BEÜ BİRİNCİ OLDU
Haber
25 Mayıs 2022 - Çarşamba 17:04 Bu haber 959 kez okundu
 
BEÜ BİRİNCİ OLDU
GÜNDEM Haberi
BEÜ BİRİNCİ OLDU

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Arş. Gör. Dr. Semih Engün ve ‘TAYKO Pil Ekibi’ Yozgat Bozok Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen 1. Ar-Ge Proje Pazarında ‘Çevreci ve Uzun Ömürlü CR2032 Sınıfı Lı̇tyum-İyon Pı̇l Üretı̇mı̇’ isimli proje ile 'Mühendislik ve Temel Bilimler Kategorisinde' birincilik ödülü kazandı.

TÜBİTAK tarafından desteklenen etkinliğe 13 üniversite katılım gösterirken, yaklaşık 350 proje de görücüye çıktı.

Ödül alan proje ayrıca TÜBİTAK BİGG 1512 Gı̇rı̇şı̇mcı̇lı̇k Destek Programı destekli olup, henüz Türkiye’de üretimi gerçekleştirilmemiş olan CR2032 sınıfı lityum-iyon pillerin ucuz ve su bazlı bağlayıcılar kullanarak daha düşük maliyetli ve çevreci; bor elementi katkısıyla da daha uzun ömürlü bir şekilde üretilmesi hedeflenmektedir.

Kol saatlerinde, otomobillerin uzaktan kumandasında, oyuncaklarda, basküllerde, elektronik devre kartlarında ve mutfak eşyaları gibi elektronik cihazlar olmak üzere birçok alanda kullanılan CR2032 düğme tipi Li-iyon pillerin ülkemizdeki pazar payı yıllık 17 milyon TL olup söz konusu projenin üretime geçmesi ile birlikte yerli üretime destek olacağı da düşünülmektedir.

BEÜ olarak Dr. Engün’ü bu başarısından dolayı tebrik eder, çalışmalarında başarılar dileriz.

Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: BEÜ, BİRİNCİ, OLDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı