Haber Detayı
24 Nisan 2019 - Çarşamba 00:04 Bu haber 3162 kez okundu
 
BAYRAM GELMİŞ NEYİME!
Dün bayram dolayısıyla akranları eğlenirken rastladığımız Mertcan Gezer de ailesini geçindirmek için çalışan çocuklardan biri.
GÜNDEM Haberi
BAYRAM GELMİŞ NEYİME!

* Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan, dün törenlerle kutlandı.
* 23 Nisan’ın bayram olarak kutlanmaya başlamasının ardından 99 yıl geride kalırken, Türkiye Cumhuriyeti çocuk bayramı alan ilk ve tek ülke olma gururunu yaşadı.
* Çocuk Bayramı’nın kutlanmaya başlamasıyla birlikte dünya ülkeleri, kutlamalar çocuklarını gönderip, bayramı paylaşma zevkini yaşamaya başladılar.
* Ancak, milli benliğimizin ifadesi olan 23 Nisan’la ilgili etkinlikler mutlu ve coşku ile sürerken, mutluluk ve bayram sevinçlerini yaşayamayan çocuklar gözlerden kaçmadı.
* Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın mutlu ve müreffeh hayat sürmesi için, kâğıt üzerinde alınan önlemlerin hayata geçmediğini izliyoruz
* 2018 'Çocuk İşçiliği İle Mücadele Yılı' ilan edilmişti ancak çocuk işçi sayısı 2018'de 7 bin arttı.
* Çocuk işçiler arasında tekstil de çalışanlar olduğu gibi sokakta dilenenler ve müzik yapanlar yanında kaçak ocaklarda kömür çıkartanların olduğu da gazete manşetlerine yansıyor. 
* Türkiye İstatistik Kurumu'nun ( TÜİK) açıkladığı istatistikler çocuk işçi sorununu bir kez daha gözler önüne seriyor.  
* TÜİK'in açıkladığı 15-17 yaş grubu çocuklara dair işgücü istatistiklerinde son 1 yılda istihdam edilen 15-17 yaş arasındaki çocuk sayısı 7 bin artarak 678 binden 685 bine yükseldi. İşsiz 112 bin çocuğu da hesaba katarsak rakam 797 bine yükseliyor. 
* Nüfusunun(82 Milyon)yüzde 28’i çocuk(23 milyon) olan Türkiye Cumhuriyeti’nde, çalışan ve işsiz çocuk sayısı gerçekten yüksek ve düşündürücü.
* Dün bayram dolayısıyla akranları eğlenirken rastladığımız Mertcan Gezer de ailesini geçindirmek için çalışan çocuklardan biri.
*  Ailesini geçindirmek için para kazanma derdinde olduğundan, bayramın farkında olmadığını söyleyen 9 yaşındaki Mertcan, Uzun Mehmet İlköğretim Okulu üçüncü sınıf öğrencisi.
* Babasının Bolu’da zaman zaman inşaatlarda çalıştığını söyleyen Mertcan, ailesini geçindirmek için Gazipaşa da Flüt çalıyor.
* Kazandığı paralar ile kendisine bayramlık kıyafet aldığını ancak, bayram gününü unuttuğunu söyleyen minik çocuk “Kazandığım paraları anneme veriyorum. Derslerimde başarılıyım ama çalışarak aileme yardımcı olmak zorundayım’’ dedi.
* İnşallah, kâğıt üzerinde alınan önlemler uygulamaya geçer ve Mertcan gibi binlerce çocuk; bayram günlerinde olsun çalışmak zorunda kalmaz.               

Haber: Muhammet KARAPINAR

Kaynak: Editör:
Etiketler: BAYRAM, GELMİŞ, NEYİME!,
Yorumlar
Haber Yazılımı