BELİRTİ OLMADAN TEMASLILARA TEST YOK!
Haber
13 Kasım 2020 - Cuma 13:27 Bu haber 3378 kez okundu
 
BELİRTİ OLMADAN TEMASLILARA TEST YOK!
COVİD-19 Haberi
BELİRTİ OLMADAN TEMASLILARA TEST YOK!

Sağlık Bakanlığı, İl Sağlık Müdürlüklerine gönderdiği genelge ile coronavirüs'e yakalanan kişilerin temaslılarına, sadece semptom gösterdikleri takdirde test yaptırılması talimatını verdi.
Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kara, 81 ilin il sağlık müdürlüklerine gönderdiği filyasyon çalışmaları konulu genelgede, coronavirüs hastalarıyla temaslı kişilerde semptomları yoksa artık test yapma zorunluluğunun kaldırıldığını açıkladı.
Coronavirüs hastalarıyla temaslı kişilere test yapma zorunluluğunun kaldırıldığını açıklayan halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Kara temaslılara yapılacak test ölçütünü şu şekilde açıkladı: “İlk ziyaret sırasında semptomu var ise (Daha sonra semptom gelişen kişiler için belirlenmiş prosedür dahilinde), 60 yaş ve üstü ve komorbiditesi (birden fazla eşlik eden hastalık) olan kişilerden temas tarihinden sonraki 7. günde semptomu olmasa dahi numune alınması gerekmektedir.” dedi. 
ARAMALAR SONRASI TEST YAPILACAK
Kara, genelgesinde temaslı kişilerin temasın üzerinden geçen 2-4-8 ve 12. günlerinde telefon ile aranması gerektiğini belirterek, arama sonrasında Koronavirüs belirtileri saptanırsa test yaptırılacağını ifade etti.
Alınan kararda; “ COVİD-19 pandemisinde hastalık ile mücadele de koruma ve kontrol önlemlerinin alınması önemlidir. Koruma ve kontrol önlemlerinde en önemli yöntemlerden birisi sürveyans verilerinin analiz edilmesi ve sonuçlara göre alınması gerekli önlemlerine karar verilmesidir.  Vaka ve temaslıların tespit edilerek tedavilerinin başlanması ve filyasyon çalışmalarının yapılması en önemli koruma ve kontrol önlemidir.  Saha incelemesi filyasyon, kaynağın ve etkenin belirlenmesine yönelik çalışma yapılması veya temaslılar dâhil koruma ve kontrol eylemlerinin alınması olarak tanımlanmaktadır. Filyasyon çalışması vakanın tespit edildiği andan itibaren başlayan gerekli koruma ve kontrol önlemlerin alınması ve izolasyon sürecinin tamamlanmasına kadar devam eden bütüncül bir süreçtir. Vakaların tespit edilmesi, kaynağının bulunması, temaslılarının tespitlerin, bilgilendirilmeleri ve gereğinde bu kişilerden tanı amaçlı numune alınması, izolasyon süreçlerinin izlenmesi, Filyasyon ekipleri tarafından yürütülmektedir. Semptomu olan kişilerden sağlık kurumlarında ve izole oldukları yerlerde alınan numune sonucu pozitif bildirilen veya yapılan tetkiklerde BT COVİD uyumlu olarak belirlenen kişilere yönelik çalışmalara başlatılmaktadır.” denildi. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BELİRTİ OLMADAN, TEMASLILARA TEST YOK!,
Yorumlar
Haber Yazılımı