‘BEN NE DERSEM O’ KAFASINA YAZIK… google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
13 Ekim 2020 - Salı 10:00 Bu haber 787 kez okundu
 
‘BEN NE DERSEM O’ KAFASINA YAZIK…
GÜNDEM Haberi
‘BEN NE DERSEM O’ KAFASINA YAZIK…

Zonguldak’ın ekonomisini kömüre bağımlı olmaktan kurtarmak için başlatılan çok sektörlü arayış çerçevesinde çalışmalar sürüyor. Üniversite yanında Tarım-Orman konusundaki gelişmeler ve turizm sektöründeki kıpırdanmalar moral yükseltiyor.

 

Son zamanlarda başlatılan Filyos Projesi liman inşaatındaki sona yaklaşma, havaalanı pist uzatma- genişletme çalışmaları,  Zonguldak liman içi düzenlemesi ve Üzülmez Dere Islahı, Karadeniz Sahil Yolu güzergahındaki tünel-viyadük çalışmaları ‘Bölgeler arası gelişmişlik farklarını azaltmak’ için iyi örnekler.

 

Gerçekten de Zonguldak, ödediği vergi kadar yatırım alamayan iller başında olduğu için 160 bin emeklisi, 50 bin işsizi ile yaşam kalitesinin eksikliğini iliklerinde duyan bir il.

 

Zonguldak, kırsal kalkınma hibeleri, tarıma açılan hazine arazisi desteklerinden ve bölgesel kalkınma programlarından hakkını alamadığı bir gerçek.

 

Bu arada son olarak Kilis’in ‘Cazibe merkezi’ olarak açıklanmasıyla birlikte ‘Zonguldak neden yok’ şeklinde yapılan çıkışları da haksız buluyorum. Cazibe merkezi olarak açıklanan 24 İl daha ziyade Kürt vatandaşlarımızın yoğun yaşadığı Doğu ve Güneydoğu illerini kapsıyor. Zonguldak ile ilgisi yok.

 

Burada eleştirilmesi gereken koskoca şehirde, merkez ilçe için bir Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve Hafriyat Döküm Alanı (HDA) bulunamayışı. Yapılan iyileştirmelerde de ‘Dikkatsiz’ davranılması. Malumunuz ‘İlçe bazlı teşvik kapsamı’ içine Gökçebey ve Kilimli katıldı. Buna göre 3.bölge teşvik kapsamında bulunan Zonguldak’ta bu iki ilçe 4. Bölge kapsamına girdi. OSB yapılırsa 5. Teşvik bölgesi kapsamına girecek. Gökçebey OSB hazırlıklarına başladı.

 

Anlamadığım iş, ‘Küçük Sanayi Sitesi’ yapacak alanı bulamayan Kilimli, hangi kafayla ilçe bazlı teşvik kapsamına sokuldu?

 

Siyasetin Kilimli’ye lütfu. Kilimli’ye ‘ 4. Bölge teşvik’ dümeni tutulana kadar, Merkez-Kilimli-Kozlu için OSB alanı icat etseydiniz ya?

 

Böylece Zonguldak Valiliği'ne 1 Km mesafede Üzülmez de MAKZON adı altında birkaç kişiye bin metrekarelik ‘Hangar yaratma kıyağı’ çalışmalarından kurtulurdunuz. Bakanlık yoluyla hangar yaratılan alanda bakanlığın üst ölçekte planları revize işine de girmezdiniz.

 

İşin kötü tarafı, ‘Maden Makinaları Sanayi’ adı altında yapılan yönlendirme çalışmaları insanların moralini bozdu. Zonguldak’ta yaşayan insanların çoğu, sanki ‘sanayi yatırımına karşı’ gösteriliyor. Halbuki yöre insanı yatırımın yapılacağı yere karşı.

 

İnsanlar arsında bu nifakın olmasına sebep, şehirde OSB yapılacak yer bulamayan seçilmiş ve atanmışlarındır.

 

Zonguldak Valisi ve Belediye Başkanı başta almak üzere, çok istiyorlarsa, MAKZON adı altında dağıtılacak hangarları ‘Lavuar Alanı’na yapsınlar. Yaptıkları kıyakları yandaşlara daha net reklam yapmış olurlar.

 

Bu gün itibarıyla araç-insan-konut yoğunluğu nedeniyle rezalet yaşadığımız mahallelerin durumu ortada. Buyurun ‘Yeni hastane’ ile tüy dikilen ve otopark için ‘Yıkılacak okul’ aradığınız semtin durumu. Buyurun, imara aykırı yapılaşmada ‘Seçilmiş ve atanmışların’ medar-ı iftiharı İncivez…

 

Rezaletlerin ‘Davul-zurna’ eşliğinde keyif yaptığı şehirde, siz, her an yıkılabilir raporu olan ‘Merkez Çarşısı’nı değil,  şehrin tek alternatif yol ağı olan beş ayaklı üst gecit, ‘Tarihi Fevkani Köprüsü’nü yıkmaya çalışıyorsunuz.

 

Hayırdır? Yaptığınız “Üç doğru (Dere Islahı-Liman içi düzenleme-Lavuar Alanı Projesi) bir yanlışı (Köprü yıkma) getirir” kafasıyla gidiyorsanız, gidişiniz ‘İyi gidiş’ değil.

 

Elbette ‘İktidar’ olma yolu, ‘Muktedir’ olmaktan geçer. Ancak, ‘Muktedir olmak’ keyfe keder iş yapmak değil. ‘Ben yaptım oldu’ demek hiç değil. Fener ve İncivez Mahalleleri'nde ki insan-araç ve konut yoğunluğu rezaletinden ‘Ders çıkartmamak’ yandaşa dümen tutmaktan başka bir şey değil.

 

Önemli bir konu daha…

 

Devam eden ‘İmar değişikliği çalışmaları’ sürecinde yapılan ve işi ‘Oldu bitti’ gibi gösteren açıklamalar Vali, Belediye Başkanı ve Belediye Meclis Üyelerini ‘Zan’ altında bırakmıştır.

 

Bu şehrin ‘629 Adımlık Şehir’ haline gelmesinin nedeni, ‘Ödediği vergi kadar yatırım alamayışın’ nedeni, ‘Yiğitlerin değil, sorunların harman olduğu il’ olmasının nedeni, ‘Eline fırsat geçenin, şahsına münhasır fırsatları değerlendirme operasyonları’ yapmasıdır.

 

SONUÇ: Siyaset, seçim, iktidar, muktedir, tüyü bitmemiş yetim hakkı vs…

 

Şehir, ‘Yaptığınız yanlış’ diyor, ‘seçilmiş-atanmış hastalığı olan sağıra yatıyorsunuz.

 

İllaki, halkın Madenci Anıtı'nda toplanıp, ‘Mağrur olma padişahım, senden büyük Allah var’ diye tezahürat yapması mı lazım!..

Haber: Adnan KÜÇÜKVAR 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘BEN, NE, DERSEM, O’, KAFASINA, YAZIK…,
Yorumlar
Haber Yazılımı