BABACAN: “HALKIN CEBİ YANIYOR” google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
08 Kasım 2020 - Pazar 16:41 Bu haber 1690 kez okundu
 
BABACAN: “HALKIN CEBİ YANIYOR”
SİYASET Haberi
BABACAN: “HALKIN CEBİ YANIYOR”

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Zonguldak Birinci Olağan Genel Kurulu Dedeman Otel'de gerçekleştirildi. Kongreye DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Deva Partisi Genel Sekreteri Sadullah Ergin,  Genel Başkan Yardımcısı İdris Şahin, Arzu Kılıçlar, Sanem Oktar, Doğan Şanlıoğlu, Rıza Babaoğlu ve Mustafa Uçar,  Merkez ve ilçe yöneticileri, Zonguldak siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda davetli topluluğu katıldı.

ALİ BABACAN: “SON 20 YILIN EN KÖTÜ DÖNEMİNİ YAŞIYORUZ”

 DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, kongredeki konuşmasında “Türkiye ekonomisin şu anda içinde bulunduğu krizin sorumlusunun tek suçlusunun kötü yönetim olduğunu vurgulayarak şunları söyledi; “Kıymetli dostlarım bildiğiniz gibi Demokrasi ve Atılım Partisi olarak 9 Mart tarihinde farklı kesimlerden farklı dünya görüşlerinden farklı kimliklerden 90 üyemize yola çıktık. Teşkilat mensuplarımıza ve gönüllerimize beraber binlerce on binlerce kişilik büyük bir aile olduk. Bu hızlı büyüme ülkemizin DEVA Partisi’ne ne kadar büyük ihtiyacı olduğunu bizlere gösteriyor ve gözler önüne seriyor. “ dedi.

BABACAN; "DEVA PARTİSİ BİR İHTİYAÇ"

 DEVA Partisi’nin bir ihtiyaç olduğunu ifade eden Babacan, “ Halkımız istedi ve bizde onların sesi olduk DEVA Partisi’ni kurduk. Çünkü halkımızın dertlerini dinleyen anlayan ve bu dertlerin çözümüne talip olan kimse yoktu.  Çünkü hukuk yerlerde sürünüyordu, demokrasi can çekişiyordu ve ekonomi ağır bir kriz geçiriyordu. Son 20 yılın en kötü dönemini geçiriyoruz. Ekonomimiz çok kötü. Dolar tüm para birimleri karşısında değer kaybediyor. Kendi para birimimiz ise dolar karşısında devamlı değer kaybediyor. Bunun tek yönetimi kötü yönetimdir. Kriz yok veya biz uğraşıyoruz olayı tamamen palavradır. Trakya bölgesinde gezi ve inceleme yaparken, Bulgaristan’dan gelen turistler leva bıraksın diye medet umuyoruz. Gelişmekte olan tüm ülkelerin parası değer kazanıyor. Ama Türkiye parası her geçen gün eriyor. Döviz tutulmaz halde. Dövizi artık tutamıyorlar. Bugün için rekabetçi kuru savunuyorlar. Rekabetçi kur isteyenler ise dövizdeki yüksek kuru savunuyorlar. Dövizde hükümet başarısızdır.” şeklinde konuştu.

BABACAN: "HALKIN ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ"

Milletimiz her şeyin farkında diyen Genel Başkan Ali Babacan;  Döviz rezervlerini erittiler. Zamanı gelince hesaplaşma günü onları bekliyor. Kur artınca sevinilmez. Biz üzülüyoruz. Kendi paramız pul oluyor. Kur artınca A’dan Z’ye her şeye zam geliyor. Kur demek, artış demek,  her mala zam demek. Halkın cebi yanıyor. Maaş yetmiyor. Enflasyon aldı başını gidiyor. Sokağa çıkınca aldığı ürün maaşı eritiyor. Esnafa soruyoruz yüzde 30 hatta 40 diyen var. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) masa başı açıklama yaptığı gibi değil. Güvenilir ülke olma durumundan ve konumundan çıktık. Hayata pahalılığı can yakıyor. Dört kişilik bir ailenin geçinme şartı belli. Açık ve net. Vatandaş artık alım yapamıyor. Emekli ve işçi ve memur geçinemiyor. Maaş yetmiyor. Halkın alım gücü düşüyor.” dedi.

BABACAN: “GÜVEN OLMAYAN ÜLKEDE İŞSİZLİK ARTAR”

Yatırımcıların gelmediğini ve işsizliğin hat safhalara ulaştığını söyleyen Babacan, “Biz boş aldığımız kasayı doldurduk. Dolu bıraktık. Şimdi ise kasa bomboş. Bu kaynakları har vurup harman savurdular. Bu hükümet artık yönetilmiyor. Fakirleşiyoruz. Korkarım ki bu kafa bu zihniyet devam ederse daha da çok fakirleşeceğiz. Yanlış zihniyette ısrar çok daha kötü nedenlerine yol açacaktır. Biz bu yanlışların bedelini ödemek istemiyoruz. Güven ortamı sağlanmalı. Bu yönetim ile güven kazanılamaz. Bu yönetim başta olduğu sürece yatırım yapılmayacaktır. Güven olmayınca yatırımcı gelmez. Dışarıdan yatırımcı gelmez. Güven olmayan ülkede işsizlik artar. Döviz artar. Fakirlik artar. Sizin göreviniz sabretmek değildir. Sizin göreviniz halkın refahını artırmaktır. Ülkeyi top yekûn zenginleştirmektir. Gelir dağılımın adil olmasını sağlamaktır. Bu kötü yönetimi sonlandırmak için yol açıktık. Ülkeyi kurtaracağız. Merkez bankası başkanını ikinci kez görevden aldılar. Bu kendi hatalarını gizlemektir. Devlet sendikal halkalardan korkmaz. Sendikal haklar olmalı. Fındıkçının hakkı korunmalı. Mazot, gübre zammı üstüne zam görüyoruz. Hayvancılık yeterince desteklenmiyor. Zonguldak ‘ta büyük bir potansiyel durum var. Üreticimizin ve çiftçimizin sesini duyuyoruz. Tersaneler ise iyi durumda değil.” ifadelerine yer verdi.

 BABACAN: “PANDEMİ DE ZONGULDAK EN ÇOK KAYIP VEREN BİR İL OLDU”

Zonguldak’a ve Türkiye’ye deva olmaya geldiklerini belirten DEVA Partisi Genel Başkanı Ali babacan sözlerine şu şekilde devam etti: “Filyos Projesi için her gün bir şey duyuyoruz. Ama yerinde sayıyor. Zonguldak için liman dâhil altyapı yatırımlarının önemli olduğunu düşünüyoruz. Zonguldaklı nasıl üretsin? Bunu görüyoruz. Zonguldak için DEVA olacak projelerimizi geliştiriyoruz. İşsizlik çok önemli. Deniz şehri olmasına rağmen denizcilik gelişmiyor. Pandemi de Zonguldak en çok kayıp veren bir il oldu. Zonguldak’ın derdi çok devasını biliyoruz. Turizmi de açacağız. Gencimize iş sağlayacağız. Zonguldak’ın demokrasiye, ihtiyacı var. Biz DEVA olmaya geldik. Ülkemizde ki genç nüfus mutsuz. Daha çok umutsuz. Gençler bir hayat kuracakları konusunda umutsuz. Zonguldak’ın devası var. Ve biz hazırız” dedi.

KELEŞ: “İKTİDARIN AÇTIĞI DERİN YARALARIN FARKINDAYIZ”

DEVA Partisi İl Başkanı Fatih Keleş, kongrede yaptığı konuşmada, “İktidarın açtığı derin yaraların farkındayız.  İzmir depreminde hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara ise acil şifalar diliyorum. Partimizin İl Başkanlığına getirildiğim günden itibaren partimizin bayrağını taşıdığımı belirtmek isterim. Bir kez daha buradan huzurlarınızda bu görevi bizlere layık gördükleri için Sayın Genel Başkanımız ve DEVA Partisi kıymetli kurucularına teşekkürlerimi sunuyorum. Maalesef son günlerde ülkemizi yasa boğan İzmir depreminde kaybettiğimiz canlarımız için son derece üzgünüm.  Hepimizin başı sağ olsun. Birçok kardeşimiz göçük altında kalarak hayatını kaybetti ve biz deprem ülkesiyiz. Artık hızlı bir şekilde ve ciddiyetle kanunlarımızı uygulamalıyız. İktidarın açtığı derin yaraların farkındayız. DEVA Partisi olarak bu kötü gidişi tersine çevirmeye kararlıyız. Zonguldak DEVA Partisi yöneticileri de burada aramızda. Zonguldak, emeğin başkenti olup, vücut bulmuş halidir. Karadeniz'in karaelması, Karadeniz'in ise merkez üssüdür. Zonguldak, helal kazancın kentidir. Karaelmas yurdu olarak bulunduğumuz bölgemizde taş kömürü bulan Uzun Mehmet’i de rahmetle anıyorum.” dedi. 

Kongrede İl Başkanı Fatih Keleş, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’a, Zonguldak Kömürspor atkısı ve forması ile Madenci Heykeli takdim etti.

 Dedeman Otel’de gerçekleşen Kongrenin Divan Başkanlığını Kadriye Esra Aygün yürüttü. Faaliyet ve Denetim Kurul Raporları okunarak oylandı. Fatih Keleş, yeniden DEVA Partisi Zonguldak İl Başkanlığına seçildi.

Haber: Muhammet KARAPINAR

Kaynak: Editör:
Etiketler: BABACAN:, “HALKIN, CEBİ, YANIYOR”,
Yorumlar
Haber Yazılımı