BACASIZ SANAYİ: BEÜ google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
28 Eylül 2020 - Pazartesi 18:14 Bu haber 1720 kez okundu
 
BACASIZ SANAYİ: BEÜ
GÜNDEM Haberi
BACASIZ SANAYİ: BEÜ

BACASIZ SANAYİ: BEÜ

Üniversite… Bacasız sanayi.

Madene bağımlı ekonomiden kurtulma düşüncesinin başladığı yıllar üniversite girdi Zonguldak’ın aklına. Ve gerçekten de Bacasız Sanayi olarak Zonguldak ekonomisi yanında sosyal ve kültür hayatına büyük dokunuşlar yaptı.

Bu gün bile çok sektörlü kalkınma arayışlarının sürdüğü düşünülürse, yaşam kalitesine olumlu katkı yapacak sektörlerin oturmasının kolay olmadığı anlaşılır.

35 bini öğrenci olmak üzere çalışan ve öğretmen sayısıyla binlikte 50 bin kişilik bir nüfusu barındırıyor Bülent Ecevit Üniversitesi. Karabük ve Bartın’ın ayrılmasıyla birlikte, gücü azalsa da bilimsel ve akademik çalışmalarıyla Batı Karadeniz Bölgesi’nin en nitelikli büyüyen eğitim kurumlarından biri.

Son iki yıl karşılaştığı ekonomik ve pandemi sorunlarına rağmen, eğitim kalite ve seviyesi ile öğrenci sayısını arttırma gayretinde.

Pandemi dolayısıyla ‘Yüz yüze eğitim’ yapılmayan ‘Negatif’ faktörlere rağmen, öğrenci sayısı geçmiş dönemlere paralel tutulmaya çalışılıyor.

Geçen hafta, Bülent Ecevit Üniversitesi(BEÜ)Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu’nun sosyal medya paylaşımından alıntılar yapmıştım. Sayın Kutoğlu, ‘Üniversite de ne hoca kaldı ne öğrenci. Bu hocalar burada neden durmuyor, bu üniversite nasıl güçlenir?’ diye soran oldu mu?’ demişti.

Aslında ülke genelinde üniversitelerin çeşitli nedenlerle öğrenci sayılarında düşme var. Bölümlerin/programların kapatılması söz konusu. BEÜ Geomatik Bölümü’nün kapatılmasının Hakan Hocam üzerinde negatif tesir yaptığını zannediyorum. Hakan Hocam gerçekten de  ‘Ev-okul’ güzergahında yaşamını sürdüren bir bilim adamı değil. Yerel medyada fikirlerini, dolayısıyla kendini tartışmaya açma cesareti gösterenlerden biri.

İnşallah ‘Serzenişi’ birilerinin ‘Zülfüyârine’ dokunur.

Dün bu mihvalde, TÜM EMEK DER Zonguldak Şubesi olarak, Başkan Sayın Mustafa Sarıoğlu ile birlikte Rektör Hocamı (Prof. Dr. Mustafa Çufalı)ziyaret ettik.

‘Beyefendi’ ve ‘Şanssız’ bilim adamlarımızdan biri. Severek ve kendi isteğiyle talip olduğu BEÜ Rektörlük görevinde işe ‘Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar’ döneminde başladı. Aslında ‘Özerk’ Üniversitelerin (45 adet) tamamında bu sıkıntı olsa da, Zonguldak’ta daha ziyade Tıp Fakültesini ilgilendiren sıkıntılar yaşandı. Ardından, Pandemi dönemi girdi, sıkıntıların boyutları ekonomik olmanın yanında sosyal ve eğitim-öğretimi etkileyen boyutlara yükseldi.

Aslında,  Sayın Çufalı’nın ilk yılında yaptığı etkinlikleri medya ile paylaşmaması da şehirde ‘Üniversite nerede?’ tartışmasını yarattı. Dünyanın kendileri etrafında döndüğünü zannedenler(!), üniversitenin yerinde saydığını veya gerilediğini ‘Vaaz’ ederek, olumsuzluğu derinleştirmeye çalıştılar.

Üniversiteler bulundukları bölge ve ülkelere sadece ilmi itibar kazandırmazlar. Bulundukları yerlerin örf-adet ve geleneklerini de şekillendirirler. Hatta, ‘Bacasız sanayi’ dediğimiz, ekonomilerine taze para ile işlerlik kazandırırlar. Düşünün 35 bin öğrenci ve beş bin çalışanın Zonguldak ekonomisine katkısını.

Bu gün sadece merkez değil ilçelere yayılmış kampüsleriyle BEÜ, gerçekten şehrin ekonomik ve sosyal gelişme trendinde amiral gemisidir. Pandemi döneminde öğrencinin olmaması ile şehrin ekonomisinde bir dengesizlik olduğunu kabul etmeyen yoktur. Bırakın sosyal ve ekonomik girdi katkısını; kültür faaliyetleri açısından da BEÜ tam bir  ‘Amiral gemisi’.

Elbette, şehrin gelişmesi ve kalkınması manasında, eleştiriler yapılabilir. Ancak, şehrin ‘Müzmin’ hastalığı olan birlik ve beraberlikten uzak kalmak, bir çok ‘Olası’ gelişmeyi etkiliyor.

Üniversitenin kendi iç paydaşları veya dış paydaşlarıyla ekonomik veya sosyal gelişmeleri tartıştığı bir gerçektir. Ancak, bu paydaşların düşünce ve icraatlarını kamu ile yeterli paylaşmaması tartışma ortamlarını ve tartışanların sayısını arttırmaktadır.

‘Yozlaşma’ dediğimiz olgu maalesef siyaset. spor, kültür ve ekonomiye  kadar tüm yaşam alanlarını ve toplum katmanlarını etkiledi.

İçinde bulunduğumuz şartlar çerçevesinde BEÜ, canlılığını koruyor. Rektör Hocamın samimiyeti ve dürüstlüğüne inanıyorum.

Zonguldak’ın çok sektörlü kalkınma basamağının başlangıcı olan BEÜ, inanıyorum ki, bundan sonraki süreçte de ‘Amiral Gemisi’ olmayı sürdürecektir.

 

CHP’Lİ YAVUZYILMAZ ‘EMEKLİ  KAÇ LİRAYA SEYAHAT EDECEK?’

 

 

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, beraberinde CHP Zonguldak Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun ile birlikte dün TÜM EMEK DER Zonguldak Şubesi’ni ziyaret ederek, çeşitli konularda fikir teatisinde bulundu.

TÜM EMEK DER Başkanı Mustafa Sarıoğlu “Şu ana kadar emeklinin istediği manada iyileştirme olmadı. Emeklinin çoğu açlık sınırı altında maaş alıyor. Zonguldak’ta 160 bin emekli var. Köylerdeki emeklilerimizin sorunları var. Emeklinin TOKİ sorunu var. Derdimiz, iktidar ve muhalefetin emekli için bir araya gelmesi” şeklinde emeklinin sorunlarını aktardı.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz ise konulara bakışını şöyle özetledi.

-“Zonguldak’ta emekli, esnaf ve reel sektörü dinlemek için geldim. Sorunları 1 Ekim’de açılacak olan meclis kürsüsünde dillendireceğim.

18 yıldır ülkeyi yöneten bükçe iktidarın elinde. Emekli açlık sınırı altında maaş alıyor. Dar gelirli enflasyon yükünde eziliyor. Emekli çalışmak istese bir dert, çalışmasa bir dert…

Zonguldak’ta halk otobüsleri konusunda emekliler, haklı oldukları konuda haksızlığa uğradı. Emeklinin hakları gas edilemez. Başarılı yönetim, halk otobüsleri konusunu bu duruma getirmezdi. Emekli, ücretsiz seyahat hakkına rağmen yol ücreti ödüyorsa, ortada bir yönetim zafiyeti vardır.

Biz olaya, halk otobüsleri ve belediye tarafından değil, emeklinin hakları tarafından bakıyoruz. İhale yapılıp, emeklinin hakkı verilmeli. Problem şimdiden çözülmeli Belediye, şimdiden emekliye güvence vermeli. İhale sonrası şimdi 2.5 lira alınan emekliden 2 lira mı alınacak 1.5 liramı açıklanmalı.

Belediye yarın ‘Fiyatları aşağı çektim, emekliden 2 lira alınacak’ derse ne olacak?”

CHP Milletvekili Yavuzyılmaz, TÜM EMEK DER’in sorunlar karşısında duruşu, kararlılık açısından örnek teşkil ediyor. Emekliye ucuz konut ve TOKİ konusunda ne yapabilirsek ben hazırım. İktidar, emeklilere destek olduğunu göstermek zorundadır” dedi.

Açıklamalar sonrası yapılan sohbette Zonguldak’ın değişik konulardaki gelişmeleri ele alandı. Vekil Yavuzyılmaz çalışmaları hakkında bilgi verdi.

 

PANDEMİ VE BALIK İSTİFİ YOLCULUK ve TREN

Pandemi dolayısıyla dünyada olduğu gibi ülkemizde de pozitif vaka sayıları artıyor.

Yapılan tüm resmi ikazlara(Maske-mesafe-hijyen) rağmen vaka sayılarındaki artış, en yüksek seviyeye(PİK) doğru yol alıyor.

Zonguldak’ta da hastanelere yapılan müracaatlar ile pozitif vaka civarındakilerin takip oranı artıyor.

Daha ziyade toplu oturma alanları ile taşıma sektöründe pandemi ile ilgili yapılan ikazlara uyulmadığı gözleniyor.

Toplu taşıma konusu ise ikazların dikkate alınmadığı ana konuların başında geliyor.

Semt Minibüsleri, hareket ettikleri duraklardan koltuk sayısı olarak hareket ediyor ancak, hareket anından itibaren yolcu taşımaya başlayıp, ‘Balık istifi’ şeklinde ring hattını tamamlıyor.

Balık istifi yolcu alınırken, minibüs içindeki yolcuların ikazları ise dikkate alınmıyor.

Minibüslerdeki balık istifi yolculuk görüntüleri vatandaşları tedirgin ederken, ‘semt minibüslerinde kuralsız taşıma yapılırken, neden demiryolu ile seyahat yapılması engelleniyor?’ sorusu gündeme geliyor.

 

 

ARIMAN AİLESİNDE ‘NİKAH’ TELAŞI

Zonguldak’ın tanınmış siyasetçilerinden ve iş insanlarından Züleyha Arıman ile Vedat Arıman, çocuklarının mürüvvetini görmeye hazırlanıyor.

Arıman Çifti 3 Ekim’de 14.30’da Alaborina düğün salonunda yapılacak olan nikah merasimine dostlarını davetle meşguller. Tatlı bir telaş sarmış tüm aile ve yakınlarını…

Gelin ve damat adayları Selin Toker ve Batuhan Arıman ise olayın heyecanı ve davetlileri ağırlama derine düşmüş.

Pandemi kuralları çerçevesinde yapılacak olan nikâh merasimi için davetiye dağıtılma ve şehir dışından gelecek davetlileri ağırlama çalışmaları yapılıyor.

Biz, şimdiden Arıman ve Toker ailelerini tebrik ediyoruz.

 

 

İKİ DERGİ

Zonguldak’ta kültür etkinlikleri içinde yer alan, süreli yayınlar çerçevesinde dağıtılan iki dergi var.

Bülent Ecevit Üniversitesi yayını ‘Kampüsün sesi’ ve TÜM EMEK DER haber bülteni.

BEÜ dergisinde çeşitli bölümlerin mezuniyet etkinliklerinden resim ve yazılar paylaştı. Fakülte ve Meslek Yüksek Okulları birincileri tanıtılmış. ABD’de yapılan ‘Cansat Competition’ model uydu yarışmasında dünya ikincisi takım tanıtımı yanında Grizu 263’ün ‘Bir başarı hikayesi’ anlatılmış.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı’nın katıldığı etkinlikler ve sosyal konular değerlendirilmiş.

TÜM EMEK DER dergisinin bu sayısında, Genel Başkan Sayın Satılmış Çalışkan’ın ‘Emeklilikte maaş bağlama oranlarında adaletsizlik’ ve Zonguldak’ta yaptığı  ‘Emekliler İntibak düzenlemesi istiyor’ başlıklı konuşması var.

Dergi de, Zonguldak ve diğer şubelerin etkinliklerine yer verilirken, Zonguldak Şube Başkanı Mustafa Sarıoğlu’nun ‘Ekmekliye yapılan zam, emekliyi üzmüştür’ başlıklı konuşması da yer alıyor.

TÜM EMEK DER’in aylık dergisi 160 bin emeklinin bulunduğu Zonguldak’ta Merkez İlçe, Alaplı, Ereğli, Devrek ve Gökçebey şubelerinde dağıtılıyor.

Her iki dergiye de Zonguldak’ın kültür ve yayın hayatına yaptığı katkılar için teşekkür ediyoruz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BACASIZ, SANAYİ:, BEÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı