Haber Detayı
06 Kasım 2018 - Salı 18:04 Bu haber 3204 kez okundu
 
BAŞKAN ARAYIŞLARINA ‘BAKIŞ’
GÜNDEM Haberi
BAŞKAN ARAYIŞLARINA ‘BAKIŞ’

BAŞKAN ARAYIŞLARINA ‘BAKIŞ’   
  

Siyaset ‘Şekilleniyor’ diyemiyoruz.

Çünkü, ‘Halk’ açısından baktığın zaman, ‘Ekmek aslanın karnında’ Siyasetteki yozlaşma, halkın hoşuna gitmiyor.

Farkında mısınız, iktidar partisi, ‘Şapkamı koysam seçimi alırım’ diyemiyor. Muhalefet partisi, Zonguldak’ta çıtayı yerlere düşüren belediye başkanını gördükçe, ‘Eyvah ki eyvah…’ gözyaşları döküyor.

Hatırladınız mı Secaattin Gonca başkanlığındaki dönemi. Aslında ‘Islah planı’ gibi Zonguldak için çok önemli bir icraat yapılmıştı. Diğer önemli konu, belediyenin başına dert olmuş fazla personel düşürülmüş, ‘Maaşlar’ kontrol altına alınmıştı. Tüm bunlara güvenip, Secaattin Gonca ile seçime girildi ve 17 bin oy 21 bine çıkartılmasına rağmen seçim kaybedildi.

Şu anda CHP’nin Zonguldak’taki icraatlarına bakıp, ‘AKP şapkasını koysa seçim kazanır’ denemiyor. Çünkü bu vatandaşı ‘Zurnanın son deliği’ yerine koymak olur ki, ‘Demokrasinin ayıbı ‘ olur Bu iş… Demokrasi, adam yerine konmasa da, her halükârda kendini ispatlar ve ‘Vay canına’ dedirtir.

Velhasıl-ı kelam. Zonguldak’ta siyaset şu an da ‘İçten içe’ yanan kor alev gibi… Partiler, anketler, araştırmalar ve fiskoslarla ‘kara kara’ düşünüyorlar.

Şu ana kadar ortaya çıkan isimlerle AKP’nin dereyi geçmesi mümkün değil. Şu an da piyasada öne çıkan üç isim var. Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı… CHP Ünal Demirtaş, her ne kadar CHP’nin Zonguldak adayı Kantarcı olsun’ demiş olsa da, Zonguldak’ta AK Partililerin taban ve yönetici olarak ağırlıkta istedikleri isim Kantarcı.

CHP’de Harun Akın ve Şenol Şanal ismi terennüm edilen isimlerden arasında.

Mevcut başkan Muharrem Akdemirle ‘Dere geçilmeyeceğine’ inanıyor partililer. Ancak siyasetin ‘Dünü- yarını’ yok. Bu günü yok. Bu günkü ‘Parti Sultaları’ açısından bakarsak, ‘Olmaz olmaz’ deme şansımız yok.

Ak Parti açısından bakıldığında, elle tutulur, tabanı ve tavanı olan tek isim Özcan Ulupınar. Parti tabanı açısından, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’da konuşuluyor.

CHP’den transfer olur mu?” demenin manası yok. Şu andaki atletizm milli takım koşucumuz Azerbaycan’dan transfer değil mi? FB’li Afrikalı Aerollo’ya Mehmet Adı verilip, Milli takım da oynatılmadı mı? AKP Felsefesine de uyuyor ‘Tamamen yerli-tamamen milli’

Öyle ‘İl başkanı’ veya ‘İlçe Başkanı’ ile ‘Dere geçerim’ diyen, havasını alır. Efendim, ‘Aday Olamaz’ deme keyfiyeti kimsede yok. Seçme-seçilme’ şartları ve şansları partilerinden menkul bu tiplerin. Keyif birey olarak ve yasal olarak olanlar, bu haklarını ‘Demokrasi’ çerçevesinde kullanabilir. Efendim ‘Ali’ veya ‘Veli’ olur mu? Olur elbette… ‘Deli’ bile olur… Aholu’da olur Zaholu’da… Tüzük meselesi. Nihayetinde ‘Sandık’ karar vermeyecek mi?

Zonguldak’ta Belediye Başkanlığını kazanmak için değil, belediye meclisine üye sokmak için seçime girecek iki parti kalıyor ortada MHP ve İYİ Parti…

MHP’nin mecliste üç üyesi vardı… Yeni seçimde yine ‘iki üye çıkartır’ diye düşünüyorum.

İYİ Parti ise mevcut yöneticilerini değiştirmesine rağmen, piyasada yok.  Anlaşılan İl Başkanlığına atanan Eski Vali Yavuz Erkmen ile seçimde boy gösterecek. Meclise bir-iki üye sokma şansı ancak böyle olur. İYİ Parti’yi Zonguldak’ta taşıyacak ve başarılı kılacak bir başka ‘aday’ ya da ‘Adam’ yok.

Aslında, AK Parti veya CHP, ‘Tartışmasız’ isimlerle seçime girerlerse, İYİ ya da MHP’nin meclis üyesi çıkartma şansı azalır.

Geriye Saadet Partisi(SP) kalıyor. Saadet, her zaman olduğu gibi sahaya yine ‘3-5-2’ düzeni ile yani ‘Kazanmak için saldırı’ düzeniyle çıkacak. Saadet Partisi’nin kazanma/başkan/ şansı yok. Ancak; Seçime gerçekten renk katacağına inanıyorum.

Sonuç: Siyasi Partiler, ülke genelinde ya da yerelde ‘İktidar’ olmalarına rağmen, yaptıkları icraatları kabul ettiremediklerinin bir göstergesidir bu ‘Çaresiz’ arayış. 4-5 yıl geçmiş, yörelerinde ‘Elle tutulur’ bir adam ortaya koyamamışlar. Koyacak olsalardı, şimdi ‘Tartışmasız’ ortaya sürer ve rakiplerini ‘Sürklase’ ederlerdi. Bırakın ‘Başkan’ arayışlarını, belediyelerdeki  ‘Eleştirilerin’ kaynağı, ‘Yavan’ Belediye meclis üyeleri değil mi? Partiler, ‘Başkan’ belirlerken ilk etapta elbette ‘Kötüleri’ eleyecekler. Ancak, ‘Tavsiyeler’(!) ile ortaya atılanları ‘iki defa’ inceleyecekler... Çünkü, ‘Tavsiyeler’ ardına gizlenmiş o kadar çok ‘Kurnaz’ var ki!.. Bu gün siyasi partilerin ‘Aday belirleme’ işinde ‘Patinaj’ yapma sebepleri bu ‘Tavsiye’ ile oturtulan koltukların ‘zarar’ yazması…

Tartışmalarımız değişik açılardan bakarak sürecek.

ELVANPAZARCIK TA SİYASET

Bu gün konumuz siyaset ağırlıklı olsun. Biraz daha merkezden dışarıya çıkalım. ‘Dışarı’ dediysek ilçelere değil. Merkeze yakın yerlere bakalım. Bir yakın Beldemiz Elvan pazarcık…

Mevcut Başkanı  Hüseyin Uzun.

Tartışmaların odağında bir isim. Elbette partisi ‘İnce eleyip sık dokuyacak’ dereyi onunla geçeceğine inanırsa yeniden aday yapacak.

Elvanpazarcık’ın siyasette ‘Amiral gemisi’ Hayat köyü. Hem nüfus olarak hem piyasa hakimiyeti olarak…

Hayat köyünün bir başka özelliği CHP merkez ilçe başkanının yeri. Bu kez de kaybederse, siyasette koltuğu sallanır. Gerçi, yandaşları “Fikret Başkan yine İl Genel Meclisi sıralamasına koyar kendini” diyor ya!

Ortada bir kesin isim yok. Biz, adı geçenler üzerinden ‘Kulis’ yapacağız.

Belediye personelinden Hasan Şeker’in adı MHP ile anılıyor. CHP’den adı geçenler arasında Zonguldak Belediyesi’nde çalışan Yaşar Kocabıyık var. İYİ Parti’den ise DSP’den başkan seçilmiş(1999-2004) Hakkı Bozkurt var.

Elvanpazarcık için partiler yanında vatandaşlarında arayışları sürüyor. Şimdiden, seçime etki edecek isimler konuşuluyor. Resmi bir durum yok. Akıllı olan partiler, ‘Mevcut’ isimlerle ‘İttifak’ ederek, dereyi geçebilirler.

Bu günkü manzara-i umumiye bu.

ZONGULDAK KÖMÜR SPOR’DAKİ HASTALAR… 

Dün Kömürspor’un antrenmanı vardı.

Teknik Direktör Cahit Terzi İdmana katılmadı. Haber piyasaya düştü. Gerekçe ‘Hastalık’. Dün arkadaşlar, ‘Başkan Süleyman Caner’de piyasa da yok’ dedi… Araştırdım, evinde dinlenmeye çekilmiş. İkisi birden hastalanmışlar. İkisine de sordum ‘Kime hastasınız?’ diye. İkisi de ‘Gülerek’ cevap verdiler. Demek ki, konu ‘Ciddi’ hastalık değil. Zaten Cahit Kardeşim, antrenmanın son bölümüne katılmış.

Hastalığın sebebi Zonguldakspor. Önceki akşam oturup konuşmuşlar. Zonguldakspor ‘un gidişi iyi değil. Geçtiğimiz hafta lig sonuncusuna yenildiler. Artı olaylı Tuzlaspor maçından sonra bir dünya maddi-manevi ceza geldi. Dört haftada puan yok. ‘En az beş puan kayıp’ diyor, işi bilenler.

İşi bilenler, “Futbolcular bu ligi kaldıracak yapıda. Ancak; yönetim ve teknik direktörle aralarında bir ‘sorun’ var” diyor.

Demek ki ‘Hastalık’ konusu Zonguldakspor’da ‘Bulaşıcı’ bir hal almış.

Bulaşıcılık, daha da etrafa yayılmadan el atılmalıdır. Bence, takımın sahibi, kulübü ‘Karantina’ya almalıdır. Elbette şimdi ‘Düşme’ hattında değiliz. Ancak, ‘Hastalık’ futbolcuları direkt ‘Etkisi’ altına alırsa, durum vahim olur. ‘Revir’ olur, kulüp odaları.

Bana kalırsa, ‘Hastalık’ yaz hastalığı ‘Allerjik’ değil…

Üstelik, ‘hasta’ denenler de ‘Hastalık hastası’ değil.

Anlatabiliyor muyum!..

BACAYA BAK BACAYA!..

Yer Çaycuma’nın Akyamaç köyü. Özel İdare’nin bakım evi… Yani eski adıyla Köy hizmetleri…

Bacadan çıkan toz bulutu, kırsal kesim olmasına rağmen insanı ürkütüyor. Ürkütmenin sebebi, insan sağlığını direkt olarak olumsuz etkilemesi...

Aslında etkilemenin ötesinde, görüntü bile hoş değil.

İnsanlar hasta olduklarında, sebeb-i hikmetini bu bacadan çıkan kirli dumana yüklüyorlar.

Elbette, ilk akla gelen ‘Filitre kullanımı’. Köy hizmetleri yetkilileri, filitre, duman ve insan sağlığı açısından, Çaycuma Akyamaç Köylülerine ‘İkna edici’ bir açıklama yapmak zorundadır.

En azından bu görüntüler çerçevesinde, insanların haklı olduğuna inanacakları için bu açıklamayı veya bu kötü görüntüyü yok erecek çalışmayı yapmak zorundalar.

Akyamaç köylüleri veya sakinleri… Gelişmelerden beni haberdar ederseniz, sevinirim.

 

 

 

 

12’NCİ ZONGULDAK KİTAPLARI SERGİSİ 1 ARALIKTA KAPANIYOR

 

 

 

Zonguldaklı yazarların ve Zonguldak’ı yazan yazarların kitaplarından oluşan serginin On İkincisi 29 Ekim 2018'de Zonguldak SergiOdası'nda açıldı. 2017 ve 2018 yılında çıkan Zonguldakla ilgili yeni yayınlara, basım tarihi 1985 yılı öncesi olan kitaplara; konusu maden ortamında geçen DVD'lerle birlikte Zonguldak bağlantılı yönetmen ve sanatçılara ait filmlere ayrı birer bölüm ayrılan sergide dört yüzü aşkın kitap yer alıyor. Sergiye son eklenen bölüm ise Almanya'ya göçü konu alan kitaplardan oluşuyor. Etkinlik programında ayrıca Onur (Matthew Warchus), Toprağın Tuzu (Wim Wenders, J.R Salgado), Sarmaşık (Tolga Karaçelik), Elveda Berlin (Fatih Akın), Mübeccel Kıray Olmak (Belgesel) filmleri gösterisi; kent tarihi araştırmacısı, emekli maden işçisi Erol Çatma ile söyleşi, Maden Müzesi gezisi ve cezaevlerine Zonguldak Kitapları gönderilmesi yer alıyor. 1 Aralık'da kapanacak olan geleneksel kitap sergisi, geçen yıl aramızdan ayrılan hocaların hocası öğretmen Can Polat Pamay'ın anısına düzenlendi. Zonguldak SergiOdası'nın en çok ilgi gören etkinliklerinden olan sergi, kent tarihi üzerine çalışan araştırmacılar ve meraklılar için fırsat oluşturuyor. Zonguldak Kitapları Sergisi yılda iki kez düzenleniyor. SergiOdası, Zonguldak ve madencilikle ilgili kitapları raflarında ayrı bölümde sunuyor. Sergi, hergün saat 10.00-18.00 arası açık.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BAŞKAN, ARAYIŞLARINA, ‘BAKIŞ’, , , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı