Haber Detayı
11 Ağustos 2017 - Cuma 18:00 Bu haber 2848 kez okundu
 
‘Başbakan’a üretmek istiyoruz dedik’
Demirci, Başbakan Binali Yıldırım ile yapılan görüşmeyi değerlendirdi
EKONOMİ Haberi
‘Başbakan’a üretmek istiyoruz dedik’

Çetin ÖZDEMİR
Genel Maden İşçileri Sendikası(GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, Türk-İş Başkanlar Kurulu ile önceki gün Başbakan Binali Yıldırım’a gerçekleştirilen ziyaret hakkında bilgi verdi.
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, yönetim kurulu ile birlikte GMİS’in de içinde olduğu bir heyetle Başbakan Binali Yıldırım’a yapılan ziyaret sırasında, Bülent Ecevit Üniversitesi tarafından hazırlanan “Zonguldak Havzası Kömür Madenciliği Potansiyeli ve Türkiye Taşkömürü Raporu”  Başbakan Yıldırım’a verildi.
Türk-İş Başkanlar Kurulu’nu kabul eden Başbakan Binali Yıldırım ile gerçekleştirilen yaklaşık 45 dakika süren ziyaret sırasında, Türkiye’nin yıllık 30 milyon ton kömür ithal ettiğini bunun da bir bölümünün Zonguldak’tan karşılanarak, kömür üreterek hem Türkiye’nin, hem de Zonguldak’ın kazanmasını istediklerini kaydeden Demirci, geçtiğimiz günlerde Hükümet ile Türk-İş’e bağlı Sendikalardan oluşan Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu arasında imzalanan Kamu Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü için Türk-İş Genel Başkanı Ergun Atalay, Başbakan Binali Yıldırım’a teşekkür ettiğini ifade etti.
“SÖZLEŞMEMİZİ DE EN KISA ZAMANDA BAĞITLAMAK İSTİYORUZ”
 Türk-İş Başkanlar kurulu ile birlikte Başbakan Binali Yıldırım’ı ziyaretini değerlendiren Demirci, toplu sözleşme görüşmeleri ile ilgili süreç hakkında da şu bilgileri verdi.
“Sayın Başbakanımız Türk-İş Başkanlar Kurulu’nu kabul etti,  Başkanımız Ergün Atalay ile birlikte son yapılan toplu sözleşme görüşmelerinden sonraki çerçeve anlaşması için teşekküre gittik. Biz de Türk-İş başkanlar kurulu ile gittik, teşekkür ettik. Sayın Başbakanımız da memnuniyetini belirtti. Bizler de, kendisine madenci heykeli ve madenci bareti verdik.  TTK’nın sözleşmesinden de bahsetmek istiyorum; şu anda gelinen en son nokta Türk-İş Başkanıyla görüştük en kısa zamanda bize randevu vereceğini belirtti ve bu sürecin de biraz uzaması diğer sendikaların bizden  ayrı bir sözleşme olarak, 19 tane sendika içerisinde sadece 90 TL. biz aldığımız için bunun biraz daha sürenin ileri gitmesini kendisi istiyor.  İnşallah bir sıkıntı çıkmadan sözleşmemizi de en kısa zamanda bağıtlamak istiyoruz. Şu da var ki; bizim bu ayın 23’ünde grev kararı almamız, 24’ü itibariyle greve çıkmamız gerekiyor. Grev kararı almadan inşallah bağıtlayabilirsek bizler ve işçi kardeşlerimiz için de iyi olacak” diyerek, “Tabiki sözleşme bu imza altına almadığınız sürece her zaman için dedikodular çıkıyor ama Allah’ın izniyle her hangi bir sıkıntı olmadan Bakanımızın bize vermiş olduğu söz itibariyle sözleşmemizi imzalayacağız inşallah ve tabii ki, imza altına almadan her iki taraftan bazı sözler sarf ediliyor ama işçi arkadaşlarımız emin olsunlar biz Sayın Bakanımızın vermiş olduğu sözün dahilinde bu toplu sözleşmenin altına imza atmayacağımızı bilsinler” dedi.


“ÜRETMEK İSTİYORUZ, KAZANMAK İSTİYORUZ, KAZANDIRMAK İSTİYORUZ”
Başbakan Binali Yıldırım ile görüşme imkanı bulduklarını ve Zongludak’ta kömür üreterek, ekonomik katkı vermek istediklerini de söyleyen Demirci, “Başbakanla sadece ayak üstü bir görüşme imkanı bulduk. Bizim hazırlamış olduğumuz bir 100 sayfalık raporumuz vardı onu verdik ve Bülent Ecevit Üniversitesi’nin hazırlamış olduğu TTK’nın geleceği hakkında kitabımızı kendisine takdim ettik. Kendisi de inceleyeceğini söyledi inşallah olumlu şeyler olur. Sayın Başbakanımıza da bu kitabımızı vermiş olduk, hem TTK hakkındaki 100 sayfalık bir raporumuzu vermiş olduk. BEÜ’nün hazırladığı raporda TTK’nın ileriye dönük zararının aşağıya düşürülmesi, üretimin artırılması hakkında hakikaten güzel bilgiler var. Kendisi bunu inceleyeceğini söyledi. İnşallah yararlı olmuştur,  biz TTK için Zonguldak için elimizden gelen mücadeleyi her platformda, her koşulda anlatmaya çalışıyoruz. İşsizimizin çok olduğunu, hatta kendisiyle şöyle bir şey de konuşuldu. Kendisi ilk konuşmasında ülkemizdeki maden varlıklarını kendimizin üretmemiz gerektiğini, dışarıya dolarlarımızın gitmeyeceğini söyledi. Ben de kendisine, ‘Sayın Başbakanımız dedim, biraz önce bahsettiğiniz gibi biz dışarıdan 30 milyon ton kömür ithal ediyoruz biz bu 30 milyon tonu ne kadar aşağıya çekebilirsek, ne kadar biz katkı verebilirsek bunun amacındayız biz üretmek istiyoruz, kazanmak istiyoruz, kazandırmak istiyoruz’ diye kendisine bahsettik, bu kitabı da onun için kendisine takdim ettim inşallah hayırlı gelişmeler olur” şeklinde ziyareti değerlendirdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Başbakan’a, üretmek, istiyoruz, dedik’,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı