Haber Detayı
10 Mart 2016 - Perşembe 08:04 Bu haber 3437 kez okundu
 
‘Anahtarını teslim ettiğinden ekmeğini alsın’
Zonguldak Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanı Kadir Habiboğlu, çalışmalarını bundan sonra Çakmak Çarşısında sürdüreceklerini ifade ederek, bakkalcı ve tekelcilerin sorunlarını ile bilgiler verdi. Habiboğlu, ‘Üyelerimize daha iyi hizmet açısından hem çarşıda bankalara ve Vergi Dairesine yakınlığı bakımından hem de kullanım açısından bize yetecek bir ortam. Biz bu işe geçici gözle bakmıyoruz. Üyelerimiz sadece bakkal ile ilgili değil ne işleri olursa hiç çekinmeden arayabilirler ve arıyorlar da. Bu güveni ve samimiyeti ben onlara verdim. Bakkallarımız büyük marketlerle baş edebilmek için veresiye veriyorlar. Vatandaşlarımız kendi öz evlatlarından alışveriş yapsın. Nasılsa vatandaş kapısının anahtarını bakkalına teslim ediyor, Bim’e teslim etmiyorsa ekmeğini de oradan alsın’ açıklamasında bulundu.
YAŞAM Haberi
‘Anahtarını teslim ettiğinden ekmeğini alsın’

Zonguldak Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanı Kadir Habiboğlu, çalışmalarını yeni taşındıkları Çakmak Çarşısında sürdüreceklerini açıkladı.
Yaklaşık 1,5 ay önce Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanlığı görevine başlayan Kadir Habiboğlu, yeni çalışma yerlerinde üyelere daha iyi hizmet vereceklerini ifade ederek üyeleri tek tek gezerek hem kendini tanıttığını hem de yeni yerleri ile üyelerini bilgilendirdiğini söyledi.
Ayrıca bakkalların en büyük sorunun ulusal marketlerden kaynaklandığını belirten Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanı Kadir Habiboğlu, vatandaşlara da çağrıda bulunarak; ‘Vatandaşlarımız kendi mahallesinin insanına sahip çıkmasını isterim. Nasılsa vatandaş kapısının anahtarını bakkalına teslim ediyor, Bim’e teslim etmiyorsa ekmeğini de oradan alsın’ dedi.
Sadece oda ile ilgili değil üyelerinin tüm sorunlarına yardımcı olabilme adına çalıştığını üyelerin kendisini çekinmeden arayabildiğini kendisinin üyelere güven ve samimiyeti verdiğini belirten Habiboğlu, açıklamalarına şöyle devam etti: 
‘BİZ BU İŞE GEÇİCİ GÖZÜYLE BAKMIYORUZ’
“Bakkallar Odası olarak yeni yerimize taşınmış bulunmaktayız. Üyelerimize daha iyi hizmet açısından hem çarşıda bankalara ve Vergi Dairesine yakınlığı bakımından hem de kullanım açısından bize yetecek bir ortam. Hayırlısı ile burada bir çalışma düzenine girdik. 1,5 aydır başkanlık yapıyorum. Daha önce de 2 yıl başkan vekilliği görevinde bulundum. O görevi de başarı ile yaptığıma inanıyorum. Önümüzde ki seçime kadar inşallah başkan olarak devam edeceğim. Üyelerimizi tek tek geziyorum. Önce köylerden başladım. Hepsine hem başkan olduğumu hem de yeni yerimizin adresini söyledim. Dükkanlarının nerede olduğunu öğrendim. Çünkü üyelerimizi yerinde gördüğüm zaman unutmuyorum, kafama kazımış oluyorum. Bizim en yoğun olduğumuz dönem 1. ve 3. ay arası oluyor. Sigara ve Tekel ürünleri satan arkadaşlarımızın TAPDK’larını onaylanma sürecinde bize evraklarını getiriyorlar. Bizde ön hazırlıklarını yapıp Tarım Müdürlüğünde onaylatıyoruz. Hasta olan ve gelemeyen üyelerimizin TAPDK’larını dükkanlarından alıyorum. Onaylattıktan sonra gidip teslim ediyorum. Onlarda böyle bir çalışmanın daha önce olmadığını şimdi çok mutlu olduklarını bize bildiriyorlar. İnşallah böyle devam eder. Biz bu işe geçici gözüyle bakmıyoruz. Seçime 2 sene gibi bir zaman var. Seçim yarınmış gibi çalışan birisiyim. Seçim çalışmalarını bilen biriyim. Şimdi üyelerimizle seçim değil de onların dertlerine koşabilme adına çalışıyorum. Benim telefonum kapanmaz. Sadece bakkal ile ilgili değil ne işleri olursa hiç çekinmeden arayabilirler ve arıyorlar da. Bu güveni ve samimiyeti ben onlara verdim.”
‘VATANDAŞLARIMIZ KENDİ ÖZ EVLATLARINDAN ALIŞVERİŞ YAPSIN’
“Bakkalların en büyük problemi veresiye veriyorlar. Diğer marketlerle baş edebilmek için veresiye veriyorlar. Veresiyenin ardı gelmiyor. Bunu toplamak zor oluyor. Bim, Şok, A-101 gibi bu tür ulusal marketlerle uğraşmak zorunda kalıyorlar. Büyük marketlere kiraya veririm diye bina yapan zihniyetler var. Birde tekel bayilerimizde saat 10’dan sonra alkol satışı yasaklandı. Bununla birlikte çok zorluk çekiyorlar. Satarlarsa ceza geliyor. Vatandaşlarımız kendi mahallesinin insanına sahip çıkmasını isterim. Kendi mahallesinin bakkalından alışveriş yapmasını isterim. Ulusal marketlerden alışveriş yapan vatandaşlarımız aldıkları ürüne iyi baksınlar. Şuanda çıkan yasalar var. Kasaplarımız eti kıymaya çevirip hazır satamıyor. Bu Bim’de, Şok’ta var. Onlar neden hazır satıyorlar dediğimizde entegre tesislerinden bahsediyorlar. Bizimde arkadaşlarımızın tesisleri süper. Devamlı belediyenin kontrolü altında olan bir mezbahanemiz var. Her şey hijyenik ama bize bu imkanlar tanınmıyor. Vatandaşlarımız kendi öz evlatlarından alışveriş yapsın. Nasılsa vatandaş kapısının anahtarını bakkalına teslim ediyor, Bim’e teslim etmiyorsa ekmeğini de oradan alsın. Büyük marketler yasası çıksın diye uğraşıyoruz halen daha çıkmadı. Avrupa’da Cumartesi öğleden sonra Pazar günü tamamen büyük marketler kapalıdır ve şehir dışındadırlar. Bu uygulansa bizim ufak esnafımıza yeter.”
Aslı KİLCİOĞLU

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Anahtarını, teslim, ettiğinden, ekmeğini, alsın’,
Yorumlar
Haber Yazılımı