BEDAVA PARKA ZİNCİRLİ-DUBALI ÖNLEM! google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
13 Kasım 2020 - Cuma 14:21 Bu haber 1463 kez okundu
 
BEDAVA PARKA ZİNCİRLİ-DUBALI ÖNLEM!
GÜNDEM Haberi
BEDAVA PARKA ZİNCİRLİ-DUBALI ÖNLEM!

Zonguldak kent merkezinin kronik hale gelmiş başlıca sorunlarından biri haline gelen otopark olduğu biliniyor.

Son yıllarda artan araç sayısı, bu sorunu daha da içinden çıkılmaz bir duruma getirirken, bu sorunun daha da büyüyeceği, kalıcı çözümler yerine palyatif çözümlerle sorun aşılmaya çalışıldığı da yıllardır bildiğimiz, gördüğümüz bir gerçek.

Zonguldak kent merkezinde hareket halindeki araç sayısının gün geçtikçe artması, bunun yanında park halindeki araç ve özellikle de kent içinde otopark sorununun çözümü olmasına rağmen, çözümsüz gibi durması bu sorunu daha da artırıyor.

Acılık’daki çok katlı otopark, eski hal binasının olduğu alan, Lavuar alanı ve Fevkani köprü ayakları ile Soğuksu, Gazipaşa ve bazı boş alanların doluluk oranlarının artması araç sürücülerini ister istemez park yasağı olsa da, araçlarını park etmek mecburiyetinde bırakıyor.

Yetkililer özellikle kent içi trafik yoğunluğuna ve bedava parklara çareler arasa da, çözümsüz gibi duran bu sorunun aslında çözümü de var olması, ikinci birçok katlı otopark için yer tespiti yapılmaması sorunu günden güne artırırken, Mithatpaşa tünelinin kent içi trafik akışı ve otopark gibi sorunlara çözüm olacağı için şimdilik ikinci bir katlı otopark için ne bir proje geliştiriliyor, ne de yer aranmıyor.

Defalarca bu sorunu gündeme taşımamıza rağmen yetkili kurumların, belediyenin bu konuda kafa yormamaları, alternatif çözüm konusunda detaylı bir proje üretilmemesi bu sorunun yıllar sonra da devam edeceği bilinen biri gerçek.

BEDAVA PARKA ZİNCİRLİ-DUBALI ÇARE!

Zonguldak eski Belediye Başkanı Zeki Çakan döneminde havuzlu kuğu heykeli, Muharrem Akdemir döneminde de Barış ve Özgürlük heykeli yapılarak görsel güzellik kazandırılan Valilik binası karşısındaki küçük alanın boş olmasını fırsat bilen resmi ve özel araçlar bu dar alana araç park ediyorlardı.

22 Ekim 2020 tarihinde yazdığımız o haber sonrası Belediye bu alana araç park etmemesi için alanın çevresine duba ve zincir çekerek araçların park etmesine engel olduğu gözlendi.

İKİNCİ BİR OTOPARK ARTIK KAÇINILMAZ OLDU

Zonguldak kent merkezindeki trafik sorunu ve beraberindeki otopark sorununa çözüm bulmak aslında o kadar da zor değil.

Daha önce de, defalarca yazdığımız gibi hem trafik akışına, hem otopark sorununa çözüm getirecek çok katlı otopark için en ideal bölge hal binasının bu konuya çare olabileceği tahmin ediliyor.

Zonguldak Belediyesi tarafından hal binasına Asma bölgesinden bir yer tahsis edilip, burasının da çok katlı bir otopark yapılarak bu soruna köklü bir çözüm olma ihtimali de yüksek.

Belki Zonguldak Belediyesi ekonomik olarak böylesi büyük bir yatırıma giremeyebilir ancak yap-işlet-devret modeli ile 7-8 katlı alt katları ilçe ve köy minibüsleri için diğer katlar da otopark için yapılırsa hem kent içi trafiği rahatlayacak, hem de Belediye bu sayede büyük bir gelir elde edebilecek.

Haber: Çetin ÖZDEMİR

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BEDAVA, PARKA, ZİNCİRLİ-DUBALI, ÖNLEM!,
Yorumlar
Haber Yazılımı