Haber Detayı
12 Haziran 2019 - Çarşamba 18:36 Bu haber 2090 kez okundu
 
BARAJ DA KAÇAK YAPILAŞMA
GÜNDEM Haberi
BARAJ DA KAÇAK YAPILAŞMA

Yıllar önce Zonguldak’ın içme suyu ihtiyacını karşılayan Ulutan Barajı içinde yapılan bir lokanta, su ve çevreye olumsuz katkı yapar endişesiyle kapatılmıştı.

Geçtiğimiz günlerde de, Ulutan Barajı içinde beslenen yüzlerce küçük ve büyük baş hayvan görüntüleri İnanış’ta yayınlanmış endişeler kamuoyuna taşınmıştı.

Ancak, ‘Ulutan Barajındaki Hayvanat Bahçesi’ ile ilgili resmi ağızdan bir açıklama bu güne kadar yapılmadı.

Ulutan Barajı çevresinde balık ve kuş avcılarının çalışmaları, ulusal gazete ve dergilerde makale konusu olması, önlemlerin eksikliğini gösteriyor.

Ulutan  Zonguldak ve havalisinin su ihtiyacını karşılayan en büyük barajlardan bir olup  Ulutan çayı üzerinde kurulmuş, 60.15 metre yükseklik, göl haci  25 hm3, göl alanı 1.07 km2 ‘dir.

Yaptığımız tespitler neticesi, Baraj civarında, içme suyu göletine yüz metre mesafede konut yapımı gerçekleştiği ortaya çıktı.

Yaklaşık beş yıl önce yapıldığı öğrenilen binanın ve çevresindeki tarlanın alan olarak genişletildiği ortaya çıktı.

Baraj çevresinde orman kesilerek yapılan binanın tuvaletinin akıbeti ise bilinmiyor.

Sağlıkçı yeni Zonguldak Metropolitan Belediyeler Birliği Başkanı Dr. Ömer Selim Alan ve Zonguldak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün konuyla ilgili yapacağı girişim ve alacağı tedbirler merakla bekleniyor. 

Lağım suyu karıştığı muhtemel olan Ulutan Barajından, Zonguldak Merkez İlçe, Kozlu, Kilimli, Çatalağızı ve Muslu halkı su içiyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BARAJ, DA, KAÇAK, YAPILAŞMA, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı