google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
28 Temmuz 2020 - Salı 15:12 Bu haber 681 kez okundu
 
AYASOFYA-İSTANBUL SÖZLEŞMESİ – MUHALEFET
GÜNDEM Haberi
AYASOFYA-İSTANBUL SÖZLEŞMESİ – MUHALEFET

İktidar Ayasofya’nın ibadete açılmasını oya tahvil için reklam yapıyor. İdeolojisine uygun bir icraat hem keyfini yaşıyor hem de oy tahvili yapıyor… İster ‘Yozlaşan siyasetin icra modeli’ deyin isterseniz ‘Fırsatı-ı ganimet bilmek’ deyin…

 

Ben de Ayasofya’nın, dünya din ve siyasi yapılanması içerisinde, müze değil cami olarak rol almasını istiyorum. Hatta, sadece Ayasofya değil; dün ki ‘Misak-ı Milli’ sınırları içindeki kaybolmakta olan dini – tarihi eserlerin hizmete sokulmasını istiyorum.

 

Mesele, milletin halet-i ruhiyesine tercüman olmaktır. İşi tadında bırakmak gerek. Fazlası bunu siyasete alet etmenin karşılığı birlik ve beraberliğin teminine sekte vurur.

 

Sadece siyasetin iktidar kanadı değil, muhalefetin her türlüsü de ‘Ayasofya’yı dillerine pelesenk, yazılarına konu edip, gündeme tutunuyorlar. ‘Lozan anlaşması’ bir yana imzalanmayan ‘Sevr’  bile konu materyalleri arasına sokulup, tartışma köpürtülmeye çalışılıyor.

 

Siyasetin bu işi bu kadar büyütmesinin ardında, İstanbul Sözleşmesi’ni unutturmak olabilir mi? Dolayısıyla, muhalefet zaten 2011’de imzalanan ve her türlü cinsel kimlik ve yönelimleri; gey-biseksüel, lezbiyen, trans(GBLT) güvence altına alan İstanbul Sözleşmesi’nin iptalini istemiyor ya?

 

Ancak, iktidar ‘Ayasofya’ operasyonu ardından mutlaka, nasıl imzalandıysa, ‘İstanbul Sözleşmesi’ni iptal etmelidir.

 

Anlaşmaları, devlet büyüklerini, tarihi eserleri karıştırıp, ‘İstanbul Sözleşmesi’ unutturulamaz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: AYASOFYA-İSTANBUL, SÖZLEŞMESİ, –, MUHALEFET,
Yorumlar
Haber Yazılımı