google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
07 Temmuz 2020 - Salı 15:48 Bu haber 838 kez okundu
 
BARO-İSTANBUL SÖZLEŞMESİ- AYASOFYA
GÜNDEM Haberi
BARO-İSTANBUL SÖZLEŞMESİ- AYASOFYA

Yiğitlerin değil sorunların harman olduğu Zonguldak’ta; selden kütük kapma operasyonu çerçevesinde yeni sorunlar MAKZON yapımı ve Kız Meslek Lisesi yıkımı tartışması var.

Demek ki neymiş, mesele ‘Çıkar’ olunca ‘Yapım’ ya da ‘Yıkım’ fark etmiyor.

Türkiye de ise ‘Aktüel sorun’ sayısı muhtelif ancak, ‘Öncelikli’ olanların başında ‘BARO düzenlemesi, Ayasofya’nın ibadete açılması ve ‘İstanbul Sözleşmesi feshi’ var.

Emekliye verilen yüzde 5. 75 zammın rezaleti, açlık sınır altında yaşayanların sıkıntısı, işsizlerin acınacak hali ‘Kangren’ olmuş sorunlardan olduğu için dokunmuyoruz.

BARO için hukuki yeni düzenleme iç sorun. Ancak, Ayasofya ve İstanbul Sözleşmesi uluslararası bir durum…

İmzaladığımız İstanbul Sözleşmesi ile Lezbiyen-Gey-Biseksüel-Trans(LGBT) gibi her türlü cinsel kimlik ve yönelimleri güvence altına alacağımızı taahhüt ettik. Türk Aile Sistemi’ne büyük darbe vuran bu imza bizde ve Müslüman ülkelerde feveran yarattı.

İmzalayan mevcut hükümet olduğu için, İstanbul Sözleşmesi siyaset önünde engel. Eşcinselleri koruyan bu imza en kısa zamanda imzalandığı gibi geri çekilecek. İktidarın önemli ağzı Numan Kurtulmuş geçen hafta açıkladı bunu.

Anladığım kadarıyla, ‘İstanbul Sözleşmesi’nden geri adım ile Ayasofya’ meselesinde nefes alınacak. Ayasofya’nın ibadete açılmasını bu hükümet bu dönemde de ‘Yapamaz’ gibi geliyor bana. Her halükarda, “Ayasofya’nın ibadete açılmayışı” hem iktidar cenahında hem de seçmen bazında ‘BEKA’  tarif ve tatbiki konusunda tartışmaları arttıracaktır.

‘Eninde sonunda’ Ayasofya ibadete açılacak. Ancak, hangi siyasi iktidara ve lidere nasip olacak?

Haber : Adnan KÜÇÜKVAR 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BARO-İSTANBUL, SÖZLEŞMESİ-, AYASOFYA ,
Yorumlar
Haber Yazılımı