Haber Detayı
05 Kasım 2018 - Pazartesi 17:18 Bu haber 4361 kez okundu
 
ARSA SATIŞI İÇİN TERAKKİ ASKIDA
GÜNDEM Haberi
ARSA SATIŞI İÇİN TERAKKİ ASKIDA

ARSA SATIŞI İÇİN TERAKKİ ASKIDA

Zonguldak genelinde toplam 35 bin taşınmaz ve 50 bin hak sahibinin beklediği kadastro çalışmaları ilan edilmeye başlandı. Aslında basit gibi gözüküyor. Zonguldak’ta yatırımları engelleyen, insanları rahatsız eden yüz yıllık bir ‘Mülkiyet’ sorunu bu.

100 yıllık mülkiyet sorununun çözülmesiyle birlikte; hazine arazilerinin satışı için yapılan çalışmalar sonrası, Kadastro müdürlüğü listeleri muhtarlıklar aracılığında askıya çıkardı.

İlk askı işlemi,19 Ekim itibarıyla İncivez Mahallesinde gerçekleştirilmişti. Muhtar Hüseyin Cevher,10 kişinin askılara itiraz ettiğini belirtti. Yetkililer, yılbaşında emlak fiyatlarına yapılacak zamlardan etkilenmemek için erken başvuru yapmalarını istiyor.

Yapılan askılar ile vatandaş, alacağı tapu için ödeyeceği para ile arsasındaki ve çevresindeki gelişmeleri de görebilecek.

Askı işlemi biten yerlerden biride Ontemmuz Mahallesi. Ontemmuz’da da iki kişinin itiraz ettiği ancak, kendi aralarında sorunlarını çözdükleri öğrenildi.

Bu hafta sonu itibarıyla askı yapılacak mahallelerden ikisi Bahçelievler ve Terakki Mahallesi. Bahçelievler Muhtarı Bülent Tüzün, mahallesinde itirazlık fazla bir şey olmadığını belirtti. Terakki Mahallesi Muhtarı Şükür Fidanboy ise ‘Askılar asıldığında insanların bakışını görmek lazım’ dedi.

Diğer taraftan edindiğimiz bilgilere göre 1860 kişinin tapu askısı yapılacak. İtiraz süresi ise bir ay. Ancak, mahallede bir cadde başı ile sonu arasındaki arsa birim fiyat farklılıklarının itiraz sebebi olması bekleniyor.

Mesela; Soğuksu Camii Mimar Yılmaz Yaşkan Caddesi 150 lira. Hemen Soğuksu Karakol arkası 32 lira. Mesela Karadeniz Caddesi başı 76 lira. Dağ yolu Camii önü de 76 lira. Dumlupınar Sokak 76 lira. Asım Şehri(Gürcü Tepesi) 225 lira. Mahalle sakinleri, bu iki fiyat farkını merak ediyor? ‘76 lira olan yerde etkili ve yetkili biri mi oturuyor acaba?’ diye soruyor.

Askıların başlamasıyla birlikte itiraz süreleri de başlayacak ve itirazlar diyaloğ ve mahkeme yoluyla çözüme çalışılacak. İtiraz yapılması, işlemlerin devam etmesini engellemeyecek.

TRAFİK –KONVOYLAR VE TEHLİKE

Son zamanların aktüel konularından biri, konvoylar… Düğün konvoyu, asker uğurlama konvoyu vs…

Trafiği tehlikeye sokan, insanları korku, kaygı ve tedirginliğe  uğratan bu konvoylara karşı bir tavır her nedense yok Zonguldak’ta…

Geçenlerde Soğuksu’da Emniyet-halk toplantısına gitmiştim. Minibüs sürücülerinden biri sorunlarını anlatınca, emniyet yetkilisi ‘Kardeşim sizde kural tanımıyorsunuz. Site durağından dolu kalkıp, beş metre öteden yolcu alıyor, aracı yavaş sürüp, trafiği sıkıntıya sokuyorsunuz’ dedi.

Duraktan kalkıp, beş metre öteden yolcu alma işi devam ediyor. Demek ki, bu kuralsızlığa verilen prim ‘Görmezden gelme’ devam ediyor.

Düğün, sünnet, asker uğurlaması ve bayramlar toplumumuzun ortak değerlerindendir. Sevinç kaynaklarımızdır. Bir olayın teşviki, takdiri ve sevincine katılıştır. Ancak, bir mutluluk ve sevincin; bir başkasının huzur ve güvenini bozmasına müsaade kesinlikle edilmemelidir.

Bu nasıl düğün konvoyudur? Araçlar birbirlerine ‘Drift’ atıyor. Araçlar birbirini geçmek için korna-ekzost bağırtılarıyla insanları korkutuyor.

Bu nasıl asker uğurlamasıdır? Araçların camlarından yarı bellerine kadar sarkmış çocuklar, ellerinde bayraklar ‘Bu asker gidecek, geri gelecek’ diye slogan atıyor.

Bu nasıl konvoydur, konvoy başlarını çekenler, toplumun ‘karışık-buruşuk’ tipleri.

Toplumun ortak değeri olan düğün, sünnet, asker konvoyu gibi etkinliklerin yapılması elbette doğal olmalı. Ancak, bu isimler altında toplumda korku, dehşet, panik yaratmamalıdır.

Gecenin bir yarısı, patlak egzoslar, havalı kornalar, canhıraş feryatlar…

Hangi kanun bunlara ‘Olur’ diyor, anlamıyorum.

Bu gayri kanuni işler, düğün, askerlik ve sünnet törenlerinde, neyi ne kadar teşvik ediyor?

İyi tarafı var mı bu işin?

Trafik ekipleri bir durdursun bakalım bu konvoyları… Huzursuzluk yaratan tiplerin bir Genel Bilgi Taramasını(GBT) yapsın bakalım. Bakalım, kaç tane farklı suçtan aranan yakalanacak?..

Neden yapılmaz anlamıyorum!.. İzmit, Sivas, Tokat, Samsun yapıyor.

Gece yarısı kıyamet kopuyor mahallelerde, cadde ve sokaklarda…

Ondan sonra, mahallelerde ‘Polis-halk’ toplantılarında ‘Karşılıklı sevgi-saygıdan…’ bahsediliyor.

Balık istifi yolcu taşıyan minibüse ses çıkartma, adım başı korna çalıp, gürültü kirliliği yapana ses çıkartma, havalı kornaya, düdüklü Egzos’a ses çıkartma…

Hayırdır!...

ECEVİT VE HATIRLATTIKLARI

Bülent Ecevit’in 12. Ölüm yıl dönümü idrak ediliyor.

Bir zamanlar Zonguldak Milletvekilliği ve Koalisyon olsa da başbakanlık yapmış bir politikacımız.

Maden işçisi onun zamanında kuru katık almış. Helva +ekmeğin hatırına yıllarca Zonguldak o’na oy vermiş.

Ecevit denince aklıma iki şey gelir. 1) Güneş Motel Hükümeti. (11 Tane AP’li Milletvekiline bakanlık verilerek kurulan hükümet) Yani ‘Vekil’ transferi ile Koalisyon hükümeti kurmak… 1977 hükümetlerinden biri… Neticesinde ülke 12 Eylül Darbesine kadar gitti. ‘Siyasette Şike’nin renkli sinemaskop resmedilmesiydi bu…

2) Sayın Ecevit ili iki defa televizyon için röportaj yaptım. Zamanın yerel kanalı Flamingo TV için. Ankara Bahçelievler deki genel merkez de yaptık röportajı. İlk iki sorudan sonra kalkmış, bölge temsilcisini azarlamıştı. Sonra röportajı bitirdik ancak, ‘Her nasılsa’ röportaj yayınlanmamıştı.

İkinci Röportajı yine Zonguldak’la ilgili Ankara’da yapılan bir toplantıda yapmıştım. Ecevit yanı sıra, Ömer Barutçu, Rahmetli Şemsi Denizer ve birçok katılımcı vardı toplantıda. Orada da Denizer ile takışmıştık. Denizer daha sonra bana ‘Ben Barutçu ve ekibine gönderme yaptım’ demişti. Aynı Denizer, daha sonra Zonguldak’ta Ecevit karşısına Vekil adayı olarak çıkıp kaybetmişti…

Neyse… ‘Geçmiş zaman olur ki, hayali cihan değer’ denir ya?

Ecevit Zonguldak’ın ‘Bir nesil’ geçmeden unutmayacağı politikacılardan biri… Partisinin ‘Esamesi’ okunmuyor. Tabelası var, seçimlerde ortada yok… Ecevit anılırken, kurduğu partinin kapısına ‘Siyah çelenkler’ konuyor.

Eh… Benim gibi ‘Güneş Motel Hükümeti’ hatıraları daha çok öne çıkmış ki, bir türlü ‘Dikiş’ tutmuyor.

BURASI FATİH SİTESİ/KOZLU

İktidar Partisi’nin Zonguldak’taki ‘Namütenai’ beldelerinden biri Kozlu…

Rezalet balıkçı barınağı çekekleri yanında, imara aykırı yapıları ile tanınmışlığının ötesinde, delik-deşik yolları da ‘Kozlu’nun figürü’ olma yolunda ilerliyor.

Yapılan şikayetler ‘Anlat derdini Marko Paşaya’ söylemiyle geri dönünce, Kozlu sakini ‘Sanal Medya’ yoluyla derdini anlatmaya çalışıyor.

Bir dost atmış bu fotoğrafı… Kozlu Fatih Sitesi Görkem Market üstü yolu… Yola bakın hele… Avcı çukuru değil bu… Adeta bir çukur… Bırakın yaşlıları, çoluk-çocuk yürüyecek bu yoldan.

Bence seçime kadar bu çukurlar doldurulmalı.

KEFALET KURNAZLARININ ZARARI

Kurnazlığın sonuçlarından biride topluma zarar vermektir. Kimi zaman yakınlarınıza kimi zaman yakınların yakınlarına…

Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifleri üyelerine yaptıkları yardımlarla destek olur, onların çoğu zaman ‘Müflis’ duruma düşmesini engeller. Esnaf Kefalet Kooperatifleri iyi yönetilmedikleri zamanlar, yasal yaptırımlara uğrar, üyelerine hizmet etmekten alıkonulurlar.

Zonguldak Esnaf Kefalet Kooperatifi de son zamanlarda bir ‘Yasal’ yaptırıma çarptırıldı.

7 üye Esnaf Kefaletten 0.25 faizle para almış. Öteki tarafta 2.95’ten faize/repo’ya yatırmış ve para kazanmış kurnazlar…

Tabii ki bu ‘Para sirkülasyonu’ Bakanlığın gözünden kaçmamış ve kooperatifin ‘Kredi notu’ düşürülmüş.

Ne oldu şimdi!..

Hem kooperatif kırmızı çizgi yedi hem de kooperatif üyeleri ‘Daha çok’ destekten mahrum kaldı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ARSA, SATIŞI, İÇİN, TERAKKİ, ASKIDA,
Yorumlar
Haber Yazılımı