google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
02 Aralık 2019 - Pazartesi 23:10 Bu haber 4424 kez okundu
 
ARAMIZDA ENGEL YOK
50 bin engelli vatandaşın olduğu Zonguldak’ta kamu işyerlerinde 257, özel işyerlerinde 680 olmak üzere toplam 937 engellinin çalışıyor.
GÜNDEM Haberi
ARAMIZDA ENGEL YOK

‘Engellilik’ doğuştan veya sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yetilerini çeşitli derecelerde kaybetmiş, normal yaşamın gereklerine uyamama olarak tanımlanmaktadır.

Engellileri hatırlamak ve toplum nezdinde farkındalık yaratmak için,  1992 yılından bu yana Birleşmiş Milletler’e üye 156 ülkede 3 Aralık gün olarak  değerlendirilir.

Engelliler açısından 10 Mayıs-16 Mayıs arasındaki hafta ise özel hafta olarak hatırlanıp, kutlanır.

Türkiye genelinde görme, işitme, ortopedik ve zeka ruhsal engelliler günü farklı günlerde hatırlansa da, genelde 3 Aralık ortak gün olarak bilinir.

Engelli konusunda Türkiye ve aileler büyük mesafe kat etti. Aileler çocuklarını eskisi gibi toplumdan saklamıyor.

Devlet, engellilerin toplum ve iş hayatında yer alması için gerekli gayreti gösteriyor. Engelli kuruluşları, mensuplarını bağımsız yaşama gayreti gösterme açısından destekliyor.

Türkiye de yaklaşık 5 milyon engelli var ve nüfusun 6.6’sını engelliler oluşturuyor.

Zonguldak’taki engelli sayısı ise 50 bin civarında. Zonguldak nüfusunun yüzde onunu oluşturuyor.

‘Zonguldak Sakatlar Dernek Başkanı Hüseyin Şirin, ‘Biz kutlama, eğlence yapıyoruz ama; bunlar sadece 3 Aralık’ta olmasın. Devlet kadrolarda, belirlediği rakamları almayıp, aylara yaymamalıdır’ dedi.

Şirin, ‘Zonguldak’ta en büyük sorunumuz, halk otobüslerinden ücretsiz yararlanamıyoruz. Bakanlığın verdiği engelli kimlik kartları Zonguldak’ta kullanılamıyor’ dedi.

Engelliler konusunda görüştüğümüz İŞKUR Müdürü Gönül Demirsu, engellilerin toplumsal hayata katılması için birçok yasal düzenleme yapıldığını belirterek, ‘Devlet engelli kadın ve çocukları koruma altına almıştır’ dedi.

Demirsu, İŞKUR’dan hizmet almak için kayıtlı 635 engelli bulunduğunu, danışmanlık görüşmesi yapılan 900 engelliden 195’inin işe yerleştirildiğini belirtti.

Zonguldak’ta kamu işyerlerinde 257, özel işyerlerinde 680 olmak üzere toplam 937 engellinin çalıştığını açıkladı.

Engelliler günü dolayısıyla bu gün, valilikte çelenk töreni ardından Camlı Köşkte etkinlik, Güzel Sanatlar Galerisi’nde resim sergisi, Valilik önünde empati istasyonu kurulacak.

Umut Yardımlaşma Derneği Zonguldak’ta engellilere yönelik kurs açılışı yapılıp, engellilere Polisevi’nde yemek verilecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ARAMIZDA, ENGEL, YOK,
Yorumlar
Haber Yazılımı