0
Haber Detayı
01 Haziran 2018 - Cuma 17:04 Bu haber 2756 kez okundu
 
Belediye Meclisi’nde yurt polemiği
GÜNDEM Haberi
Belediye Meclisi’nde yurt polemiği

Belediye Meclisi’nde yurt polemiği

 

Zonguldak Belediye Meclisi’nin Haziran dönemi ilk toplantısı Belediye Başkanı Muharrem Akdemir Başkanlığı’nda gerçekleştirildi.

Toplam 13 maddenin görüşüldüğü Belediye Meclisi açılış ve yoklama ile başladı. Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, CHP’li Meclis üyesi Cevat Bulut’un bir süreden beri Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi yoğun bakım ünitesinde tedavi altında bulunması ile ilgili Meclis’te yaptığı konuşmada, Cevat Bulut’a geçmiş olsun temennisinde bulunup, bir an önce sağlığına kavuşup yeniden görevine dönmesi konusunda acil şifalar diledi.

Gündemin 2. Maddesi oy birliği ile kabul edilirken, gündemin 3. Maddesi olan “İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün 24.04.2018 tarih ve 97 sayılı, Zonguldak merkez ilçesi İncivez Mahallesi 812 ada, 50 parsel sayılı taşınmaz üzerinde yapılanması düşünülen yurt inşaatına ilişkin imar planı tadilatı hakkındaki İmar komisyonu raporu okundu. Bunun üzerine, Meclis’in bağımsız üyesi Turhan Demirtaş öğrenci yurdu yapılmasına karşı olmadıklarını belirten bir dilekçe ile önerge verdi.

DEMİRTAŞ: ZONGULDAK EKONOMİSİ BUNDAN ÇOK OLUMSUZ ETKİLENİR

Demirtaş önergesinde, “İnanıyorum ki, içimizden hiçbir meclis üyesi yurt yapımına asla karşı çıkmaz. Biliyoruz ki, Zonguldak merkezinin ekonomik yönden gelişmesi; üniversitemizin merkez kampüsünün büyümesine ve öğrenci sayısının artmasına da bağlı. Ancak, öğrenci sayısının yurt yapımından ziyade, yeni fakülteler açmakla arttığı da yadsınamaz bir gerçek.

Görüyoruz yurt binaları her yerde yapılıyor. Ama iyi ve kaliteli bir eğitim için fakülteler mutlaka üniversite içinde olmalı. Üniversitemizin merkez kampüsünde fakülte binaları yapımına uygun yer bakıldığında, Yurt Kur’a ait bu alandan başka yeni fakülte binalarının yapılabileceği yer yok gibi görünüyor.

Yarın, yer yokluğu bahane edilerek; fakülteler uzak ilçelere kaydırılabilir. Her geçen gün gerileyen Zonguldak ekonomisi bundan çok olumsuz etkilenir. Komisyon acaba bunları araştırdı mı, olası tehlikeyi değerlendirdi mi, rektörlükten görüş istedi mi bilinmiyor. Zira iki satırla geçiştirilen komisyon raporunda bunlarla ilgili hiçbir açıklama ve meclis üyelerini bilgilendirme yok. Halbu ki,  alacağımız karar, Zonguldak’ın geleceği ile ilgili hayati önem de bir karar. O nedenle, imar planında üniversite alanı için ayrılan alan içinde kalan, yaklaşık 25 bin m2’lik alanın, daha detaylı incelenmesi ve sonuçlarının komisyon raporunda da belirtilmesi gerekir görüşüyle, raporun komisyona iadesini öneriyorum” dedi.

ŞANAL; BU KONU YENİDEN DEĞERLENDİRİLSİN

Bunun üzerine söz alan CHP’li Şenol Şanal da yaptığı konuşmada, “Yurt yapılmasına karşı değiliz, uygun görülürse bir komisyon kurulsun, yurt binası her yere yapılır ama fakülteleri taşıyamazsınız,  üniversitenin yeni bir fakülte yapması, bina oluşturması ile ilgili çok sınırlı bir alanı var. Bundan böyle açılacak yeni fakülteler için yer bulunamadı diye maalesef genişlemesi durmuş olacak. Bugün içinde bulunduğumuz şartlarda Zonguldak’ın artık son 15 yıldır her halde aynı şeyi düşünüyor herkes Üniversite kenti olma yolunda süratle de ilerlediğimizi söylüyoruz. Önce fakülte yapılmalı, sonra yurt yapılmalı tabi ki asla yurt yapılmasın diye görüş içerisinde değilim. Ancak ben ısrarla şunu bir kez daha söylemek isterim; bu konu yeniden değerlendirilsin” diye konuştu.

AKDEMİR: FAKÜLTE ZATEN BU GELİŞİMİ SON DERECE DE SAĞLAMIŞTIR

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir ise konu hakkında “Bakın zaten orada yurt var, binası var. Ancak gelişen zaman içerisinde yurdumuz eskidi. Bunun yeniden yapılması ve fazla öğrencinin barındırılması. Fakülteleri açarken, öğrencinin sosyal yapılarında, yerleşim durumlarında onlara eğlenebileceği, dinlenebileceği yerleri de göz önünde bulundurmak lazımdır. Fakülte açmak üniversitenin işidir. Fakülte zaten bu gelişimi son derece de sağlamıştır. Çok hızlı bir şekilde sağlamıştır. Şimdi fakülte açmak, fakülteleri geliştirmek hangi fakülte olacaksa o üniversitenin kendi içerisindeki bir olgudur. Yurt-Kur müdürlüğü bize müracaatta bulunmuş biz burada öğrencilerin modern bir binaya, çağdaş görünümdeki yapıda hayatlarını sürdürebilme adına, onları burada misafir edebilme adına bu konuyu değerlendirdik, dikkate aldık” diye konuştu

Konuşmaların ardından yapılan oylamada, CHP, AK Parti, MHP ve İYİ Parti grubu kabul ederken, Şenol Şanal ile Turhan Demirtaş ret oyu verdi.  Gündemin diğer maddeleri oy birliği ile kabul edildi. Çetin ÖZDEMİR

Kaynak: Editör:
Etiketler: Belediye, Meclisi’nde, yurt, polemiği,
Yorumlar
Haber Yazılımı