google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
“HER SENE AYNI”
“HER SENE AYNI”
Haber Detayı
22 Eylül 2017 - Cuma 15:22 Bu haber 4877 kez okundu
 
BAKKA ve BİK proje imzaladı
Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) ile Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürlüğü arasında ‘Yerel Basında İnternet Haberciliğinin İyileştirilmesi’ isimli eğitim projesi imzalandı.
GÜNDEM Haberi
 BAKKA ve BİK proje imzaladı

Yerel basının internet haberciliği alanında geliştirilmesini amaçlayan eğitim projesi hakkında bilgi veren BAKKA Genel Sekreter Vekili Recep Serkan Alkan, “Ajans olarak teknik desteklerimiz yıl boyunca açık. Basın İlan Kurumu ile daha önce bu yönde bir çalışma yapmıştık. Bu çalışmanın yerel basınımız için yararlı olacağına inanıyoruz. Bütün her şey için Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcımıza ve Şube Müdürümüze teşekkür ediyorum. Birim arkadaşlarımız güzel bir çalışma hazırladılar onlara da teşekkür ediyorum. Umarım Zonguldak’ımız ve bölgemiz için hayırlı bir proje olur. Nihayetinde yerel basınımızın faydalandığı güzel bir proje olacaktır” ifadelerini kullandı.
İmza töreninde BİK Genel Müdür Yardımcısı Cem Elçin, İlan Hizmetleri Müdürü İdris Çam, Genel Müdürlük Proje Koordinatörü Cenk Koray Doğan ve Zonguldak Şube Müdürü Ali Nuhoğlu hazır bulundu.

“Her zaman yerel basının yanındayız"
İki gün sürecek olan eğitim projesinde imzalar atılırken, yerel basına verdikleri desteğe dikkat çeken Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Cem Elçin, “Kurum olarak her zaman yerel basının yanında yer alıyoruz. Bununla ilgili olarak da BAKKA’ya güzel bir proje sunmuştuk. Bugün bunun kabul edildiğini ve imza aşamasına geldiğini öğrendik. Genel Sekreterimize bu konuda teşekkür ediyoruz. Bölgedeki illerde bulunan yerel basın için hayırlı olmasını diliyorum. Her zaman bu şekilde çalışmalarımız ve projelerimiz devam edecek. Kalkınma ajanslarıyla bu şekilde iş birliklerimiz sürecektir” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından BAKKA Genel Sekreter Vekili Recep Serkan Alkan ve Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Cem Elçin, projeyi imzaladı. BİK Genel Müdür Yardımcısı Elçin, BAKKA Genel Sekreter Vekili Alkan’a Basın İlan Kurumu eserlerinden ‘15 Temmuz ve Manşetler ile Türk Basınında Cemil Meriç’ isimli kitapları hediye etti. Genel Sekreter V. Alkan da, Elçin’e Zonguldak’ı anlatan bir hediye takdim etti.
İnternet haberciliğinin en büyük işlevinin haberi anında okuyucuya iletme olanağının sağlanması olduğuna dikkat çekilen proje çalışmasında; “Günümüzde internet teknolojisinin her alanda kullanılmasıyla birlikte insanlar bilgi edinmek için İnternette yayın yapan gazetelerden faydalanmaktadır. İnternette yapılan habercilik ve yer alan haberler sayesinde, bütün habercilik tekniklerinin birleştirildiği bütünleşik haber sunumu görülmektedir. Hem yazılı, hem sesli, hem de görüntülü haberler, internetteki web sayfalarında yer almakta ve bu özelliği ile geleneksel habercilik anlayışından farklılaşmaktadır. İnternet haberciliğinin en büyük işlevi, bilgileri anında aktarabilmesidir. Dijital ortamda yer alan haber sitelerinin birçoğu birbirine benzemektedir. Bu sitelerin daha donanımlı, haber dillerinin özgün, yayınlarının sade, içeriklerinin zengin, sitelerin grafik ve tasarımlarının haber sitesi yapısına uygunluğu gibi konularda eksikliklerin bulunduğu bilinmektedir. Teknik destek kapsamında organize edilecek eğitim metodolojisi deneyimsel öğrenme tabanlı olacaktır. Deneyimsel öğrenme yaklaşımı içerisinde yaygın eğitim; hedefleri ve yöntembilimi, bireyin genel gelişimini ve şahsi deneyimini hesaba katmaktadır. Yaşanan hızlı değişimler sonucunda eğitim ve öğretim gereksinimlerinin daha büyük çeşitlilik kazandığı günümüz toplumlarında, yaygın eğitim, hayat boyu eğitim sürecinde giderek artan bir rol oynamaktadır. Bu noktada 2 günlük eğitim müfredatı örnek vaka çalışmaları, grup çalışmaları, simülasyon uygulamaları, beyin fırtınası yöntemleri ile desteklenecektir. Teknik destek kapsamında uygulamak istediğimiz bu eğitim müfredatı; Türkiye de ilk defa uygulamalı ve interaktif yöntemlerle desteklenip uygulanacaktır” denildi.

Amaç öğrenme teknikleri ile bilgi ve becerilerini güçlendirmek
"Teknolojilerden akılcı bir biçimde yararlanılamaması, çalışanların eğitimine önem verilmemesi, özgün içeriğin bulunmaması, günümüzde yerel basının da gelişmesini, iyileşmesini önleyen temel olumsuz etkenlerdir” denilen açıklamada;“İşte bu noktada proje kapsamında Basın İlan Kurumu Zonguldak Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmesi istenen projenin genel amacı; TR81 bölgesinde yer alan Zonguldak ilinde yayın yapan yerel basın işletmesi çalışanlarına yönelik olarak İnternet haberciliğinin iyileştirilmesi konusunda deneyimsel öğrenme teknikleri ile bilgi ve becerilerini güçlendirilmesi ve dijital ortamda haber içeriklerinin oluşturulması için gerekli eğitim verilerek niteliklerin arttırılması yoluyla bölgenin kalkınması ve tanıtımına katkı sağlanmasıdır.Bu proje TR81 Bölgesi 2014-2023 Bölge Planında İnternet Teknolojilerine Erişim başlığı altında belirtilen hedeflerle de örtüşmektedir” denildi.

Kısa ve uzun vadede alınacak sonuçlar
Batı Karadeniz Bölgesi İlleri Zonguldak, Karabük, Bartın’ı kapsayan projenin sonuçları ise kısa ve uzun vadede olmak üzere ikiye ayrıldı. Eğitim sonunda kısa vadede; Yerel basının dijital ortamda da güçlü olması, nitelikli haber yazma ve değerlendirme, kaliteli hizmet etme istek ve arzusunun uyandırılması, okur sayısının artması, sosyal medyada yer alma, yerel basının dijital gazeteciliğe geçişine zemin hazırlama olarak sıralandı. Uzun vadede ise; Gazete işletmelerinin gelirlerini artırma bölgesel tanıtıma katkı sağlama, bölgenin kalkınmasına katkı sağlama, bölgedeki nitelikli personel sayısını artırma, yerel basın işletmelerine kurumsal kimlik kazandırmasına katkı sağlama, kurum itibarı ve misyonunun sağlanması, kurumsal kimlik kazandırma, kurumsal imajın artırılması, halk tabanında güven duygusunun artırılması amaçlanıyor

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: , BAKKA, ve, BİK, proje, imzaladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı