0
Haber Detayı
16 Nisan 2018 - Pazartesi 16:24 Bu haber 2835 kez okundu
 
'Amasra doğasından yana karar çıkmasını bekliyoruz’
'Amasra doğasından yana karar çıkmasını bekliyoruz’
- Haberi
'Amasra doğasından yana karar çıkmasını bekliyoruz’

Amasra’da kurulması planlanan termik santral için açılan dava nedeniyle Zonguldaklı ve Bartınlı doğa severler Zonguldak Adliyesi önünde toplandılar. Bartın Platformu Sözcüsü Prof. Dr. Erdoğan Atmış, mahkeme heyetinin kendilerini can kulağıyla dinlediklerini belirterek “Kararın Amasra'nın doğasından yana, halkından yana, insanından yana olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Halil Beyanal, şimdiye kadar 350 milyon avro yatırım yaptıklarını belirterek "ÇED çalışmaları var. Bu ciddi bir çalışmadır. Bizde orada yaşayacağımız için herkesi de düşünerek burada en iyi programı yapmaya çalıştık. ÇED' in uluslararası şartlara uygun şekilde desteklenmesini yaptık” diye konuştu.

Haber: Öznur GÜNEŞ

Bartın’ın ilçesi Amasra’da kurulmak istenen HEMA Santrali Çevresel Etki Değerlendirmesi(ÇED) iptal davası için Barın ve Zonguldak’ ta ki doğaseverler, Zonguldak Adliyesi önünde toplanarak basın açıklamalı eylem yaptılar.

Bartın' ın tarihi ve turistik ilçesi Amasra'da kurulması planlanan, termik santral için verilen 'Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu' kararının iptali için Zonguldak İdare Mahkemesi'nde açılan davanın son duruşması yapıldı.

Halkın tepkisini çeken termik santral 2 bin 19 imza ile açılan davanın dün karar duruşması gerçekleştirildi. Mahkeme başkanı ileriki günlerde kararı açıklayacağını söyleyerek, duruşmayı bitirdi.

2 BİN 19 İMZA İLE 'ÇED OLUMLU' KARARININ İPTALİ İÇİN ZONGULDAK İDARE MAHKEMESİ'NDE DAVA AÇTI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ekim 2016'da Amasra'da Gömü ve Tarlaağzı köyleri arasında yapılması planlanan 2 üniteden oluşan bin 320 megavat gücündeki termik santral, kalker ocağı ve kül depolama sahası ile liman projeleri için 'ÇED Olumlu' kararı verdi. Kentte sivil toplum örgütlerinin kurduğu Bartın Platformu, 7 Kasım 2016 tarihinde topladığı 2 bin 19 imza ile 'ÇED Olumlu' kararının iptali için Zonguldak İdare Mahkemesi'nde dava açtı. 1,5 yıl süren mahkemenin bugün son duruşması görüldü. Duruşmaya; Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu, CHP Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, sivil toplum örgütü temsilcileri, Bartın Platformu üyeleri, çok sayıda vatandaş ve her iki tarafın avukatları katıldı. Duruşmaya katılacak grup, adliye önünde alkışlarla karşılandı. Kalabalık, adliye önünde termik santral istemiyoruz' sloganları attı. Mahkeme başkanı, duruşma salonuna gazetecilerin girmesine izin vermedi.

YALÇINKAYA: “MAHKEMENİN ÇEVREYE VE İNSAN SAĞLIĞINA ÇOK BÜYÜK ZARAR VERECEĞİNİ DÜŞÜNEREK DOĞRU KARAR VERECEĞİNE İNANIYORUZ”

 Mahkeme heyetinin ellerini vicdanlarına koyarak bir karar vereceğini ifade eden Yalçınkaya, "Mahkeme heyeti bu itirazlarımızı yerinde değerlendirerek ellerini vicdanlarına koyarak 3 bin yıllık tarihi geçmişi olan Amasra gibi bir yere termik santral kurulmasının yanlış olacağı konusunda herhalde bu ÇED raporunun birileri tarafından olumlu görülmesine rağmen bunun doğru olmadığını, kurulacak santralin çevreye ve insan sağlığına çok büyük zarar vereceğini yönelik bir kararı en doğru şekilde alacağına inanıyoruz. Bartın termik santral istemiyor" dedi.

ATMIŞ: “MAHKEME HEYETİ DE BİZİ CAN KULAĞIYLA DİNLEDİ”

Bartın Platformu Sözcüsü Prof. Dr. Erdoğan Atmış, Bartın ve Amasra'nın tarihi bir gününü yaşadıklarını söyleyerek, şöyle dedi: "Bugün burada tarihi bir gün yaşandı. Amasra'nın her yerinden insanlar buraya geldi. Zonguldak'tan insanlar geldi. Bize destek olan herkese teşekkür ediyoruz. Mahkemede konuşabilenler bu termik santralin bizleri ne şekilde etkileyeceğini anlatmaya çalıştık. Mahkeme heyeti de bizi can kulağıyla dinlediler, notlarını aldılar. Bir karar verecekler. Biz o kararın Amasra'nın doğasından yana, halkından yana, insanından yana olması gerektiğini düşünüyoruz. Şirket avukatlarının ortaya koyduğu hiçbir veri olmadı. Sadece yanıltıcı hatta yalan beyanlarda bulundular. Tıpkı ÇED sürecinde ÇED raporuna koydukları bilgiler gibi. Sıkıştıkları için 'bir duruşma daha yapın bizde bilim adamlarımızı getirelim' dediler. Çünkü ne raporları rapordu, ne avukatlarının savunması savunmaydı. Hepten iflas ettiler. Hattat burada HEMA termik santral davasında iflas etti. Burada 200 insan salona sığdı. O 200 insanın gözü önünde Hattat'ın iflasını gördük"

BEYANAL: “ARAP'IN PETROLÜ VARSA BURADA DA YÜKSEK KALORİLİ KÖMÜR VAR”

Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Halil Beyanal, Bartın'da imzaladıkları sözleşmede üretilecek kömürün bölgede kurulacak termik santralde kullanılacağının yer aldığını söyledi. Bütün çalışmaların bu prensip üzerine başladığını ve şimdiye kadar 350 milyon avro yatırım yaptıklarını açıklayan Beyenal, şöyle konuştu: "ÇED çalışmaları var. Bu ciddi bir çalışmadır. Bizde orada yaşayacağımız için herkesi de düşünerek burada en iyi programı yapmaya çalıştık. ÇED' in uluslararası şartlara uygun şekilde desteklenmesini yaptık. Burada 700 milyon ton kömür rezervi var. Türkiye'nin bir serveti. Arap'ın petrolü varsa burada da yüksek kalorili kömür var. Bunu enerjiye, Türkiye ekonomisine kazandırmak lazım. Bunun için fedakar bir şirket çıkmış. Bugüne kadar 350 milyon Euro yatırım yapmış. Yer altı galerilerini yapmış. Kömür çıkarmaya çok az bir zaman kaldı. Kömür çıktığı zaman beklemez. Bunu da biran önce enerjiye katmak için santral yapılması lazım. Çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Mahkemelerin adil olduğu inancıyla biz yine beklemeye geçiyoruz."

Kaynak: Editör:
Etiketler: 'Amasra, doğasından, yana, karar, çıkmasını, bekliyoruz’,
Yorumlar
Haber Yazılımı