google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
06 Aralık 2019 - Cuma 17:47 Bu haber 1447 kez okundu
 
BEKLENTİ YÜKSEK, UMUTLAR DÜŞÜK
GÜNDEM Haberi
BEKLENTİ YÜKSEK, UMUTLAR DÜŞÜK

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri devam ediyor. İlk toplantı 2 Aralık’ta yapıldı. 10 ve 17 Aralık’ta yapılacak iki toplantının ardından 2020 yılında uygulanacak asgari ücret ay sonunda açıklanacak.

Alınan kararın ardından 1 Ocak 2020 tarihinden it ibaren geçerli olacak asgari ücret zammı ile ilgili heyecan başladı. Zonguldak’ta vatandaşın asgari ücretten beklentisi en az 2 bin 580 TL, en yüksek ise 6 bin TL.

Şuan ki aldıkları maaş ile yaşamadıklarını, sadece nefes aldıklarını ifade eden asgari ücretliler, bürokratların ve siyasilerin asgari ücret ile sadece 1 ay geçinmelerini istiyorlar.

Asgari ücretli çalışanların fiyat beklentisi farklılık gösterse de ortak düşünce geçim şartlarının son dönemde çok ağırlaştığı ve mevcut ücretin yeterli olmadığı yönünde.

2020 yılı asgari ücret görüşmeleri başladı. Yaklaşık 7 milyon çalışan görüşmelerden çıkacak sonucu bekliyor. Asgari ücretli çalışanlar son dönemde yaşam şartlarının çok ağırlaştığını belirterek görüşmelerden iyi bir haber çıkmasını bekliyorlar. Asgari ücretliler fazlasını değil, geçinebilecekleri bir miktar istiyor.

Zonguldak Gazipaşa Caddesi’nde belirlenecek olan ve 2020’de geçerli olacak olan asgari ücretin ne kadar olması gerektiğini asgari ücretlilere sorduk. Bazı asgari ücretlilerin soru karşısında gözleri yaşarırken bazıları ise gülme krizine girdi.

Yeni asgari ücret ne kadar olmalı ve beklentiniz ne sorusuna Halil Turkaç, “Asgari ücretin en az 2 bin 600 – 2 bin 700 TL olmasını isterim. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun üsteki ve alttakileri çok iyi düşünmesini isterim.” dedi. 

Muzaffer Madam, “ Benim söylediği dikkate alınmaz ama en az üç bin 500 TL olması lazım. İnsan gibi yaşamak istiyorsak en az üç bin 500 TL bir asgari ücretlinin evine girmesi lazım. Asgari ücret tespit komisyonu fiyat belirlemeden önce vatandaşın içine girsinler ve market fiyatlarına iyice baksınlar. Marketten çıkan vatandaşın haline baksınlar ve ona göre karar versinler. Kendi hayat şartlarına göre değil de asgari ücretle geçinen vatandaşın şartlarına göre belirlesinler.”

Savaş Kuzucu, “Geçinemiyoruz. 2 bin 20 TL yetmiyor. Hiç yoktan iki bin 400TL civarında olsa iyi olur. Zaten asgari ücrete zamdan sonra her şeye zam getiriyorlar. Bir anlamı kalmıyor.  Asgari ücrete zam, geçinebilmemiz için iyi olur. Kurban bayramı dışında et tüketemiyoruz. Bizim evimize sadece bayramdan bayrama et giriyor.” 

Aykut Çoban, “Yeni belirlenecek asgari ücretin üç bin 500 TL’den az olmaması lazım. İki bin 20 TL ile üst seviyeden biri geçinsin de görelim. Ben şu anda bekârım ve bu ücretle de evlenemem. Sabahın sekizinden beri bir elimde çuval, bir elimde fırça ile bu soğukta çalışıyorum. Çok şükür işimiz var ama yapılacak iş değil. Bana asgari ücret bekâr olduğum halde yetmiyor ve evli olsam hiç yetmez. Asgari ücret tespit komisyonu bizim geçindiğimiz parayla bir ay geçinsinler de göreyim. Şu anda aldığımız asgari ücretin iyi olduğu söyleniyor. Bence bizim asgari ücret sondan iyidir.”

Dursun Kayalı, “Şu anda asgari ücretin 2 bin 580 TL olması düşünülüyor. 2 bin 580 TL verseler iyi ama onu da vermezler. Son iki yıldır ekonomik şartlar ortada. Her şeye yüzde yüz zam geldi. Enflasyonu tek haneli rakama düşürdük diyorlar ama fiyatlara yansıdığını görmüyoruz. Asgari ücretin en az 3 bin ile 3 bin 500 TL arasında olması lazım.”

Sezgin Çakıroğlu, “Asgari ücret için düşünülen iki bin 580 TL yetmez. En az 3 bin 500 TL ve 4 bin TL olması gerekiyor. Şu anda enflasyon çok yüksek. Beş TL’lik bir ürün 10 TL oldu.”

Cengiz, Özdemir, “Asgari ücretten fazla bir beklentim yok. Bu hükümet hiç kimseye para vermiyor. Asgari ücreti verirken önce dört kişinin harcaması hesaplanması lazım. Bilimsel hesaplamalara göre asgari ücret en az 6 bin TL olması lazım. Açlık sınırının altında değil üstünde olması gerekiyor.”

Özel Röportaj: Muhammet KARAPINAR

Kaynak: Editör:
Etiketler: BEKLENTİ, YÜKSEK,, UMUTLAR, DÜŞÜK,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı