ARA SEÇİM VE BAŞKAN-BAŞBAKANLI SİSTEM
Haber
25 Şubat 2021 - Perşembe 16:29 Bu haber 867 kez okundu
 
ARA SEÇİM VE BAŞKAN-BAŞBAKANLI SİSTEM
GÜNDEM Haberi
ARA SEÇİM VE BAŞKAN-BAŞBAKANLI SİSTEM

ARA SEÇİM VE BAŞKAN-BAŞBAKANLI SİSTEM

‘Yeni Anayasa’ tartışmalarıyla birlikte iktidar partisi, pandemiye rağmen ‘lebaleb’ dolu salonlarla il kongrelerini bitirmeye çalışıyor.

Siyasetin röntgenini çekenlerin de kafası karışık. Cumhur ittifakı içindekilerin seçmen bazında desteklerinin azaldığı ileri sürülüyor. Artı, 2023’te yapılacak olan seçim de Sayın Cumhurbaşkan’nın üçüncü kez aday olup olmayacağı tartışılıyor, Yeniden Cumhurbaşkanı olabilmesi için ya meclisten karar çıkartması ya da ‘Ara seçim’ için boş milletvekili sandalye sayısının 30 olması gerekiyor(Bu gün itibarıyla 15). Muhalefete mecbur kalmadan, ‘Ara seçim’ yolunun tutulacağını söyleyenlerin sayısı fazla.

Aslında, halk nezdinde ‘Yeni Anayasa’ fikrinin ortaya atılmasının nedeni de, eksik/aksaklıkların halledilmesi. ‘Hükümet aleyhindeki tezahüratların engellenmesi, gündemin değiştirilmesi’ dense de, ‘Eksikler’ daha çok öne çıkıyor.

‘En sıkıntılı’ ve ‘En çok eleştiri alan’ uygulamalardan biri, ‘Partili Cumhurbaşkanlığı’ kısmı…

Aslında, ‘Kurucu Anayasa’ döneminden(1921) bu yana, birçok anayasa değişikliğine rağmen, uygulamada ‘Partili Cumhurbaşkanı’ vardı.

Bunun yanında, gayri resmi olarak ‘Partili Cumhurbaşkanı’ uygulaması sırasında, devrede olan ‘Parlamenter Sistem’ çok yıprandı. Düzene uymadı, siyaset yozlaştırdı vs…

Parlamenter Sistem li günlerdeki darbeler buna çok güzel örnektir.

Bu gün itibarıyla en çok eleştirilen yasal yönetim maddelerinden biride, parti sultalarının, illerdeki yönetim ve üye sayılarına rağmen; milletvekili ve belediye başkan adaylarını belirlemeleridir. Ki, görüntü itibarıyla da ‘Demokrasi’ hilafında bir ifade söz konusudur.

Sadece parti üyelerine değil, yörelerdeki seçmenlerin tamamına binaen “Sizin yerinize ben beğendim, belirledim. Demokrasi diyorsunuz ya; haydi sandığa girip seçin” emrivakisi vardır ki, ‘Güven’ ve İtimadı’ törpüleyen bir icraattır.

Önemlisi, ‘Cumhurbaşkanlığı’ tüm milletin ortak değeridir. Ancak, siyasi fikri bir başka partiden yana olan seçmenin, farklı bir partinin genel başkanı olan siyasetçiyi benimsemesi veya kabul etmesi, teknik, taktik ve moral olarak ta yanlıştır. Ve ya, ülkemizdeki genç demokrasi açısından, şimdilik ‘Kabulü mümkün’ değildir. Aslında, mantık olarak bakıldığında, kendi partisinden olmayan birinin, karşı partili bir politikacıyı kabul etmesi, ‘Ayıpla iştigal’ değildir.

Bu arada, kimse ‘Cumhurbaşkanı sembolik olsun’ demiyor. Sadece ‘Tören Cumhurbaşkanı’ olmasını istemiyor. Ancak, Siyasetteki denge ve çekişmeyi, genel başkanı olduğu parti lehine her gün değiştirmesini yanlış buluyor.

Öyle ki, parti genel başkanına söylenmiş bir politik söz, Cumhurbaşkanı’na ‘hakaret’ olarak kabul görülebilmektedir.

Olayı irdeler. Teklif ve tenkit getirirken, içinde olduğumuz jeopolitik yapı ve ekonomik durumu da gözler önüne serip, birlik/beraberliğin arttırılması için daha dikkatli olmanın ‘Mecburiyet’ olduğunu unutmamak gerekir. Efendim, ‘Partili Cumhurbaşkanı Sistemi’ ile ‘Parlamenter Sistem’ kavgasının olduğu yerde, birinden diğerine dönüş, tartışmayı arttırmaz mı? Arttırır elbet. Lafı  evirip, ‘Güçlendirilmiş Parlamenter’ veya ‘Yumuşak Cumhurbaşkanlığı’ gibi isimler takıp, takışmayı arttırmamak gerek.

Mevcut ‘Sistem’in ismi ‘Cumhurbaşkanlığı’ yerine ‘Başkanlık’ ile devam edilebilir. Ancak, Başkan Yardımcısı yerine ‘Başbakan’ ihdası ile ‘Partili yandaşlık’ ortadan kaldırılabilir.

Anayasalar ve yasalar, dindeki ‘Ayetler’ değil. Önemli olan halkın birlik –beraberliği, refah ve huzurudur.

Yeni anayasa yapacaklar, kendi koltuklarının hesabını (Gelecek seçimleri) değil, millet, devlet ve gelecek nesilleri düşünmeliler.

 

RANDEVU SAYISINA GÖRE AŞI GELİYOR

Covid-19 salgınından kurtulmanın tek yolu, tedbirlere harfiyen uymak ve aşı yaptırmak.

Tedbirlere uyulmayan yer/yörelerde salgınla ilgili vaka ve ölüm sayısı artıyor.

1 Mart itibarıyla, kısıtlamaların kısmen kaldırılması ve ‘Normalleşme’ sürecine gireceğimiz açıklanırken; ülke genelinde başlattılar aşı kampanyası da sürüyor.

Zonguldak İl Sağlık müdürü Sayın Ertuğrul Güner, dün yerel Kanal Z de telefonla katıldığı programda, ‘Zonguldak’a gelen aşı doz miktarının alınan randevuya göre belirlendiğini’ belirterek, aşı süresi gelmiş olanlar mutlaka randevu alsın’ dedi.

Dr. Güner, Elimizdeki vaka sayıları geçen hafta binde 54.67, bu hafta itibarıyla 54.30 oldu. Ortalama hemen hemen aynı. Buna göre, bakanlığın belirlediği ‘Yüksek Riskli’ bölgedeyiz.

Test ve aşı sayısını yükseltmek için uğraşıyoruz. Günlük olarak 4 bin kişi aşılanıyor. Randevu sistemi ile şehre gelecek aşı miktarı belirleniyor. Randevu sayısı artarsa, Zonguldak’a gelecek aşı miktarı artar.

İşin üstesinden gelmek, salgından kurtulmak için; tedbirlere uymak, aşı olmak zorundayız” dedi. Dr. Güner, randevu alıp aşı olanların oranının ise yüzde 80 üzerinde olduğunu açıkladı.

 

ERKEN SEÇİM Mİ, ARA SEÇİM Mİ?

İktidar partisinin il kongrelerini, pandemi sürecinde bile ‘Lebaleb’ dolu bir ortamda bitirme gayreti, ‘Seçim’ gündemini ortaya attı.

Seçim ama nasıl seçim?

Normali 2023’te yapılması gereken seçimin tartışmaya açılma nedeninin başında, Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın, üçüncü kez aday olup olamayacağı tartışması.

Gözlemciler, Sayın Erdoğan’ın üçüncü kez aday olabilmesi için, meclisten karar çıkması veya ara seçim yapılması gereği üzerinde duruyorlar.

Erken seçim için muhalefet desteği, ara seçim için boş vekil sayısının 30 olması gerekiyor. Şu andaki boş vekil sandalye sayısının 15 olduğu belirtiliyor. Muhalefete ihtiyaç duyulmadan seçim yolu istifa ettirilecek vekillerle 30 sayısını tutturup, ara seçim yapmak.

Kongreler bir tamamlansın bakalım.

 

İL BAŞKANI ‘ERBAKAN’ ETKİNLİKLERİNE KATILMADI

Türk siyasetinde ilim, fikir, devlet ve dava adamı olarak bilinen ‘Milli Görüş’ lideri, eski başbakanlardan Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın hicretinin 10. Sene-i devriyesi dün Türkiye genelinde ve Zonguldak özelinde yapılan ‘Farkındalık oluşturmak’ etkinliklerle anıldı.

Saadet Partisi yan kuruluşlarından Milli Gazete, Anadolu Gençlik Vakfı(AGV) ve Cansuyu Derneği ile il eski başkanı Sadık Kar’ın organizesinde aktif rol oynadıkları etkinlikler vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.

Ancak, Saadet Partisi İl Başkanı Burak Erol’un açılışlarda görülmeyişi hem parti tabanında hem de vatandaşlar arasında eleştirilere neden oldu.

Bilindiği gibi yıllarca Zonguldak il başkanlığını yapan Sadık Kar, genel merkez isteği ile görevden alınmış yerine Burak Erol atanmıştı. Daha sonra, Sadık Kar ekibi yeni yönetimlerde görev almamış, yan kuruluşlar ile siyasi faaliyetlere katılmışlardı.

’10. Sene-i devriye’ etkinlikleri dolayısıyla, Milli Gazete’nin ‘Erbakan Özel Sayısı’ nın ülke genelinde 1 milyon, Zonguldak’ta dağıtılan sayının 15 bin olduğu açıklandı.

 

BARTIN-ZONGULDAK’IN YATIRIM KARŞILAŞTIRMASI

Aslında, ‘İddia ve tekrar’ ile politikacılara vermek istediğimiz unsur, sorunların hatırlatılmasıdır.

‘Ödediği vergi kadar yatırım alamayan Zonguldak’ ve ‘Yiğitlerin değil, sorunların harman olduğu il Zonguldak.

Önemli olan, Zonguldak’ta yaşayan insanların yaşam kalitelerini arttırmak üzerine ahkam kesiyoruz. Sitemlerimizin hedefinde seçilmiş ve atanmışların olma nedeni, onları biraz daha hizmet odaklı çalışmaya sevk etmek, teşvik etmek.

Dün yerel gazetelerde, ‘Son 10 yılda Bartın’a 1 milyar 741 milyon liralık enerji yatırımı yapıldığını’ okudum. Trafo, direk, iletim hattı vs… Önemli değil. Ak Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’un açıklamasının, Zonguldak’ta kar eziyet ve rezaletinin hemen ardından yapılması da ilginç.

Zonguldak’ın ilçesi olmaktan kurtulduktan sonra, ekonomik, sosyal olarak insanlarının yaşam kalitelerinin sürekli arttığı illerin başında geliyor Bartın.

Bartın-Zonguldak karşılaştırmasını, Filyos Projesi alanına ulaşma açısından yapmıştım. Bartın, Filyos’a ulaşım süresini 20 dakikaya indirmiş. Biz, Zonguldak-Filyos arası karayolu çalışmasının Zonguldak-Kilimli arasındayız. Ham yol çalışması, viyadük/kavşak ve tünel içi sistemlerdeyiz henüz. Kilimli-Göbü-Filyos arası sıralı tünellerin henüz ihaleleri yapılmadı.

Bu gün Ulaştırma ve Alt Yapı bakanı sayın Adil Karaosmanoğlu geliyor Zonguldak’a.

Filyos Limanı, Mithatpaşa Tünelleri, Bülent Ecevit köprülü Kavşağı’nda incelemeler yapıp açıklamalarda bulunacak.

Diyeceğim o dur ki, ‘Allah devlete zeval vermesin’. Ancak, yıllarca ekonominin yükünü çeken, Cumhuriyetin ‘Endüstri Merkezi’ Zonguldak, maalesef, yakışan yatırımları görmüyor.

Seçilmiş ve atanmışlarımızın kulakları çınlasın.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ARA, SEÇİM, VE, BAŞKAN-BAŞBAKANLI, SİSTEM,
Yorumlar
Haber Yazılımı