BELEDİYE MERKEZ ÇARŞISI YIKILIRSA ALTINDA KİM KALIR google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
13 Şubat 2020 - Perşembe 20:01 Bu haber 2096 kez okundu
 
BELEDİYE MERKEZ ÇARŞISI YIKILIRSA ALTINDA KİM KALIR
- Haberi
BELEDİYE MERKEZ ÇARŞISI YIKILIRSA ALTINDA KİM KALIR

Zonguldak’a  ‘İktidar’ açısından bakılınca; bazıları için en önemli olay, parti içinde ‘Kuşatma hareketi ‘ olabilir.

Biz olaya ‘İnsanların yaşam kalitesini arttıracak hizmetlerin gelmesi’ açısından bakacağız. Biz olayları izleyip, ‘Lehte/aleyhte’ değerlendirip, kamuoyuna arz edeceğiz.

Efendim, iktidar cenahından bazı milletvekilleri ve belediye başkanları, Ankara’da bir araya gelip resim çektirmiş ve sanal alemde paylaşmışlar… İlçe ve il kongresi öncesi, karşı tarafa gözdağı imiş bu…

Bence hiç mahsuru yok. Kim kimle ‘Sarmaş dolaş’ olursa olsun. Ben Zonguldak’a yapılacak olan bakarım.

Ankara’da ‘Sarmaş dolaş’ resim çektirenlere ve Zonguldak’ta ‘Kulis’ yapanlara soruyorum şimdi…

Zonguldak’ta 1956 yılında tek kat olarak yapılmış, daha sonra iki kat daha ‘Yığma’ olarak eklenmiş bir bina Belediye Merkez Çarşısı. Rivayet odur ki, içinde 115 adet ticarethane var. Bu güne kadarda birçok ‘Her an yıkılabilir’ raporu olan ve içindekilere ‘Boşaltın’ tebligatı olan bir Çarşısı bu…

Yiğitlerin değil, sorunların harman olduğu il Zonguldak’taki önemli konulardan biri bu.

Hani, her gün ‘Kaçak ocak’ diyoruz da, ‘Ölümlü kaçak ocak olayı’ vukuu bulunca, ‘Allah bize akıl fikir versin(!)’ diyoruz ya!..

Yarın, ‘Allah göstermesin’, ‘Belediye Merkez Çarşısı çökse’, bu gün yazılarımız karşısında ‘Seslerini’ çıkartmayanlar, ne diyecekler?

Allahın taktirinden öte gidilmez’ mi diyecekler; yoksa ‘Allah bize akıl versin, çökecek raporu olan yerde oturulur mu? diyecekler!..

Çökecek ‘Merkez çarşısı’ altında kalanlar ‘Eğitim zayiatı’ mı olacak acaba?

Olaya, iktidarın belediye kanadında olanlar tarafından, ‘Fevkani Köprüsü yıkılacak’ teranesi yapanları hatırlayınca girmek istedim.

Fevkani Köprüsü ‘1952 yılında 5 ayaklı üst geçit’ olarak yapılmış. Bu gün bile ‘Zonguldak’ın trafik yükünü’ taşıyor. Altından da ‘Alternatif geçişler’ sağlanmış. Politikaya alet etmek için ‘Yıkılacak-yıkılmayacak’ tartışması başlatılmış.

Politikacılarımızın, ‘Laf olsun torba dolsun’ taktiği ile değil, ‘İnsanların yaşam kalitesini arttıracak’ icraatlar civarında kümelenmeleri şarttır.

İcraat yapılırken de, ‘İnsan hayatını direkt ilgilendiren’ işler sıralamada ‘Öncelik’ almalıdır.

Su konusunda ‘Kayıp/kaçak önlemek’ elbette önemli… Lağım kokan derenin ıslahı, trafik rezaletine önlem… Ancak, ‘Ölüm’ neticeli bir ‘Göçük’ olayının beklentisi ile “Lağım’ kokulu bir derenin görüntüsü” arasında ‘Dünya’ fark var değil mi?

Politikacı elbette, ‘Siyasi sarmal’ içinde görüntü verecek. Ancak, ‘Geçici rahatsızlıklar’ yanında, ‘Kalıcı tesiri’ büyük olayları öne çıkartıp çözüm aramalı ‘Medeni ve bedeni cesaret’ sergilemelidir.

Belediye Merkez Çarşısı, ‘Her an yıkılabilir’ raporlarına rağmen yıkılırsa ve altında birçok insan can verirse… Bu konuda şu an için ‘Sağıra yatanlar’ yani ‘Önlem’ almayan ‘Seçilmiş-atarmışlar’ bence ‘Yıkımın sorumluları’ olacaklardır.

Haydi, susanlara inat ‘Fikir jimnastiği’ yapmaya…

KULİS 
Adnan KÜÇÜKVAR

Kaynak: Editör:
Etiketler: BELEDİYE, MERKEZ, ÇARŞISI, YIKILIRSA, ALTINDA, KİM, KALIR, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı