkinliklerini de önemli ölçüde kesintiye uğrattı. Dergimizin tam baskıya gireceği sırada karşımıza çıkan bu zorunlu durum nedeniyle biz de bir süre bekleme kararı aldık. Bu nedenle biraz geciktiğimizin farkındayız ama bu kez 136 sayfalık özel bir sayı ile dolu dolu karşınıza çıkıyoruz. Umarız, çoğunlukla evde geçirilen bugünlerde dergimiz sizlere yaren olur.” dedi.

COŞGUN: “ORTAYA KOYDUĞUMUZ AMAÇ VE İDDİANIN PEŞİNDEYİZ”

Şair Behçet Kemal Çağlar’ın 8 Temmuz 1936’da, Açıksöz gazetesinde yayımlanan “Mecmua Bayrak Demektir” başlıklı yazısına atıf yapan Coşgun,  “Çağlar, ‘Mecmua, Ahmedin ve Mehmedin değil, bir maksadın ve iddianın mecmuası olduğu müddetçe yaşamaya hak kazanır; hayatına hürmet edilmeye değer’ diyordu. Çağlar’ın bu haklı saptaması ışığında, biz de belli kişi ya da grupların değil, yola çıkarken ortaya koyduğumuz amaç ve iddianın peşinde olacağımızı bir kez daha yinelemekte yarar görüyoruz. Yayın dünyasında gerçek saygınlığın buna bağlı olduğuna yürekten inanıyoruz.” dedi.

KIRBIYIK: “ŞİMDİDEN İKİNCİ YAŞIMIZIN HEYECANINA KAPILDIK”

Dergiyi değerlendiren ZOKEV Mütevelli Heyeti Başkanı Yunus Aykut Kırbıyık  “Yaşadığımız günler, yaşamak istediklerimizi ertelediğimiz yani birçok beklentimizi geciktirdiğimiz günler oldu. Altıyedi dergimiz gecikmiş de olsa abonesine, okuruna, yazarına verdiği sözü tutuyor. Bu sayımızda; şiirleri, öyküleri, söyleşileri, dosya konuları ve çizimleri ile 47 yazar ve çizerimizle geldik size. Tam 136 sayfa. Derginin böylece bir yaşını tamamladık. Şimdiden ikinci yaşımızın heyecanına kapıldık bile. Yine gönüllü, özverili, dürüst ve belirlediğimiz etik ilkeler çerçevesinde okurlarımızla beraber yürüyeceğiz sanat-edebiyat yolunda. Umarız geciken baharın özrünü kabul edersiniz.” dedi.

Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: ALTIYEDİ’NİN, DÖRDÜNCÜ, SAYISI, ÇIKTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı