Haber Detayı
09 Ocak 2017 - Pazartesi 17:45 Bu haber 2877 kez okundu
 
‘Ana tema yeni Anayasa’
CHP İl Başkanı Ahmet Altun, 6-7 Ocak tarihleri arasında Ankara’da yapılan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı il başkanları toplantısını değerlendirdi.
EĞİTİM Haberi
‘Ana tema yeni Anayasa’

İki gün süren toplantının birinci gününde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşma yaptığını ve TBMM’sinde görüşmeye açılan yeni Anayasa ile ilgili görüş alış verişlerinde bulunduklarını belirten Altun, “Anayasa hakkında günün elverdiği ölçüde görüşmeler yapıldı. Herkes kendi görüşlerini açıkladı. Sonuç itibari ile 18 maddelik Anayasa taslağının bizim değerlendirmemizde Türkiye’nin rejimini tümden değiştiren bir sistemi getirdiği kanaatine varıldı” dedi.

CHP olarak Başkanlık sistemine karşı olduklarını söyleyen Altun, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak Başkanlık sistemine karşı olduğumuz toplantıda yapılan oylamayla karar verildi. Bugün Meclis’te görüşmeler başlayacak. Tahmin ediyoruz 10-15 gün içerisinde sonuçlanacak, sonuçlandıktan sonra halka, referanduma gidilirse yeni çıkacak Anayasa’nın, 18 maddenin halk tarafından onaylanmaması konusunda Cumhuriyet Halk Partisi olarak aksakları halka anlatmaya çalışıp ret oyu kullanmalarını sağlamaya çalışacağız” diye konuştu.

HABER: Çetin ÖZDEMİR

CHP il Başkanı Ahmet Altun, 6-7 Ocak 2017 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen,  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı il başkanları toplantısı ile ilgili bilgi verdi.

Türkiye genelindeki tüm CHP il Başkanlarının katıldığı toplantıda, TBMM’sine sunulan ve görüşmeye açılan 18 maddelik yeni Anayasa ile ilgili fikir alış verişlerinde bulunduklarını belirten Altun, toplantıda yapılan konuşma ve alınan kararlarla ilgili şunları söyledi.

“BAŞKANLIK SİSTEMİNE KARŞI OLDUĞUMUZ TOPLANTIDA YAPILAN OYLAMAYLA KARAR VERİLDİ”

“6-7 Ocak 2017 tarihlerinde Cumhuriyet Halk Partisi toplantı salonunda 81 ilin il başkanlarıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan 18 maddelik yeni Anayasa taslağı hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Bu Anayasa hakkında günün elverdiği ölçüde görüşmeler yapıldı. Herkes kendi görüşlerini açıkladı. Sonuç itibari ile 18 maddelik Anayasa taslağının bizim değerlendirmemizde Türkiye’nin rejimini tümden değiştiren bir sistemi getirdiği kanaatine varıldı.

Gerekçe olarak şu kanaatteyiz, 1919’da Amasya tamimi ile yerini bulan ‘Hakimiyet milletindir’ Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması hakkında Atatürk’ün yayınladığı Amasya Tamimi ile hakimiyeti millete vermiştir. Günümüzde de, ’Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir’ şekline dönüştürülmüştür. Ancak, yeni Anayasa taslağıyla egemenlik milletten alınıp tek kişiye verilmektedir. Güçler ayrılığı ortadan kaldırılmakta başkanlık yapacak kişinin arzu ettiği takdirde Anayasa birçok boşluklar var bu boşluklar incelendiğinde ömür boyu bu makamlarda kalabileceğini, akşam istediği kararı çıkartıp sabah istediği kararı değiştirebileceği konusunda yetkiler veriyor.

Bu bakımdan Cumhuriyet Halk Partisi olarak Başkanlık sistemine karşı olduğumuz toplantıda yapılan oylamayla karar verildi. Bugün Meclis’te görüşmeler başlayacak. Tahmin ediyoruz 10-15 gün içerisinde sonuçlanacak, sonuçlandıktan sonra halka, referanduma gidilirse yeni çıkacak Anayasa’nın, 18 maddenin halk tarafından onaylanmaması konusunda Cumhuriyet Halk Partisi olarak aksakları halka anlatmaya çalışıp ret oyu kullanmalarını sağlamaya çalışacağız.

Ana tema 18 maddelik Anayasa taslağı kabul edilirse hâkimiyetin kayıtsız şartsız milletten alınacağını yasama, yargı ve yürütme erkinin ortadan kalkacağını, denetleme mekanizmasının olmayacağı kanaatine varıldı. Bugün, hiçbir idarede denetlenmeme diye bir olgu yoktur. Yeni Anayasa’da böyle bir sistem olmadığına göre, tek adama bu yetki verileceği için kabul edilirse bu Anayasa taslağının hayır çıkması konusunda çaba sarf edeceğimiz mutabakata varılmıştır.” dedi.

“KONULARIN NETLEŞMESİNİ BEKLİYORUZ”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun  yeni Anayasa ile ilgili İl başkanlarına sahaya çıkıp çıkılmaması konusunda bir talimatı olup olmadığı şeklinde sorulan bir soruyu da yanıtlayan Altun,  “Şu anda ortada bir şey yokken sahaya çıkma diye bir şey düşünemeyiz. Belki Meclis’te Anayasa’nın bazı maddeleri değişecek bazıları değişmeyecek. Sahalara çıkmak için bu konuların netleşmesini bekliyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Ana, tema, yeni, Anayasa’,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı